Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Dimitris!

Recommended Posts

αν η αμοιβή σου είναι κάτω από 300 ευρώ τότε δε χρειάζεσαι ούτε ΦΕΜ ούτε 20% παρακράτηση. Αν είναι πάνω από 300 ευρώ τότε παρακράτηση 20% ή επειδή η εργασία σου υπόκειται σε έλεγχο από δημόσια υπηρεσία μπορείς να επιλέξεις να προκαταβάλεις ΦΕΜ 10%.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δε λέω γενικά ότι δε χρειάζεται ΦΕΜ κάτω από 300 ευρώ. Απαντάω σε συγκεκριμένη ερώτηση. Αν πρόκειται για άδεια τότε ΦΕΜ από το 1ο ευρώ εννοείται, απλά η δουλειά του συναδέλφου δεν είναι άδεια οπότε αν είναι κάτω από 300 ευρώ δεν απαιτείται ΦΕΜ (όχι άδεια) ούτε 20% παρακράτηση (κάτω από 300 ευρώ).

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε ότι κάτω από 300Ε δεν χρειάζεται ΦΕΜ δεν ισχύει. Το ΦΕΜ όταν απαιτείται πιάνει από το 1ο  Ευρω.

Έχω την εντύπωση ότι επανήλθε το όριο των 300€ για την παρακράτηση. Δεν θυμάμαι όμως που. Νομίζω ήταν κάποια εγκύκλιος κλασικά....

Link to comment
Share on other sites

architect_duth το ΦΕΜ δεν είναι παρακράτηση είναι προκαταβολή φόρου και δεν έχει να κάνει με το όριο των 300 ευρώ που καλά λες ότι έχει επανέλθει. Για το ΦΕΜ δεν υπάρχει όριο και είναι από το πρώτο ευρώ, όχι όμως για την περίπτωση του συναδέλφου που δεν είναι άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα... Ότι ΦΕΜ είναι από 1ο ευρώ, ενώ για την παρακράτηση του 20% επανήλθε το όριο των 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει περίπτωση να έχω τιμολογήσει προς επιτηδευματία ή εταιρία κάποιες εργασίες που εντάσσονται στις τοπογραφικές εργασίες (π.χ. αποτυπώσεις, χαράξεις) και αντί να γίνει παρακράτηση 20% να προκαταβάλω μόνος μου το ΦΕΜ;

Ρωτάω γιατί στην περίπτωση που δεν εκδίδεται κάποια οικ. άδεια ή άλλη υπηρεσία που να το απαιτεί, μήπως και σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να πληρώνουμε το ΦΕΜ;

 

Ρωτάω και εδώ γιατί μάλλον είναι πιο σχετικό το νήμα..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.