Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΠΕ - στάθμη θορύβου σε πλυντήριο αυτοκινήτων


grosni

Recommended Posts

Στο  ΠΔ 455 αναφερει ως οριο θορυβου τα 70dB(A) στα 10 μετρα περιξ του πλυντηριου ....χωρις να διευκρινιζει (και καλα κανει) εαν προκειται για σταθερο μηχανολογικο η το χτυπημα του νερου πανω στο αμαξι..Μετα ηρθαν οι πολεοδομιες και περιβαλλοντος και χρησιμοποιουσαν το ΠΔ 1180 που οριζει 50 dB(A) συνηθιεμενοι απο τα βιομηχανικα που εχουν κυκλο εργασιας 100% σε αντιθεση με την πλυση που στο 8ωρο σε σηνηθεις συνθηκες ειναι 1 ωρα ...Τελικα βρεθηκε  η τομη να μη χασει κανενας  κατοπιν ερωτηματος πολιτη οτι πρεπει να γινονται δυο μετρησεις 50 για τα σταθερα μηχανηματα κομπρεσερ και βουρτσα συν σκουπα και 70 για την πλυση με μανικα...Ειναι φυσει αδυνατον να τηρηθουν τα ορια των 50 σε πληντηριο...εγω πιστευω οτι εαν καποιος κινουνταν θα ισχυε για ολα η σταθμη των 70...Προσοχη οταν διαβαζετε αυτοψιες τα  dB να οριζονται σε  σταθμισμενη καμπυλη (Α) που ειναι και κουφη στα μπασα και βολευει τον πλυντηριά ...εαν δεν αναφερει το (Α) νοειται ως επιπεδη αποκριση και ετσι μπορει να προσβληθει καποια αυτοψια δημοσιου οργανου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κ. Μπλαχούρα, μήπως έχετε κάποια σχετική εγκύκλιο σ' αυτό που αναφέρατε όσον αφορά τις δύο μετρήσεις των 50 & 70 db για τα σταθερά μηχανήματα και για την πλύση με μάνικα; Σας ρωτάω γιατί έχω μια περίπτωση καταγγελίας σε Πλυντήριο Αυτοκινήτων και θα μου χρησίμευε κάτι σχετικό με το παραπάνω.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κ. Μπλαχούρα, μήπως έχετε κάποια σχετική εγκύκλιο σ' αυτό που αναφέρατε όσον αφορά τις δύο μετρήσεις των 50 & 70 db για τα σταθερά μηχανήματα και για την πλύση με μάνικα; Σας ρωτάω γιατί έχω μια περίπτωση καταγγελίας σε Πλυντήριο Αυτοκινήτων και θα μου χρησίμευε κάτι σχετικό με το παραπάνω.  

εχω εγγραφο απαντηση ΥΠΕΚΑ σε πολιτη και καποια αλλα στοιχεια  ..θεωρω οτι το ΠΔ 1180  δεν θα πρεπει να χρησιμποιειται σε πλυντηρια και εχουν καταστραει επιχειρησεις απο τετοια ακροβατικα

Link to comment
Share on other sites

Αν σας είναι εύκολο μπορείτε να μου στείλετε την απάντηση του ΥΠΕΚΑ σβήνοντας τα στοιχεία του πολίτη? Θα μου χρησίμευε πάρα πολύ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν ο μηχανικος ειναι ο τεχνικος συμβουλος του επιχειρηματια -εκμεταλλευτη απο τον οποιο αμοιβεται  για την παροχη τεχνικης υποστηριξης ,τοτε να συνεχισουμε ....εχει τυχει περιπτωση υπερβασης 3-6 dB και παροτι τεχνικα αυτη η διαφορα εινια τεραστια (διπλασια-τετραπλασια) ενω πρακτικα με το αυτη δεν διακρινεται ,ερχεται η διοικηση και επιβαλει κυρωσεις .... Πρεπει ομως την υπ[οθεση να την παρουν οι μηχανικοι και θα πρεπει να γινει ακτανοητο οτι ουτε σε ανηχοικο θαλαμαμο δεν μπορουμε να πιασουμε σταθερες σταθμες ..το 1180 δεν θα επρεπε να ισχυει σε συστηματα που δουλευουν περιοδικα -διακοπτομενα και εκτος χρονου κοινης ησυχιας ..πχ δεν ειναι το ιδιο με ενα κλιματιστικο 2 μετρα απο το αυτι καποιου που κοιμαται ,ουτε ενα μπαρ διπλα σε ενα σπιτι ..τα 70dB στο ΠΔ 455 ειναι αρκετα καλο οριο που μπορει να τηρειται ..Να μην ξεχναμε οτι σε συνθηκες υγρασιας ολα τα υλικα οπως π χ  ο πετροβαμαβακας χανει δραματικα την ηχομειωτικη ικανοτητα συν τω χρονω.....Καλον θα ηταν να γινουν ερωτηματα στο Συνηγορο του πολιτη ....Τελος για να ειμαστε δικαιοι εαν δεν γινει χαρτογραφηση θορυβου με στησιμο οραγανων  και σε βαθος χρονου δεν μπορουμε να καταδικαζουμε καποιον που μπορει να συνεισφερει ελαχιστα στον συνολο του θορυβου...συγγνωμη  που σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

ο ΣτΠ δεν νομιζω οτι εχεισχεση. Δεν ειναι ΣτΕ για να ακυρωνει νομοθεσιες.

 

Το οριο των 50dB οντως ειναι γελοιο, οταν ο θορυβος απο την κυκλοφορια ειναι πολυ περισσοτερος. Θα επρεπε να υπηρχε μια αντιστοιχια.

 

Για το εκτος χρονου κοινης ησυχιας μην βαζεις στοιχημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Συνηγορος εκφερει αποψη στις διαφορες πολιτη -διοικησης ...οταν η διοικηση λαμβανει στις αποφασεις υπ οψιν το ΠΔ 1180 και τα 45/50dB (Α) θεωρω οτι ειναι αυθαιρετο να  υιοθετειται νομοθεσια για βιοτεχνιες και αποθηκες για την ηλεκτρικη σκουπα.και πλυστικη μηχανη ..Υπαρχει το 455 που αναφερει και πολυ λογικα το οριο των 70 χωρις να εξειδικευει την πηγη ...Εμεις εξεταζουμε την εγκατασταση και οχι την συμπεριφορα του πλυντηριά ..Συνεπώς η δουλεια του μηχανικου ειναι η ηχομονωση και θα πρεπει ο καθε επαγγελματιας να προσφευγει στους  αρμοδιους μηχανικους να του μελετησουν και να του επιβλεψουν μια ηχομονωση ...Ας αναλαβουν τις ευθυνες τους και οι επιχειρηματιες ...

 

Το LW(A) που αναγραφεται  στα μηχανηματα ειναι η  συνολική ακουστικη ισχυς που εκπεμπεται απο ενα μηχανημα ασχετα απο την αποσταση απο αυτο και ειναι ως μετρο συγκρισης διαφορετικης κατασκευης μηχανηματων...συνεπως ειναι διαφορετικο πραγμα η ακουστικη πιεση SPL/dB(A) που μετραμε σε καποια αποσταση απο μια πηγη ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 6/20/2014 at 3:45 PM, Μπλαχούρας Νικόλαος said:

Στο  ΠΔ 455 αναφερει ως οριο θορυβου τα 70dB(A) στα 10 μετρα περιξ του πλυντηριου ....χωρις να διευκρινιζει (και καλα κανει) εαν προκειται για σταθερο μηχανολογικο η το χτυπημα του νερου πανω στο αμαξι..Μετα ηρθαν οι πολεοδομιες και περιβαλλοντος και χρησιμοποιουσαν το ΠΔ 1180 που οριζει 50 dB(A) συνηθιεμενοι απο τα βιομηχανικα που εχουν κυκλο εργασιας 100% σε αντιθεση με την πλυση που στο 8ωρο σε σηνηθεις συνθηκες ειναι 1 ωρα ...Τελικα βρεθηκε  η τομη να μη χασει κανενας  κατοπιν ερωτηματος πολιτη οτι πρεπει να γινονται δυο μετρησεις 50 για τα σταθερα μηχανηματα κομπρεσερ και βουρτσα συν σκουπα και 70 για την πλυση με μανικα...Ειναι φυσει αδυνατον να τηρηθουν τα ορια των 50 σε πληντηριο...εγω πιστευω οτι εαν καποιος κινουνταν θα ισχυε για ολα η σταθμη των 70...Προσοχη οταν διαβαζετε αυτοψιες τα  dB να οριζονται σε  σταθμισμενη καμπυλη (Α) που ειναι και κουφη στα μπασα και βολευει τον πλυντηριά ...εαν δεν αναφερει το (Α) νοειται ως επιπεδη αποκριση και ετσι μπορει να προσβληθει καποια αυτοψια δημοσιου οργανου...

Αξιότιμοι κύριοι,

 

Διατηρώ στην Αθήνα, μια μικρή επιχείρηση φροντίδας οχημάτων επι σειρά ετών (10).

Αδειοδοτημένη με όλες τις άδειες και πιστοποιήσεις.

 

  • Στον διαδικτυακό τόπο του υπουργείου, στην σελίδα περί μηχανολογικών θορύβων (Αρχική/Περιβάλλον/Θόρυβος – Ακτινοβολίες/Μηχανολογικός Θόρυβος), αναφέρεται μεταξύ άλλων :

 

«Επισημαίνουμε ότι για τα πλυντήρια αυτοκινήτων η χρησιμοποίηση του πιεστικού μηχανήματος εκτόξευσης νερού, πρέπει να γίνεται μόνο στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο πλύσης, και η μέτρηση του θορύβου να γίνεται σε απόσταση 10 μέτρων από αυτόν»

 

Αυτή η επισήμανση, αφορά όλα τα τα είδη πλυντηρίων αυτοκίνητων; (στεγασμένα σε σταθμό εξυπηρέτησης οχημάτων, υπαίθρια και αυτοτελή)

 

  • Επίσης, στην σελίδα περί νομοθεσίας σχετικά με τον θόρυβο (Αρχική/Περιβάλλον/Θόρυβος – Ακτινοβολίες/Νομοθεσία), γίνεται ειδική αναφορά στα πλυντήρια αυτοκίνητων:

 

Πλυντήρια Αυτοκινήτων

Πιεστικό μηχάνημα εκτόξευσης νερού – Π.Δ. 455/76 ( ΦΕΚ 169/Α/5.7.1976 )

Υπόλοιπες μηχανολογικές εγκαταστάσεις (Κομπρεσέρ αέρος, τούνελ με βούρτσες πλύσης, στεγνωτήριο, φυσητήρας αέρος, ηλεκτρική σκούπα καθαρισμού) – Π.Δ. 1180/81

 

Το ΠΔ 455/76 στο οποίο υπάγεται το πιεστικό μηχάνημα εκτόξευσης νερού (πλυστικό), αφορά και πάλι όλα τα τα είδη πλυντηρίων αυτοκίνητων; (στεγασμένα σε σταθμό εξυπηρέτησης οχημάτων, υπαίθρια και αυτοτελή)

 Το υπουργειο γραφει ανακριβειες; Ο δικηγορος μου λεει πως μας καλυπτει ο 455, ο μηχανικος μου λεει πως ο 1180 υπερκαλυπτει τον 455.

Υπαρχει ενδεχομενο επιβολης προστιμου στην επιχειρηση μου και προσπαθω να προστατευτω.

Εχει καποιος βρει ακρη με ολα αυτα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.