Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Όχι, δε χρειάζεται ΦΕΜ. Αυτό επιβεβαίωσε πριν λίγο και συνάδελφος "ψαγμένος" στα φορολογικά. Μου είπε όμως ότι τυπικά θα πρέπει να πληρώνεται ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ στην ΕΤΕ, πράγμα που σχεδόν κανείς δεν κάνει. Παρακράτηση Φόρου Εισοδήματος, είναι δεδομένο πως δεν γίνεται όταν έχουμε συναλλαγή με ιδιώτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tpanag συνάδελφε, κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ πραγματοποιούνται μόνο κατά τη σύνταξη μελέτης για έκδοση οικ. άδειας.

 

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Να τα ανακεφαλαιώσουμε λίγο γιατί από την αρχή της συζήτησης εδώ και σε άλλες κουβέντες έχουν ακουστεί διάφορες απόψεις;

- Αρχιτέκτονας για ιδιώτη μόνο για άδεια που περνά από Πολεοδομία: ΑΠΥ, ΤΣΜΕΔΕ, ΦΠΑ, ΦΕΜ.

- Αρχιτέκτονας για ιδιώτη για οποιαδήποτε εργασία που δεν περνά από φορολογικό τμήμα πολεοδομίας: ΑΠΥ, ΦΠΑ.

 

-Και αν κατάλαβα καλά ΤΗΕοΤDΜ900: Αρχιτέκτονας με πελατη κάποια εταιρία: ΑΠΥ,ΦΠΑ, ΦΜΥ.

 

-Και να πληρώνουμε το ΦΕΜ και ύστερα να κόβουμε την ΑΠΥ με ίδια ημερομηνία .

Κάνω κάτι λάθος η πρέπει να συμπληρωθεί κάτι; γιατί έχουν δημιουργηθεί τουλάχιστον 3 θέματα με παρόμοιο περιεχόμενο και με πολλές διαφορετικές απόψεις ειδικά με την ημερομηνία ΑΠΥ και ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

-Και να πληρώνουμε το ΦΕΜ και ύστερα να κόβουμε την ΑΠΥ με ίδια ημερομηνία.

πρώτα κόβουμε ΑΠΥ και μετά ΦΕΜ

(στο ΦΕΜ γράφουμε την ημερομηνία της ΑΠΥ)

ημερομηνία βάζω το πολύ 15 μέρες διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, ΦΜΥ=Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών.

Σε επαγγελματίες, γίνεται παρακράτηση φόρου (20%) από τον πελάτη και στο τέλος του έτους εκδίδει, ο πελάτης προς τον μηχανικό, βεβαίωση παρακράτησης φόρου την οποία προσκομίζει ο μηχανικός στην εφορία όταν κάνει την δήλωσή του μαζί με τα υπόλοιπα ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, επειδή πιο πολλές δουλειές με τυγχαίνουν εκτός πολεοδομίας, ξέρω από καλά ψαγμένο λογιστή (τον δικό μου) ότι:

 

α) ότι έχει να κάνει με έκδοση αδειας, έχουμε 10% ΦΕΜ (εκτός τοπογραφικά που είναι 4%) ανεξάρτητα αν είναι πελάτης λιανικής ή χονδρικής...

β) αν κόβουμε σε πελάτη επαγγελματία ή εταιρεία ή δημόσιο τότε έχουμε υποχρεωτικά παρακράτηση 20% επί της καθαρής αξίας της παροχής και λαμβάνουμε βεβαίωση ότι μας έκαναν τη παρακράτηση (συνήθως μετά το τέλος του έτους ή σε κάποιες περιπτώσεις και πιο άμεσα). Αυτός ο φόρος λέγεται παρακράτησης αμοιβής ...Ειδικά στο δημόσιο οτιδήποτε πάνω από....50.000 δρχ... δηλ.. 143 περίπου ευρώπουλα έχει επιπλέον κράτηση νομίζω 3,072% επί της καθαρής αξίας ή κάτι τέτοιο..

γ) Αν ο πελάτης είναι ιδιώτης και δεν είναι οικοδομική άδεια (βλέπε περ. 1) τότε δεν υπάρχει παρακράτηση, μας πληρώνει το ποσό ακέραια μαζί με το ΦΠΑ φυσικά.. δηλαδή πχ καθαρή αξία αμοιβής 1000 ευρώ + 190 Φπα = 1190 ευρωπουλα

Link to comment
Share on other sites

.....Άρθρο 52 - Προκαταβολή του φόρου

 

4. Ειδικά, για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής:

α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της
νόμιμης αμοιβής
για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' και δ' της παραγράφου 5 του
.

β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της
νόμιμης αμοιβής
για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.

Όταν λέει νομιμη αμοιβη τι εννοει;

 

Δηλαδη αν η αμοιβη οικ. αδειας με τον υπολογισμο βγαίνει 5000 ευρω και εγω ζητήσω απο τον πελατη μου 6000 ή 4000 τι θα βάλω στο ΦΕΜ;

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

Πληρώθηκε το ΦΕΜ στην ΔΟΥ (9/2009) χωρίς να ειδοποιηθώ να "κόψω" το δελτίο παροχής από τον γενικό επιβλέποντα της άδειας και για κάποιο λόγο δεν εκδόθηκε η οικ.άδεια εντός του 2009.....

Τί κάνω εγώ με το ΦΕΜ στην δήλωση ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.