Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτούμενες μελέτες για άδεια προσθήκης κατ' επέκταση


ge_liakos

Recommended Posts

Eγώ έχω καταλάβει ότι αν η προσθήκη είναι έως 50 δεν κάνεις ΜΕΑ.

Οι δυο ερμηνευτικές προσπαθούν να διορθώσουν όσο μπορούν λάθος του νόμου.

 

Διότι και τα 50 m2 είναι πολλά ή λίγα αναλόγως με τι συγκρίνεις :

 

Αν κάνω προσθήκη 50 m2 σε υφιστάμενο 100 m2 είναι πολλά αλλά δεν θέλω ΜΕΑ.

Αν κάνω προσθήκη 60 m2 σε υφιστάμενο 1000 m2 είναι ασήμαντα αλλά θέλω ΜΕΑ για όλο.= ΠΑΡΑΛΟΓΟ.

 

Το σωστό θα ήταν τα 50 m2 σε συνδυασμό με ένα ποσοστό επί του υφισταμένου διαλέγοντας το minimum εκ των 2 ως πλαφόν για την υποχρέωση ΜΕΑ στο σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

avgoust

Δικιο εχεις αλλα που να το βρεις...

 

 

Να διορθωσω στο ποστ #10 οτι αφου δεν απαιτειται ΜΕΑ δεν απαιτουνται και οι μελετες ηλεκτρικων, ψυξης/θερμανσης...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια βοήθεια παρακαλώ…

 

Εγώ μέχρι την Δευτέρα θα πρέπει να ολοκληρώσω μια μελέτη που αφορά προσθήκη 40 τμ σε κατοικία. Τα 40 αυτά τμ. αποτελούν δύο προσθήκες σε ξεχωριστά δωμάτια της κατοικίας (μεγαλώνουν δλδ το κάθε δωμάτιο κατά 20 τμ) και προφανώς πρόκειται για λειτουργικά εξαρτημένους χώρους!

Οπότε τι κάνω εδώ?

 

Κάνω θερμομονωτική επάρκεια για το σύνολο των δωματίων?

 

Και τι δομικά υλικά να ορίσω για τα υφιστάμενα εφόσον δεν γνωρίζω?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων….

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα κ από εμένα!

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κατι σχετικά με τισ προσθήκες.

Κάνω προσθήκη έναν χώρο 32τμ (τουαλέτες σε αναψυκτήριο) πρόκειτε για ανεξάρτηστο όγκο σε σχέση με το υφιστάμενο. Γνωρίζεται ποιες μελέτες απαιτούνται καθώς είναι χώρος με υδραυλικά και αποχέτευση....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να με βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να με βοηθήσετε κι εμένα για μια επέκταση κατ' επέκταση.

Σε ήδη υπάρχουσα οικοδομή θέλω να βγάλω άδεια προσθήκης για τη δημιουργία κλιμακοστασίου.

Είναι λειτουργικά ανεξάρτητος χώρος από τον υπόλοιπο όροφο;

Τι μελέτες θα χρειαστεί να προσκομίσω στην πολεοδομία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε οικισμό, σε οικόπεδο με υφιστάμενο νόμιμο κτίριο με άδεια, θέλει τώρα ο ιδιοκτήτης να χτίσει ένα ανεξάρτητο κτίριο. Μετρώντας το υφιστάμενο βρέθηκε σύμφωνο με την άδεια!

Στο διάγραμμα δόμησης, τι πρέπει να δείξουμε από το υφιστάμενο? Μόνο το περίγραμμα? Αν θέλει όλα τα σχέδια τότε θα θέλει και καινούρια σχέδια κατόψεων, τομών κλπ επικαιροποιημένα και σφραγισμένα. Λίγο τραβηγμένο. Στο αξονομετρικό δείχνουμε μόνο το καινούριο κτίριο ή και το υφιστάμενο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα:

 

Σε ακίνητο έχει γίνει υπαγωγή στον Ν.4178 και έχει τακτοποιηθεί αυθαίρετο στέγαστρο. Το πρόστιμο έχει εξοφληθεί. Σήμερα πρόκειται να εκδοθεί Άδεια Προσθήκης για την οποία πληρούνται φυσικά όλες οι προϋποθέσεις.

Το θέμα είναι ότι ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ απαιτεί να υποβληθεί Στατική μελέτη για το στέγαστρο που έχει τακτοποιηθεί!!!!

 

Σε εμένα είναι αυτονόητο ότι κάτι τέτοιο δεν προκύπτει από πουθενά πόσο μάλλον που ούτε καν για την τακτοποίηση δεν προβλέπεται μελέτη Στατικής Επάρκειας αλλά ΔΕΔΟΤΑ. Από που κι ως που να ζητείται οποιαδήποτε μελέτη για υφιστάμενο κτίριο που έχει ρυθμιστεί; Να πω ότι είχα εξαρτημένη προσθήκη να το καταλάβω να το μελετήσω ως ενιαίο αλλά για ένα ανεξάρτητο στέγαστρο μεσα στο οικόπεδο?!?!

 

Προσωπικά μου είναι ξεκάθαρο ότι από πουθενά δεν προκύπτει αυτή η απαίτηση αλλά ψάχνω να βρώ γραπτό κάτι συγκεκριμένο σε νόμο ή εγκύκλιο για να μπορέσω να αντικρούσω τον υπάλληλο που επιμένει.

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα ζητάει συνυπογραφή απο 2 μηχανικούς!!

(προφανώς έχει απωθημένα απο 1337)

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε ακίνητο (ισόγεια κατοικία με ΟΑ του 1959  που προέβλεπε 30,00 τμ αλλά κατασκευάστηκαν 125 τμ) έχει γίνει υπαγωγή στον Ν.4495 και έχει τακτοποιηθεί     

Το πρόστιμο έχει εξοφληθεί και δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας. 

Σήμερα πρόκειται να εκδοθεί Άδεια Προσθήκης καθ ύψος  

Τι μελέτες απαιτούνται;;;

Ευχαριστώ

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.