Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φαλτσογωνιές σε πλακάκια


bobomastoras

Recommended Posts

Έχει κάποιος σοβαρή άποψη για το πως γίνονται στην πράξη οι φαλτσογωνιές στα πλακάκια. Εγώ έχω τρείς εκδοχές κατα νού.

 

α.με τον τροχό (δυνατόν αλλά ουδέποτε ακριβές)

β.εργοστασιακά έτοιμη ώς ειδικό προιόν

γ.σε υδροκοπή

 

Αν έχετε κάτι άλλο κατα νού πείτε μου σας παρακαλώ.

Βασικά με ενδιαφέρει αυτο που γίνεται στην πράξη.

(Προφανώς συνηθως στην πράξη δεν γίνονται φαλτσογωνιές)

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι.

Προφανώς αναφέρεσαι σε πλακίδια group B1a κατά ISO 13006.

Και εννοείται ότι με τέτοια πλακίδια γίνονται φαλτσογωνιές.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για τον τύπο πρέπει να το ψάξω το πρωι

 

Φαντάζομαι αν θέλω να πετύχω καλό αποτέλεσμα σε ήδη αγορασμένα πλακάκια είναι η υδροκοπή.

Η και αυτή είναι ατελής?

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες...

αμα ο μάστορας είναι καλός, και με το τροχό κάνει θαύματα... εγώ έχω κάνει φαλτσογωνίες σε ψηφίδες.

Link to comment
Share on other sites

Υδροκοπή σε πλακάκι? μηπως ενοείς κοπή με τροχό που έχει νερό? Μπορείς να δοκιμάσεις και γωνιόκρανα, ανοξείδωτα ή πλαστικά. Ευκολα στην τοποθέτηση και δίνουν αρκετα καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Υδροκοπή σε πλακάκι? μηπως ενοείς κοπή με τροχό που έχει νερό?

 

Με μεγαλη καθυστέρηση, ναι αυτο εννοούσα!!!! (Sorry για την αγένεια αλλά αργησα πολυ να μπω σε σπίτι απο τότε)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Αχιλλέα. Ένας καλός μάστορας κάνει θαύματα!

Όσο για τα γωνιόκρανα που προτείνει ο άλλος Αχιλλέας, δεν συμφωνώ καθόλου. Εύκολη και γρήγορη λύση, αλλά τελείως ακαλαίσθητη, εκτός αν έχεις σχεδιάσει το χώρο με λεπτομέρεια, τα έχεις συμπεριλάβει στο αισθητικό αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε συνηθισμένα πλακάκια ο τροχός είναι μια χαρα και αν ο μάστορας δεν είναι της πλάκας σου βγάζει πολυ καλο αποτέλεσμα.

 

Σε ειδικά πλακάκια όπου θα δεις ότι όντως ο μάστορας δεν μπορει να κάνει σωστά φάλτσα όσο κι αν το προσπαθεί και το πλακάκι συνήθως σπάει περίεργα ή πετάει φλούδες, τότε μπορείς να τα δώσεις για υδροκοπη σε κάποιον που κόβει μάρμαρα και εχει και τετοιο μηχανημα φαλτσοκοπής (δεν το έχουν όλοι) αλλα είτε θα πρέπει να τον ξέρεις είτε θα σου κοστίσει και θα καθυστερήσει αρκετά. Το εχω κάνει πάντως

 

Το να παραγγειλεις έτοιμα φαλτσοκομμενα πλακάκια παίζει μόνο σε μοντέλα στα οποία η εταιρεία σου δίνει τέτοια επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Τα έτοιμα τεμάχια δεν τα βρίσκεις έυκολα και σίγουρα δεν υπάρχουν για όλους του τύπους πλακιδίων. Είναι αρκετά ακριβά μιας και χρεώνονται με το τεμάχιο και συνήθως είναι για ειδικές εφαρμογές: Κουζίνες ή νοσοκομεία για λόγους υγιεινής. (προδιαγραφές από haccp) Επίσης στην εφαρμογής τους συνήθως δεν είναι τόσο όμορφο το τελικό αποτέλεσμα όσο μια φαλτσογωνιά που έχει κάνει κάποιος μάγκας μάστορας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.