Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονική διαφορά σε Φ.Ε.Μ., κατάθεση Ε.Τ.Ε. και Α.Π.Υ.


viki

Recommended Posts

Πρώτα κόβεις την ΑΠΥ και μετά πληρώνεις το ΦΕΜ. Στο ΦΕΜ γράφεις και τον αριθμο της ΑΠΥ και την ημερομηνία της.

 

Σωστό terry αν και το κάνω ανάποδα εδώ και χρόνια (χωρίς πρόβλημα)...

 

Επιπλέον στα όσα λέει ο terry, η προκαταβολή φόρου πρέπει να αποδοθεί εντός 30 ημερών από τη στιγμή, που θα κοπεί η ΑΠΥ. Βέβαια, ορισμένες εφορείες δεν το προσέχουν και πολύ.

 

ted78 έχω την εντύπωση πως αυτά τα δύο πρέπει να είναι την ίδια μέρα, αν και δεν το έχω διαβάσει κάπου. Αν το έχεις δει κάπου γραμμένο διαφώτισε μας...

Link to comment
Share on other sites

Γραμμένο δεν το είδα πουθενά, σε συζήτηση με φίλο εφορειακό, μου είπε ότι αυτό ισχύει και μου το επιβεβαίωσαι και ο λογιστής μου.

Link to comment
Share on other sites

Στην ΔΟΥ όπου υπάγομαι μου ζητάνε κάθε φορά που καταθέτω ΦΕΜ, να αναγράφεται επάνω δεξιά στο ΦΕΜ ο αύξοντας αριθμός της ΑΠΥ και η ημερομηνία που αυτή κόπηκε.

 

Συνεπώς, πρώτα κόβουμε ΑΠΥ και μετά καταθέτουμε το ΦΕΜ 10%.

 

Σε ενδεχόμενο έλεγχο θα πρέπει να υπάρχει αντιστοιχία ανάμεσα στις ΑΠΥ που κόπηκαν και στα ΦΕΜ που κατατέθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Γραμμένο δεν το είδα πουθενά, σε συζήτηση με φίλο εφορειακό, μου είπε ότι αυτό ισχύει και μου το επιβεβαίωσαι και ο λογιστής μου.

παιδία αυτό το έγραφο το αναζητούμε καιρό

 

εγώ ακούγοντας διαφορετικές γνώμες έγω καταλήξει πως δεν πρέπει να υπάρχει γραπτός περιορισμός

παρά μόνο πως η πληρωμή ΦΕΜ πρέπει να γίνει πριν την έκδοση της άδειας

 

επίσης συνηθίζεται το ΦΕΜ να πληρώνεται μέσα στο ίδιο οικονοικό έτος που κόβεται η ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@mods είναι "λιγο" οφ τοπικ...

 

Στις 23/9 έκοψα ΑΠΥ (χωρίς ΦΕΜ, κρατήσεις) για σύνταξη τοπογραφικού για μεταβίβαση οικοπέδου. Η μεταβίβαση δεν έγινε τότε και τώρα μου ζητείται βεβαίωση νομιμότητας. Επειδή πρέπει να γίνει και μια νομιμοποίηση περιγράμματος εντός του οικοπέδου μπορώ με κάποιο τρόπο να συμψηφίσω την προηγούμενη ΑΠΥ πχ βγάζοντας τώρα κωδικό έργου για τοπογραφικό + βεβαίωση, κόβοντας συμπληρωματική ΑΠΥ και πληρώνοντας συνολικό ΦΕΜ, κρατήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ζητάει κωδικό έργου για βεβαίωση?Μην το μπερδεύεις με τη δήλωση αυθαιρέτου.Στις βεβαιώσεις ΑΠΥ , ΦΠΑ και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω στο αυτονομημένο τμήμα του ΤΕΕ Θεσσαλίας!!!!! και θεώρησα ότι αφού πρέπει να πάρω κωδικό για τη διαδικασία νομιμοποίησης μήπως να έβαζα και τη βεβαίωση μέσα μη θυμώσει ο Πρόεδρος.

Αυτό που με έχει μπερδέψει είναι αν μπορώ με κάποιο τρόπο να συμψηφίσω την προηγούμενη ΑΠΥ πχ βγάζοντας τώρα κωδικό έργου για τοπογραφικό + αρχιτεκτονικά + βεβαίωση, κόβοντας συμπληρωματική ΑΠΥ και πληρώνοντας συνολικό ΦΕΜ, κρατήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.