Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθός μηχανικού σε ΔΕΥΑ


basilis2

Recommended Posts

δε νομιζω τοσα πολλά, να παω σε Δήμο τότε..

 

επίσης οι μισθοί δεν ειναι 14, τα επιδοματα συμμετεχουν στους 12 μισθούς μόνο.

 

Πάρη δε σ'εμποδιζει τίποτα να πας :)

Αν και ακούω πως τους τοπογράφους δε τους πιάνει κρίση, όλοι κάπου χρειάζονται ένα τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο δουλεια υπαρχει παρα παρα πολλη.το θεμα ειναι οτι καθε μερα εισπρατω και καθε μερα αμεσως φευγουν.την μια τυχαινει το κινητο,την αλλη το σταθερο,την αλλα η ΔΕΗ ,την αλλη το ενοικιο,την αλλη ο μισθος της υπαλληλου,την αλλη το ικα,τελειωμο δεν εχουν.απο εδω ερχοντε απο εκει φευγουν..ενα μυστηριο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Η Δημόσια επειχείριση που αναφέρεις είναι Δημοτική μήπως;

Ο μισθός του υπαλλήλου δεν νομίζω ότι φτάνει τα 3000€. Το επίδομα του διευθυντή άντε να είναι καμμιά 100€...

 

Ας μην λέμε τόσες υπερβολές εδώ μέσα!

Link to comment
Share on other sites

και ο πινακας που αναφερεται σε προηγουμενο post?

παντως ενας διευθυντης -προισταμενος τελωνειου (η λιμεναρχειου?) ειπε στην τηλ οτι παιρνει 2800.

για τους μηχανικους του δημοσιου υπαρχει και το επιδομα 6 τοις χιλιοις.

ενας φιλος μου μηχανικος που δεν ειναι διευθυντης μου λεει οτι με τα επιδοματα παιρνει 2500.

3000 παντως ειναι πάρα πάρα πολλα λεφτα δεδομενου οτι δεν υπαρχουν εξοδα και ρισκο αλλα ωραριο.

επαναλαμβανω οτι καποιος που θα δουλεψει με ρυθμους και δικαιωματα δημ υπαλληλου σε 2 μηνες θα εχει κλεισει.

δεν εχω τιποτα με τους δημοσιους υπαλληλους ,απλα βαρεθηκα το παραμυθι ο μισθωτος

και ο μισθωτος.

ο πραγματικος ηρωας στην συγχρονη ελληνικη πραγματικοτητα ειναι ο μικρος ελευθερος επαγγελματιας που παλευει με νυχια και δοντια να κρατηθει

Link to comment
Share on other sites

Οι ήρωες γίνονται με δική τους επιλογή. Οχι επειδή δεν μπορούν να το αποφύγουν. Αυτοί που δεν μπορούν να αποφύγουν τις "ηρωικές" πράξεις λέγονται θύματα.

Link to comment
Share on other sites

οχι παντα.μπορει να ξεκινουν σαν θυματα και να καταληγουν ηρωες.και το αντίστροφο.

στην πορεία πολλα αλαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλών ειδών μηχανικοί (που δεν είναι άνεργοι):

ελεύθεροι επαγγελματίες (όχι αυτοί που δουλεύουν με ΑΠΥ σε μια εταιρεία)

συμβασιούχοι εξαρτημένων υπηρεσιών (χωρίς γραφεία αλλά με ΑΠΥ)

μισθωτοί στον ιδιωτικό τομέα

μισθωτοί στον δημόσιο τομέα

αναπληρωτές

ωρομίσθιοι

 

Δεν μπορείς να πεις ήρωες μόνο τους ελεύθερους επαγγελματίες. Για ρώτα και κάποιους μισθωτούς του ιδιωτικού τομέα ή ακόμα και συμβασιούχους που δουλεύουν πολλές υπερωρίες (χωρίς να τις πληρώνονται) διατρέχοντας τον κίνδυνο απόλυσης και έχοντας ΠΑΝΤΑ ένα αφεντικό από πάνω τους.

Το ρίσκο δεν είναι 'ηρωικό' αφού έχει και σαν πιθανό αποτέλεσμα τα πολύ μεγάλα κέρδη. Εγώ ξέρω μερικούς ελεύθερους επαγγελματίες με βίλλες... Δεν νομίζω στις υπόλοιπες κατηγορίες να έχουν βίλλες.

Άσε που οι ελεύθεροι επαγγελματίες είναι οι μόνοι που μπορούν να κάνουν 'παιχνίδι' με την εφορία... Πολύ 'ηρωικό' αυτό τι να σου πω. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στις ΔΕΥΑ οι μισθοί είναι επιλογή (τουλάχιστον ήταν μέχρι πριν κάποια χρόνια) μεταξύ συμβάσεων ιδιωτικού ή δημοσίου τομέα.

 

Συνήθως οι μηχανικοί επιλέγουν (αν δεν είναι υποχρεωτικό πλέον) των συμβάσεων εργασίας του ιδιωτικού τομέα.

 

Επίσης έγινε αναφορά για 6+7 %ο, αυτό δεν το παίρνουν στις δημοτικές επιχειρήσεις.

 

Εν ολίγοις, για τώρα, σε αφορούν οι συμβάσεις που παρατέθηκαν στο 2ο post

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε rigid joint

Και εγώ μιλάω για σύμβαση ιδιωτικού δικαίου. Οι τιμές στο 2ο ποστ προφανώς είναι μεικτές αποδοχές...Οι καθαρές αποδοχές τελικά πόσο περίπου είναι?

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.