Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονική διαφορά σε Φ.Ε.Μ., κατάθεση Ε.Τ.Ε. και Α.Π.Υ.


viki

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω το εξής πρόβλημα. Πλήρωσα με προκαταβολή του πελάτη μου τις εισφορές και τα ΦΕΜ

και μου είπε ότι θα καταθέσει εκείνος την αμοιβή στην ΕΤΕ. Την κατάθεσε πριν κλείσει ο χρόνος και εγώ

ενημερώθηκα μετά και επιπλεον θέλει την αποδειξη στο νέο έτος. Θα έχω πρόβλημα;;;;;

 

───────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω πρέπει ΦΕΜ και αμοιβή να έχουν χρονική διαφορά μικρότερη ή ίση των 15 ημερών, οπότε μπορείς λογικά να κόψεις απόδειξη π.χ. 04-01-2010 αν πλήρωσες ΦΕΜ 20-12-2009. Το πότε πληρώθηκε στην τράπεζα η αμοιβή δεν έχει και πολλή σημασία αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Ρώτα και στην εφορία σου αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το ΤΕΕ

μέσα σε 15 ημέρες από την εντολή πληρωμής πρέπει να κοπεί η απόδειξη ΑΠΥ

 

για το ΦΕΜ (και το ΤΣΜΕΔΕ) δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός σύμφωνα με την εφορία, συνηθίζεται όμως το ΦΕΜ να κόβεται μέσα στο ίδιο οικονομικό έτος που κόβεται η ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες εντολή πληρωμής εννοείς την κατάθεση; Δηλαδή 15 μέρες από την κατάθεση να κοπεί η ΑΠΥ;

Τι γίνεται αν κοπεί αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν mkalliou ξαναδιάβασα τη σελίδα του ΤΕΕ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/QandA

2. Ποια ακριβώς είναι η διαδικασία;

Σύμφωνα με το B.Δ. 30/31-5-1956 οι μηχανικοί υποχρεούνται να γνωστοποιήσουν στο TEE την περαίωση της ανατεθείσης σε αυτούς μελέτης και τα προκύπτοντα από αυτή στοιχεία, με βάση τα οποία το TEE συντάσσει τον οριστικό πίνακα αμοιβής, εφαρμόζοντας τις διατάξεις του ΠΔ 696/74. O εργοδότης έχει την υποχρέωση να καταβάλει στο TEE ή στην εξουσιοδοτημένη από αυτό τράπεζα, το σύνολο της αμοιβής εντός 15 ημερών από την περαίωση ή την παράδοση σε αυτόν (εργοδότη) της συντελεσθείσης μελέτης, εφόσον δεν χρήζει η μελέτη περαιτέρω έγκρισης από Δημόσια Aρχή ή εάν απαιτείται τέτοια έγκριση δεν την έχει όμως ζητήσει ο εργοδότης εντός της προθεσμίας των 15 ημερών. Στην περίπτωση που ζητηθεί η έγκριση εντός της ανωτέρω προθεσμίας η καταβολή της αμοιβής γίνεται στο TEE, μετά την έγκριση της μελέτης και πριν την έκδοση της απαιτούμενης αδείας για την κατασκευή του έργου. Σε περίπτωση αρνήσεως, δυστροπίας ή καθυστερήσεως κατάθεσης της αμοιβής, δικαιούνται να επιδιώξουν την καταβολή της αμοιβής στο TEE διά της δικαστικής οδού τόσο ο μηχανικός που συνέταξε τη μελέτη, όσο και το TEE, οπότε ο ενάγων ανακοινώνει υποχρεωτικά στον έτερο δικαιούχο την αγωγή, προκειμένου να ασκηθεί τυχόν δικαίωμα

 

δε γράφει τίποτα για το πότε κόβεται η απόδειξη

οι 15 μέρες από την κατάθεση μάλλον εφραμόζεται εθιμοτυπικά

 

πάντως έγω από τότε που το έμαθα το τηρώ (προσεχουμεγια να εχουμε)

αν κάποιος έχει υπ'όψη του κάποια νομοθεσία θα μας ήταν πολύ χρήσιμο

 

τώρα αν έχει γίνει κάποια υπέρβαση των προθεσμιών είμαι βέβαιη πως δεν θα το ελένξει κανείς

μόνο για το ΦΕΜ εντός του οικονομικού έτους ίσως υπάρξει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα. Εχω το εξής πρόβλημα. Πλήρωσα με προκαταβολή του πελάτη μου τις εισφορές και τα ΦΕΜ και μου είπε ότι θα καταθέσει εκείνος την αμοιβή στην ΕΤΕ. Την κατάθεσε πριν κλείσει ο χρόνος και εγώ ενημερώθηκα μετά και επιπλεον θέλει την αποδειξη στο νέο έτος. Θα έχω πρόβλημα;;;;;

 

Απότι γνωρίζω μετά την πληρωμή του ΦΕΜ θα πρέπει να κόψεις και την απόδειξη.

Το αντίγραφο πληρωμής του ΦΕΜ το χρησιμοποιείς στην φορολογική σου δήλωση, σαν απόδειξη καταβολής φόρου. Έτσι αν θα του κόψεις απόδειξη το 2010 και πλήρωσες το ΦΕΜ το 2009 θα έχεις μια απόδειξη ότι είσπραξες χρήματα το 2010 και ένα ΦΕΜ που πλήρωσες φόρο και για να γίνει χρήση για την δήλωση του 2009, πράγμα προβληματικό για την εφορία....

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον στα όσα λέει ο terry, η προκαταβολή φόρου πρέπει να αποδοθεί εντός 30 ημερών από τη στιγμή, που θα κοπεί η ΑΠΥ. Βέβαια, ορισμένες εφορείες δεν το προσέχουν και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.