Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οριοθέτηση ρέματος - Τεχνική έκθεση


Recommended Posts

Σε ένα ρέμα έχει γίνει η προσωρινή οριοθέτηση αλλά πλέον μου ζητήθηκε η οριοθέτηση κατά το άρθρο 5 του Ν-3010/02 (ΦΕΚ - 91/Α/02). Για την οριοθέτηση λοιπόν απαιτείται, μεταξύ άλλων, μία "τεχνική έκθεση που συνοδεύεται από υδρολογικά, υδραυλικά και περιβαλλοντικά στοιχεία ή μελέτες βάσει των οποίων προτείνονται οι οριογραμμές του υδατορέματος".

Δεν έχω ιδέα πως γίνεται. Γνωρίζει ίσως κάποιος κάτι σχετικό;

Μήπως υπάρχει κάποια τυπική τεχνική έκθεση που μπορώ να χρησιμοποιήσω ως πρότυπο;

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, για να κάνετε οριοθέτηση ρέματος φαντάζομαι ότι θα έχετε και το αντίστοιχο μελετητικό πτυχίο (κατηγορίας 13) για να την αναλάβετε. Χρειάζεται τοπογραφική αποτύπωση του υπό μελέτη τμήματος του ρέματος, χρειάζεται υδρολογική μελέτη των λεκανών αποροής ώστε να προσδιορισθεί η πλημμυρική παροχή, χρειάζεται υδραυλική μελέτη για τον προσδιορισμό της επάρκειας των διατομών του ρέματος και να προβλεφθεί η κοίτη του ρέματος ώστε να οριοθετηθεί. Επίσης συνήθως χρειάζεται περιβαλλοντική μελέτη .Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν γνώσεις Υδραυλικής Μηχανικής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω μελετητικό πτυχίο. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση; Απλά αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάποια τυπική τεχνική έκθεση πάνω στην οποία να μπορώ να βασιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνική έκθεση και πλήρη μελέτη μπορείς να βρεις αν απευθυνθείς σε τεχνική υπηρεσία κάποιου δήμου που έχει δημοπρατήσει τέτοια έργα. Επίσης μπορείς να βρεις από εργολάβους δημοσίων έργων που έχουν κάνει διευθέτηση ρέματος και έχουν στο αρχείο τους μια σειρά των τευχών δημοπράτησης. Τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι έχουν διάθεση να σου τα δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε dimitrac

αν μελετήσεις τις προδιαγραφές για τις οριοθετήσεις ρεμάτων τότε είναι πολύ εύλολο να συντάξεις μία τεχνική έκθεση για τις τοπογρφικές εργασίες και την υδρολογική-υδραυλική μελέτη. Όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες και πιθανόν να γράψεις κάτι που δεν στέκει.

Τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Η "τεχνική έκθεση" που αναφέρεται αφορά ουσιαστικά πλήρη τοπογραφική - υδρολογική - υδραυλική μελέτη οριοθέτησης. Ξεκίνα αναζητώντας στο internet αντίστοιχες μελέτες και θα χρειαστεί οπωσδήποτε να ξεσκονίσεις τα βιβλία τεχνικής υδρολογίας και ανοικτής υδραυλικής της σχολής σου...

 

ΥΓ Νομίζω το θέμα έχει συζητηθεί και αλλού! Ψάξε στο φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι πως δεν συνάντησα ιδιαίτερη διάθεση να μου δώσουν πρότυπη μελέτη αλλά μετά από πολλές κρούσεις κάτι βρήκα...Θα δοκιμάσω και είδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε ένα ρέμα έχει γίνει η προσωρινή οριοθέτηση αλλά πλέον μου ζητήθηκε η οριοθέτηση κατά το άρθρο 5 του Ν-3010/02 (ΦΕΚ - 91/Α/02). Για την οριοθέτηση λοιπόν απαιτείται, μεταξύ άλλων, μία "τεχνική έκθεση που συνοδεύεται από υδρολογικά, υδραυλικά και περιβαλλοντικά στοιχεία ή μελέτες βάσει των οποίων προτείνονται οι οριογραμμές του υδατορέματος".

Δεν έχω ιδέα πως γίνεται. Γνωρίζει ίσως κάποιος κάτι σχετικό;

Μήπως υπάρχει κάποια τυπική τεχνική έκθεση που μπορώ να χρησιμοποιήσω ως πρότυπο;

Ευχαριστώ πολύ!!

 

 

έχω μπροστά μου απόφαση περιφέρειας κ το μόνο που ζητάει είναι υδραυλική μελέτη και τοπογραφικό, εγκεκριμένα από το δημοτικό συμβούλιο της περιοχής

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σας.

Μήπως γωρίζει κανείς την κοστολόγηση μιας τεχνικής έκθεσης για την οριοθέτηση ρέματος?Είναι από τις πρώτες μου δουλειές και η βοήθεια σας θα ήταν πολύτιμη....Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.