Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ε.Σ. Μηχανικό


giannisp

Recommended Posts

Λοιπον Ικαρε μου θύμισες μια δικιά μου ιστορία.

 

94Δ Ναυτικό (καλοκαιρινή σειρά στον Σκαραμαγκά)  , λίγες μέρες μετά την ορκωμοσία και είμαστε άγημα στου Ρέντη μαζι με μια διμοιρία στραταίους. Στην χαλάρωση εμείς , πιο  σφιχτοί αυτοί.

Συνεννοείται ο διμοιρίτης μας με τον δικό τους και κανονίζουν να δώσει τα παραγγέλματα ο δικός τους λοχίας.  

Αμ 'έλα που του Ναυτικού τα παραγγέλματα δεν είναι ακριβώς τα ίδια με του Στρατού !!

 

Βγαίνει η εικόνα ..... Προοοοσχή ο λοχίας , κλαρίνο οι πεζικάριοι ....ατάραχοι εμείς !! 

Καταλαβαίνουμε την γκάφα στο επ'ώμου  και ξεκινάμε την ακολουθία αλλά πλεόν ακολουθούμε με διαφορά φάσης. Στο επ'ώμου εμείς προσοχή , στο παρουσιάστε είμασταν στο επ'ώμου ...

 

ΥΓ. Να ξέρετε ότι τις χειρότερες βάρδιες τις έχει το Ναυτικό καθώς έιναι 4ωρες . Το αντίστοιχο του "γερμανικού" στο Ναυτικό είναι 00:00-4:00. Δοκιμάζεις όλες τις πιθανές εκδοχές όρθιου ή καθιστού ύπνου.

Link to comment
Share on other sites

Β΄84 Τρίπολη σμίας Αεροπορία  - Θεσ/νίκη Σέδες ΣΠΥΠΑ- Πυροσβέστης - 135ΣΜ Σκύρο - 125ΠΜ Θεσ/νίκη 24 μήνες σύνολο 

πολλές και καλές αναμνήσεις και καλές φιλίες που κρατάνε μέχρι και σήμερα μερικές μετά απο 30 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Β΄84 Τρίπολη

Μια και αρχίσανε οι παληοσειρές...

86Α (180 νομίζω)

Παρουσιάστηκα Μ. Πεύκο (στη μπάντα περνάνε τα κομάντα!)

Πριν την ορκομωσία (λόγω μειωμένης θητείας επειδή είχα κόρη) με στείλανε Πυροβολικό στη Θήβα

Εκεί με κάνανε για 6 μήνες ηλεκτρολόγο κέντρου και πέρασα καλά (ούτε όπλο ακούμπησα ούτε σκοπιά ούτε παρουσίες)

Μετά ευνοική!!!! μετάθεση στο πλησιέστερο μέρος που υπήρχε πυροβολικό = Βέροια

6 μήνες λοχίας-ταχυδρόμος μονάδας

Τέλος άλλους 6 μήνες Θήβα - ηλεκτρολόγος κέντρου.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παληοσειρές...

1981 προ "ΑΛΛΑΓΗΣ"

Τρίπολη, Σίνδο (κατά λάθος ως Τ/Φ) 20 μέρες, τάγμα αγγαρείας (τότε) 742ΤΜΧ Αλεξάνδρια-Γιδάς*, γραφέας και αφασία ελλείψει πτυχιούχων

και γκράντε φινάλε 2ο τρίμηνο '83 ΔΣΕ-Ρουφ βοηθός επιβλεποντα στην Ευελπίδων (για τη διασκευή σε ότι είναι σήμερα)

....

* το καλοκαίρι πριν παρουσιαστώ -για ψυχολογικούς λόγους προετοιμασίας- έκανα διακοπές στη Λήμνο

Link to comment
Share on other sites

εγω εφυγα απο Λημνο αρχες Αυγούστου...

 

πρεπει να ήμασταν μαζί για μια μικρή περίοδο...

ποιον λόχο ήσουν 1ο ή 2ο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και το thread ονομάζεται (κακώς) ΕΣ Μηχανικό θα ήθελα να δώσω τις ευχές μου σε όλες τους συνάδελφους πυροβολικάριους που εορτάζουμε σήμερα την προστάτιδα μας Αγία Βαρβάρα!!!

Το κακό είναι ότι δεν περνάει ο δρόμος μου από μαγαζί με λουκουμάδες να τυμίσω το έθιμο της καταβρόχθισης τους.

Link to comment
Share on other sites

εγω εφυγα απο Λημνο αρχες Αυγούστου...

 

πρεπει να ήμασταν μαζί για μια μικρή περίοδο...

ποιον λόχο ήσουν 1ο ή 2ο?

 

1ο λόχο με Ρωχάμη. Εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.