Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση υψομέτρου


Brasco

Recommended Posts

εμένα πάντως μου τη ζητήσανε

 

(γενικά αυτό με τη βεβαίωση υψομέτρου το βρίσκω καραγκιοζιλίκι αλλά κάνε και αλλιώς)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την Βεβαίωση υψομέτρου την γραφουμε πάνω στο τοπογραφικο και την βεβαιώνει ο Δήμαρχός; ή είναι ξεχωριστή αίτηση;

Και τί αναφέρει το κείμενο;

 

Παρακάτω αναφέρω ενα παλαιοτερο θεμα όπου δεν ειχα απάντηση και ειναι στο ιδιο αντικείμενο. Εδω:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=9766&highlight=%C2%E5%E2%E1%DF%F9%F3%E7+%F5%F8%EF%EC%DD%F4%F1%EF%F5&page=2

(Σε αυτο το post έγινε αναφορά για τις Τεχνικές Εκθέσεις Ρ.Γ. & Ο.Γ.

Σε υπό έκδοση Ο.Α. για περίφραξη σε κάποιο χωριό της περιοχής μου ζητήθηκε Τεχνική έκθεση καθορισμού Ο.Γ. και βεβαίωση υψομέτρου.

(σημείωση είναι το οικόπεδο από διανομή 1931 νομίζω)

Ερώτημα

1ο: Μπορώ να ζητήσω Από τον Δήμο που ανήκει να μου δώσει αυτός Τεχνική έκθεση καθορισμού Ο.Γ. ή εγώ την συντάσσω;

2ο: Υπάρχει ήδη μια Ο.Αδεια του 84 για αποθήκη στo οικόπεδο. Ισχύει ότι προσδιορισμός της Ο.Γ. δεν απαιτείται σε περίπτωση προσθήκης σε κτίσμα που κατασκευάστηκε με άδεια και βάσει αυτής έχει προσδιοριστεί η Ο.Γ. ;

3ο: Στην χορήγηση βεβαίωσης υψομέτρων απο το Δήμο την αναγράφω στο τοπογραφικό που τους προσκομίζω;

Υπάρχει μήπως κάποιο παράδειγμα Τεχνικής Έκθεσης καθορισμού να μου στείλει κάποιος; )

Link to comment
Share on other sites

η βεβαίωση υψομέτρου είναι ξεχωριστή αίτηση

που την χορηγεί η τεχνική υπηρεσία του δήμου κατόπιν αίτησης

και αφορά ότι έχουν τοποθετηθεί κράσπεδα κι επομένως υπάρχει σαφής αφετηρία μέτρησης υψων.

Link to comment
Share on other sites

και στην περιοχή μου μου την ζητάνε και είναι ένα έγγραφο της τεχνικής υπηρεσίας του δήμου που βεβαιώνει για την ύπαρξη μελέτης υψομετρικής για τους εγκεκριμμένους δρόμους σε εντός εγκεκριμμένου σχεδίου πόλης οικόπεδα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

 

Οταν κάνεις αίτηση για βεβαιωση υψομετρου στην τεχνική υπηρεσια του Δήμου, έρχονται και κανουν αυτοψία ή όχι? Τι διαδικασία ακολουθείται?

Link to comment
Share on other sites

Σε προσθήκη δεν έχει λογική διότι υπάρχει ήδη μέσα στον φάκελο του υφισταμένου.

Link to comment
Share on other sites

...δεν έχει λογική...

 

γι αυτό και την ζητάνε!!! :mrgreen:

 

 

marita

 

Συνήθως δεν κάνουν αυτοψία γιατί γνωρίζουν τους δρόμους. Στους μεγάλους Δήμους αργούν κάπως να εκδώσουν την βεβαίωση ενώ στους μικρούς μπορεί να εκδοθεί και σε μερικές μέρες ... μέχρι και χέρι χέρι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.