Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Dimitris!

Recommended Posts

..... αλλα στο τέλος καθε διμήνου πρέπει να πληρώσεις ΦΜΥ που είναι ο παρακρατηθέν φόρος για επιτηδευματίες. Βέβαια όσον αφορά το ΦΜΥ η εφορία είναι λίγο ελαστική (εγώ προσωπικά δεν τον πληρώνω :) ) το ΦΜΥ το πέρνεις πίσω με την φορολογική σου δήλωση.

ωραία μαθαίνουμε καινούργια πράγματα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 710
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΦΜΥ=Φόρος Μισθωτών Υπηρεσιών.

Το ΦΜΥ το καταθέτει μαζί με την φορολογική του δήλωση αυτός που απασχολεί έμμισθο προσωπικό (υπαλλήλους - εργάτες).

 

Σε ερώτησή μου στην εφορία μου είπαν για ένα έντυπο "ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΟΡΟΥ" το οποίο όμως το καταθέτει αυτός που παρακρατά, δηλαδή ο πελάτης. Και τι θα μας δώσει στο τέλος του έτους για να το υποβάλουμε στην εφορία?

 

Επίσης σας παραπέμπω στο παρακάτω θέμα που έχουν αναφερθεί αρκετά.

Παρακράτηση φόρου 20%

Link to comment
Share on other sites

εγώ παντως περισοτερο μπερδευτηκα.κανενας λογιστής δεν υπαρχει να διαφωτίσει πληρως το θεμα?εγω παντως για μελετες δημοσιου μια ζωη κοβω ΤΠΥ

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως για μελετες δημοσιου μια ζωη κοβω ΤΠΥ

 

πράττεις λανθασμένα, όπως δεν βάζεις και τόνους.:D

 

Απλά κανείς δεν έδωσε την προσοχή (στο απεύχομαι) που χρειάζεται.

 

ΑΠΥ--->μηχανικός

ΤΠΥ--->κατασκευαστής.

 

τέλοc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Μου έχει ζητηθεί να κάνω μια Τεχνική έκθεση ( Εκτίμηση ) για ζημιές που έχουν γίνει από έναν ενοικιαστή σε κατάστημα του Πελάτη μου.

Θα του κόψω τρυπημένη απόδειξη ( μην βρεθώ πουθενά αλλού μπλεγμένος με αυτά που ακούμε ) και θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι άλλο θα πρέπει να πληρώσω για τέτοιου είδους εργασία.

ΦΕΜ από ότι διάβασα στα προηγούμενα μηνύματα για τέτοιου είδους περιπτώσεις δεν χρειάζεται να πληρωθεί.

Αν μπορείτε να είστε αναλυτικοί στην απάντηση σας γιατί αυτά τα ΦΜΥ δεν τα πολυκαταλαβαινω.

Αυτό το μικρό ποσό που θα πάρω (200 Ευρώ ) θα πρέπει να τα καταθέσω στην τράπεζα μαζί με ποσό για ΤΣΜΕΔΕ η αυτό ισχύει μόνο για οικοδομές;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να το καταθεσεις στην τραπεζα,δεν χρειαζεται ΦΜΥ,ΑΛΛΑ χρειαζεται να πληρωσεις ΦΕΜ 10% εντος του διμηνου κατα την γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει δηλαδή αυτό που γράφτηκε λίγο πιο πάνω;

 

3)Για παροχή υπηρεσιών σε ιδιώτη κόβεις κανονικά τιμολόγια παροχής δεν

πληρώνεις ΦΕΜ δεν παρακρατείτε φόρος 20% αλλα στο τέλος καθε διμήνου πρέπει να πληρώσεις ΦΜΥ που είναι ο παρακρατηθέν φόρος για επιτηδευματίες. Βέβαια όσον αφορά το ΦΜΥ η εφορία είναι λίγο ελαστική (εγώ προσωπικά δεν τον πληρώνω ) το ΦΜΥ το πέρνεις πίσω με την φορολογική σου δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εγώ που κοβω ΑΠΥ σε ιδιώτη για τοπογραφικό συμβολαιου,δεν χρειάζεται να πληρώνω ΦΕΜ η καποια άλλη προκαταβολή φόρου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.