Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές εργαζομένου άνω πενταετίας


ΑνναΧημΜηχ

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα θέμα που με απασχολεί αρκετές μέρες.

Είμαι Χημικός Μηχανικός και δουλεύω ως μισθωτή σε μια εταιρεία.

Εδώ και ένα χρόνο έχω μπει στην 5ετία και τύχαια ανακάλυψα από τη μισθολογική μου κατάσταση ότι συνεχίζουν και με θεωρούν ακόμα και τώρα κάτω 5ετίας με αποτέλεσμα να μου κρατάνε λιγότερα λεφτά από το μισθό μου.

Από τους πίνακες των εισφορών είδα ότι οι εργοδοτικές εισφορές είτε είσαι πάνω είτε είσαι κάτω από 5ετία είναι ίδιες.

Επίσης, με ερώτηση που έκανα στο ΤΣΜΕΔΕ για τις εισφορές μου, μου είπαν ότι έχω μηδενικό υπόλοιπο.

Τι πρέπει να κάνω; Να ενημερώσω την εταιρεία; Θα έχω πρόβλημα στο μέλλον;

Στο ειδικό ειδοποιητήριο πληρωμής που στέλνουν στην εταιρεία μου και το συμπληρώνει για να στείλει τις εισφορές φαίνεται τι ποσοστό μου κρατάνε από το μισθό;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, με ερώτηση που έκανα στο ΤΣΜΕΔΕ για τις εισφορές μου, μου είπαν ότι έχω μηδενικό υπόλοιπο.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ λέει ότι δεν χρωστάς τίποτα, ενώ εσύ λες ότι χρωστάς; Κάποιος από τους δύο κάνει λάθος. Βρες ποιός. Συζήτα με το ΤΣΜΕΔΕ πάλι και εξήγησέ τους.

 

 

ΥΓ. Καλώς ήρθες στο φόρουμ.Αφιέρωσε λίγο χρόνο στο διάβασμα των κανόνων συμμετοχής. Μην χρησιμοποιείς (μόνο) κεφαλαία ούτε στους τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδη στο ΤΣΜΕΔΕ δυστυχως υπαρχει μπαχαλο, σου συνιστω συντομα να υποβαλλεις το ερωτημα σου εγγραφως με αριθμο πρωτοκολλου και να βαλεις συνημμενα μια φωτοτυπια του μηχανογραφικου των αποδοχων σου με τις νομιμες κρατησεις. Ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα σου απαντησουν για το αν γινονται σωστα οι κρατησεις σου και εαν τυχον χρωστας και καθυστερεις εσυ ή ο/η εργοδοτης σου να καταβαλλεται τις νομιμες κρατησεις (πανω 5 ετιας), τοτε γνωριζεις οτι θα εχεις ποινικες ρητρες και αντε μετα να συνενοηθεις με τον εργοδοτη ποιος φταει και ποιος θα πληρωσει τις ποινικες ρητρες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το λογιστήριο δεν δέχεται να μου διορθώσει το λάθος και πρέπει να πάω εγώ στο ΤΣΜΕΔΕ να βρω λύση... Δεν θα δεχθώ με τίποτα να πληρώσω τις ποινικές ρήτρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.