Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πνευματική ιδιοκτησία μελέτης.


vasilis

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα .Θα ήθελα την άποψη σας για ένα ζήτημα .

Πριν δύο μήνες ένας πελάτης αγόρασε οικόπεδο για να ανεγείρει βιομηχανικό κτίριο

και μου ανέθεσε προφορική ( όχι γραπτή ) ανάθεση .

Κατόπιν έκανα αποτύπωση του αγροτεμαχίου ,

πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη ,φωτορεαλλισμό

και στατική προμελέτη χωρίς να έχω λάβει

αμοιβή και έχοντας εμπιστοσύνη στον πελάτη .

Έβγαλα τα φορολογικά ,έκανα και αρκετή έκπτωση

και ο πελάτης ισχυρίζεται πως τα χρήματα είναι πάρα

πολλά και θα πάει σε άλλον μηχανικό .

Πως εξασφαλίζω 1) μία απολαβή κάποιου ποσού για τον

έως τώρα κόπο και

2) την πνευματική μου ιδιοκτησία ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας .

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη φίλε μου, αλλά ανέλαβες τέτοια δουλειά χωρίς να κάνετε κουβέντα για τα οικονομικά;

 

Βέβαια δεν φταίς εσύ αλλά ο πελάτης. Αλλά τώρα που να βρεις τα δίκια σου;

 

Η μόνη λύση είναι να καραδοκείς και μόλις μάθεις σε ποιον μηχανικό πήγε και αν έχει χρησιμοποιήσει την μελέτη σου, να απειλήσεις Θεούς και δαίμονες ότι είναι θέμα δεοντολογίας κλπ κλπ

Νομικά όμως, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα....

 

Γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να τον μεταπείσεις (ότι οι τιμές είναι δεδομένες, ότι έκανες και extra έκπτωση κλπ) και αν ενδώσεις του την φέρνεις μετά... Ας πρόσεχε (όποιος δεν ξέρει τις τιμές, ρωτάει...).

 

Άλλη λύση είναι να αρχίσεις την "κλάψα". ("Έχω πληρώσει ένα κάρο λεφτά στην σχεδιάστρια, σε φωτοτυπίες μπλα μπλα...").

 

Ηθικό δίδαγμα: Όταν δεν είναι "αδερφός σου" ξεκαθαρίζεις από πριν τα οικονομικά.... (και αν είναι αδερφός σου να υπολογίζεις ότι θα δουλέψεις τζάμπα...)

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα τις αμοιβες σου μαλλον θα πρεπει να πας σε δικηγορο και δικαστικα να διεκδικησεις οτι μπορεις. Αλλα πριν κανεις οτιδηποτε επικοινωνησε και με το αρμοδιο γραφειο του ΤΕΕ (επαγγελματικων θεματων νομιζω) εχω ακουσει για περιπτωσεις που εχουν πραγματικα βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κανένα έγγραφο ανάθεσης; Λυπάμαι που το λέω αλλά μάλλον είναι χαμένο το παιχνίδι αν ακολουθηθεί νόμιμη-τυπική διαδικασία. Η λύση είναι "διπλωματία" και αν ενδώσει βαράς στο σταυρό!

Θέλει στομάχι και κότσια η δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αν δεν καταφέρεις να τον πείσεις με το ήρεμο, θα κάνεις το εξής.

Θα πας όλον τον φάκελο του έργου στο ΤΕΕ που ανήκεις, μαζί με ότι αποδεικτικά στοιχεία έχεις για την ανάθεση (συμβόλαια, φωτογραφίες, ΑΦΜ, ταυτότητες, μαρτυρίες κλπ) και θα κάνεις μια αίτηση να διεκδικήσουν την αμοιβή σου. Μετά αναλαμβάνει το ΤΕΕ και εσύ απλά περιμένεις το αποτέλεσμα.

 

Και είναι απαιτητή ΟΛΟΚΛΗΡΗ η ελάχιστη τιμή και όχι αυτήν που του είπες με την έκπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο erling. Αν ο τύπος σου έχει δώσει αντίιγραφα ταυτότητας, συμβολαίων κτλ είναι αποδεικτικά στοιχεία. Και η απειλή οτι θα πληρωθείς ΟΛΗ τη μελέτη ακόμα πιο πειστικό. Αλλά ούτε μία υπογραφή???

 

 

Εγώ μία αποτύπωση έδωσα προχτές χωρίς να με έχουν πληρώσει ακόμα και τον έβαλα να υπογράψει την ανάθεση και να βεβαιώσει το γνήσιο της υπογραφής για να πάρει σχέδιο στα χέρια του.

 

Δεν πρέπει να εμπιστεύεστε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

συνάδερφοι αν οι ίδιοι δε φροντίσουμε να αναβαθμίσουμε το αντικείμενο μας - και συνεχίσουμε με λογικές πα΄ρε προμελέτες πάρε το ένα παρε, το αλλο... περιμένετε να σας σεβαστεί κανείς

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vasilis, τα βλέπω χλωμά τα πράγματα σχετικά με την διεκδίκηση της αμοιβής. Υπάρχουν οι διαδικασίες που λέει ο erling, αλλά θα χαλάσεις τα νεύρα σου και το στομάχι σου. 'Εκανες λάθος εσύ και το μόνο που σου μένει είναι να εκμεταλευτείς το λάθος σου και να βγάλεις σαν κέρδος την εμπειρία που αποκόμισες. 'Ολοι ή οι περισσότεροι έχουμε φάει ''τάπα'' γιατί εμπιστευτήκαμε. Το να ζητάς χρήματα προκαταβολικά από πελάτη και να το ξεκαθαρίζεις εγγράφως με ανάθεση το έργο που σου αναθέτει, δείχνει επαγγελματισμό και σεβασμό στην δουλεία σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το SIRADRAB.

 

Πριν ξεκινήσεις την οποιαδήποτε ενέργεια, σχέδιο κλπ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

για τα "πρώτα" έξοδα, την οποία του λες πως θα την αφαιρέσεις στο τέλος.

 

Στην περίπτωση σου του ξεκαθαρίζεις πως αν φύγει θα πρέπει να πληρωθούν φωτοτυπίες, αποτύπωση οικοπέδου, κόσμος που εργάστηκε για φωτορεαλισμούς κλπ.

 

Μπορείς να ακολουθήσεις και τη διαδικασία που περιγράφει ο erling, αλλά κατα πόσο είσαι διατεθημένος να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

>Δε φταις εσύ φίλε μου ο πελάτης φταίει

 

Ε όχι και δε φταίει...! Ο πελάτης κατάλαβε ότι υπάρχει απόλυτη έλλειψη επαγγελματικής εμπειρίας που θα είχε αποτελέσματα σε βάρος του και την έκανε. Όχι βεβαια ότι το να μην πληρώσει τον τιμά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.