Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πίνακες 1 & 2 ΙΚΑ


akist999

Recommended Posts

Θέλω να κάνω έναρξη εργασιών στο ΙΚΑ για ένα βιοτεχνικό κτίριο (πλυντήριο-στεγνωτήριο) και ζητάνε τον πίνακα 1. Οπίνακας 1 αναφέρεται σε μη εστεγασμένα επαγγελματα ενώ ο πίνακας 2 σε εστεγασμένα.μήπως μπορεί κάποιος να μου διευκρυνήσει τι είναι το καθένα?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το κτίριο είναι από μπετόν τότε απαιτείται ο Πίνακας 1.

Αν είναι μεταλλική κατασκευή τότε ο Πίνακας 2.

Τα μπετά γίνονται από μαστόρια που το ΙΚΑ τους το πληρώνει ο κατασκευαστής.

Τα μεταλλικά γίνονται από μαστόρια που εργάζονται ως υπάλληλοι σε μια εταιρεία που έχει έδρα, γραφεία κλπ (εστεγασμένη).

Link to comment
Share on other sites

Πάντα απορούσα : αν κάποια δουλειά σκυρωδέματος την αναλάβει εξολοκλήρου κάποια εταιρία από το εξωτερικό , η οποία θα φέρει εδώ όλο τον εξπλισμό της και ας πούμε ότι μόνο υλικά θα προμηθεύεται από εδώ , τότε με τι πίνακα θα έπρεπε να υπολογιστούν οι αμοιβές της ;

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κόψει τιμολόγιο τότε με Πίνακα 2. Αρκεί δηλαδή να παρουσιάσεις τιμολόγια για τις εργασίες που έγιναν μέσω των οποίων αποδεικνύεται ότι τη δουλειά την έκαναν μαστόρια υπάλληλοι εταιρείας και των οποίων το ΙΚΑ το πληρώνει η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

τελευταία έμαθα απο πελάτη μου λογιστή πως επίσης εάν βάλεις ξύλινο πάτωμα τα ένσημα που σου υπολογίζουν η εταιρεία αφού σου δίνει τιμή με τοποθέτηση μπορείς να τα γλυτώσεις γιατί πρόκειται για στεγασμένο επάγγελμα. Άρα ούτω καθεξής και σε κάποια άλλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο είναι από μπετόν τότε απαιτείται ο Πίνακας 1.

Αν είναι μεταλλική κατασκευή τότε ο Πίνακας 2.

Τα μπετά γίνονται από μαστόρια που το ΙΚΑ τους το πληρώνει ο κατασκευαστής.

Τα μεταλλικά γίνονται από μαστόρια που εργάζονται ως υπάλληλοι σε μια εταιρεία που έχει έδρα, γραφεία κλπ (εστεγασμένη).

 

σωστό είναι Χάρη αυτό αλλά άκουσα ότι πλέον μόνο στις κατοικίες ζητάει το ΙΚΑ πίνακα 1 ανεξάρτητα από τον τρόπο κατασκευής.Στα υπόλοιπα ζητάει πίνακα 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν το γνώριζα.

Μήπως εξαρτάται και από το κατάστημα του ΙΚΑ;

Σε ποια περιοχή αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη για τον Πίνακα 2 οκ. Αλλά η κατανομή δεν τους ενδιαφέρει? Ο 1β δεν χρειάζεται?

 

Για μεταλλικη κατοικία συναδελφος μου είπε οτι καταθέτω κανονικά 1+1β μαζί με υπευθ δήλωση στο ΙΚΑ οτι είναι μεταλλικο και κάνουν αυτοί μείωση ημερομισθίων. Η δική σου εκδοχή μου φαίνεται πιο λογική, θα ρωτήσω και θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

έχω καταθέσει δύο άδειες κάτοικιών μεταλλικού σκελετού (η μία με υπόγειο) και στο ΙΚΑ έδωσα μόνο το πίνακα 2, όπου δεν αναγράφονται τα επιμέρους ημερομήσθια κάθε συνεργείου,παραμόνο τα συνολικά.Απο το ΙΚΑ μου είπαν πώς δεν τους ενδιαφέρει το πόσα ένσημα θα πάρει κάθε συνεργείο παρα μόνο τα ολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.