Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Dimitris!

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και ποιο είναι το πρόβλημα το ΦΕΜ να είναι πληρωμένο το '16? αφού προφανώς για να στο ζητάνε δεν έχει γίνει η θεώρηση άρα είσαι ok.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να πάει στη φορολογία του 15, για να έχω την επιστροφή φόρου φέτος (επειδή θα έχω, κ το ποσό είναι μεγάλο).. Αν το πληρώσω το 16 τότε η επιστροφή θα βγει το 17 κτλ

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να πάει στη φορολογία του 15, για να έχω την επιστροφή φόρου φέτος (επειδή θα έχω, κ το ποσό είναι μεγάλο).. Αν το πληρώσω το 16 τότε η επιστροφή θα βγει το 17 κτλ

 

Θέλεις μεν , αλλά αν πέσεις πάνω σε έλεγχο διασταυρωτικό δε θα γίνει αυτό που θέλεις . Κατά δήλωση μπορείς να κάνεις ότι θέλεις , σε έλεγχο όμως της δήλωσης υπάρχουν περιορισμοί. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις υποβάλλει άλλη δήλωση στο 2015 δεν θα μπορέσεις έτσι κι αλλιώς να το κάνεις, γιατί βγάζει μνμ "δεν μπορείτε να υποβάλλετε για έτος διαφορετικό από το τρέχον". ΑΝ έχεις ήδη υποβάλλει για άλλη περίπτωση, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις τροποποιητική και πες μας και μας αν δούλεψε για να ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μιας και δεν βρήκα κάπου αλλού να το γράψω το γράφω εδώ.

 

Όταν σας τυχαίνουν πολλά μικρά έργα με μικροποσά , στο ίδιο κτίριο του ίδιου ιδιοκτήτη αλλά αφορούν ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες  π.χ. 4 ΠΕΑ ή βεβαιώσεις του ν.4178 για 4 διαμερίσματα του ίδιου ιδιοκτήτη στην ίδια πολυκατοικία:

 

α) για τα ΠΕΑ  φτιάχνουμε ξεχωριστό Α/Α έργο στις αμοιβές ΤΕΕ

και

β) για τις βεβαιώσεις φτιάχνουμε ξεχωριστές δηλώσεις στο σύστημα ΤΕΕ 4178 (Αμοιβή ΤΕΕ δεν φτιάχνω για τις βεβαιώσεις εγώ προσωπικά).

 

 Άρα με βάση τα (α) και (β) οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

 

1) Για κάθε ΠΕΑ ή βεβαίωση κάνετε ξεχωριστή ΑΠΥ ? Μπορούμε μία συγκεντρωτική ΑΠΥ ? Υπάρχει θέμα με τον ΦΕΜ ?

 

2) Κάνουμε ξεχωριστό ή ένα συμφωνητικό ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε περιπτώση, που η υπηρεσία που προσφέρουμε δεν θεωρείται από καποια δημόσια υπηρεσία-> δεν πληρωνουμε φεμ, για να μην τύχουν παρεξηγήσεις σε ενδεχόμενο έλεγχο πιστεύετε πως αν στην περιγραφη της εργασίας του τπυ αναγράψουμε το γενικο συμβουλευτικη υπηρεσία μηχανικού ειμαστε καλυμμένοι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.