Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή Σ.Δ. σε προσθήκη (τρέχων διαφορετικός της αρχικής αδείας)


katerina

Recommended Posts

Ποιόν συντελεστή δόμησης χρησιμοποιώ σε προσθήκη σε πολύ παλιό υφιστάμενο κτίριο? Τον τωρινό ή αυτόν που ίσχυε κατά την έκδοση της υπάρχουσας αδείας?

 

 

Κατερίνα σε παρακαλώ να διαβάσεις τους όρους χρήσης του φόρουμ !!

 

Είναι πολύ βασικό και παίρνω αφορμή να το υπενθυμίσω σε όλους.

 

Αν ποστάρουμε σωστά στο μέλλον δεν θα χανόμαστε μέσα σε χιλιάδες πόστ.

Άσε που με το ψάξιμο μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη αυτό που ρωτάμε.

:wink:

TheoTDM900

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρησιμοποιείς το σημερινό συντελεστή δόμησης. Εδώ όμως τίθεται ένα ερώτημα. Σε οικοδομή που έκανε γνωστός μου έβαλε θεμέλια για 6 ορόφους [1977], αφού τότε επιτρεπόταν. Έπειτα και ενώ χτίστηκαν μόνο δύο όροφοι μειώθηκε ο συντελεστής δόμης αλλά και το μέγιστο ύψος. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Μπορεί κάποιος να δικαιωθεί δικαστικά? Ή έστω να αποζημειωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγάλει άδεια για 6όροφο;

 

Νομίζω πάντως πως σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Ούτε μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση. Αν μειωθεί ο ΣΔ, δυστυχώς...έχασες!

(Εκτός αν είχες προλάβει να βγάλεις άδεια που να είναι ακόμα σε ισχύ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα παρακαλουσα οποιον γνωριζει να μου πει στον Σ.Κ.Ο.Ε για κτηριο πανω απο 8,50μ (4,5*σ.δ) τι λαμβανουμε σαν σ.δ σε υπαρχων νομιμο κτηριο με αδεια του 1974 ,τον (επιτρεπομενο) σημερινο σ.δ η τον ηδη πραγματοποιουμενο σ.δ.Θελω να κανω προσθηκη στεγης.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ckiriako

επειδη δεν βγαίνει το link.....

 

ξανακανω την ιδια ερωτηση. εχω και εγω υφισταμενη νομιμη πολυκατοικια με αδεια του 1977. Θελω προσθηκη στεγης αλλα δεν μου επιτρεπουν διοτι εχω υπερβει τον ογκο.

Αν υπολογισω με τον (θεωρητικο) συντελεστη δομησης τον ογκο βγαινει πχ.2500

οποτε με τον σημερινο ογκο (με την στεγη) που βγαινει 1700 θα έλεγα οτι μπορει....

ομως στην πολεοδομια μου λενε οτι, ναι ο παλιος ογκος αλλα ας το εκανε τοτε...τωρα θα πας με τον καινουργιο συντλ.δομησης αρα και με καινουργιο ογκο που βγαινει 1400

Οποτε παπαλα...δεν μπορεις να κανεις στέγη.:roll:

Ιδια ερωτηση με τον AKISKOYREMENOS

μια βοηθεια.....:(:(

Link to comment
Share on other sites

Καταθέτεις και ελέγχεσαι βάση των σημερινών όρων δόμησης (ως αναφορά την προσθήκη) εκτός αν γίνεται μνεία για τις συγκεκριμένες κατασκευές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.