Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ε.Σ. Μηχανικό


giannisp

Recommended Posts

Γ' ΜΑΚ Χιος..."στην παντα, στην παντα...περνανε τα κομαντα". 286 Α' ΕΣΣΟ 2/04. Εκανα το τραγικο λαθος, να παρουσιαστω σε ηλικια 18 ετων και αντι για μηχανικο με στειλανε στα καταδρομια....αμεταθετο.

Ενα εχω να πω "εμπλοκη μεχρι το κοκκαλο".

Η ρυμαδα η ολυμπιαδα με εφαγε...

Ειδικοτητα ΧΑΜ(xειριστης ασυρματων μεσων) και ΧΠ (χειριστης πινακα). Εσκαψα ολη την Χιο για να περασω γραμμες επικοινωνιας μεταξυ των μοναδων και του ΠΣ(Πολεμικο Στρατηγειο) και τα βραδια φιλουσα βραχοσηνιδες...μηπως και κανουν ντου οι Τουρκοι.

Εφυγα με 31 μερες φυλακης...λογω "εμπλοκης" με ενα εφεδρ. λοχια.

Και το καλυτερο... φετος με καλεσανε για μετεκπαιδευση. Δεν φτανει που με ********* 9 μηνες, με ξανακαλεσανε.

Παντως πιστευω λογω το νεαρο της ηλικιας μου, οταν παρουσιαστηκα πηρα ενα μεγαλο μαθημα ζωης και απεκτησε παρα πολυ καλες και κακες εμπειριες, που θα μου χρειαστουν αργοτερα στον στιβο της ζωης.

Τελος, σεβασμος στους δεινοσαυρους(παλαιες σειρες),

Καλοι πολιτες, για οσους υπηρετουν τωρα,

Και καλη θητεια για οσους ετοιμαζονται να υπηρετησουν την μαμα πατριδα....

 

Υ.Γ.: "Οποιος δεν εχει βυσμα, εχει ποδια"

Link to comment
Share on other sites

@Νικολοπουλος Δημητριος

 

Ήμουν 288 Γ' ΜΑΚ Χϊο!Χειριστής Χηφιακών Τερματικών Συσκευών κ Κρυπτομηχανών.

 

Η ''λοχιάρα''!!!!!!!!:lol:

 

Πέρασες καθόλου από 13 ΔΕΕ ή ΛΔΒ?

 

Τί μου λες για εμπλοκή στη Χίο,ήμουν απολυόμενος λοχίας κ το βράδυ πριν την απόλυση με είχε ο Λειβαδάς να μαζεύω πευκοβελόνες....:lol:Τον έκανα να ''κοπεί'' κ φυσικά με ''έκανε μπλε''.:lol: KAI o ''Πόλυ''.....

 

"Οποιος δεν εχει βυσμα, εχει ποδια"

 

Κ όποιος δεν έχει πόδια πάει με το πλοίο της αγάπης.:lol:

 

Πάρε κ 40 χιλιάδες,επειδή είσαι ψαράς.

Link to comment
Share on other sites

Γ' ΜΑΚ Χιος...

Εφυγα με 31 μερες φυλακης...λογω "εμπλοκης" με ενα εφεδρ. λοχια.

 

@Νικολοπουλος Δημητριος

 

Ήμουν 288 Γ' ΜΑΚ Χϊο!Χειριστής Χηφιακών Τερματικών Συσκευών κ Κρυπτομηχανών.

 

Η ''λοχιάρα''!!!!!!!!:lol:

 

 

Τι μικρός που είναι ο κόσμος..

lol

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν με ξηλωσανε απο πρασινο αλλα περασα ενα ωραιοτατο τριμηνο στον Αγ. Γεωργιο των Συκουση(ορεινη Χιος), για να γλιτωσω το στρατοδικειο... φιλωντας το Πολεμικο Στρατηγειο μαζι με ενα φανταρο ΔΒ και δεν ειδα αδελφοσειρα και σειρα απαλλαγης. Ειχε κοντα ενα φυλακιο πυροβολικου, νομιζω... τους ειχα κανει την ζωη πατινι. Μιλαμε για πολυ τρελα...για να επιβιωσω. Και το καλυτερο μου στελνανε μια φορα τον μηνα ψυχολογο απο το υγειονομικο, απο την Ταξιαρχια της Χιου για ψυχαναληση / γνωματευση. Ημουν ο μοναδικος Στρατιωτης που παρεμεινε εκει 3-3μιση μηνες συνεχωμενα μεχρι να απολυθω για να αποφυγω το στρατοδικειο, ενω τα αλλα σωματα αλλαζανε ανα μια εβδομαδα....κοιμομουν τα βραδια και απο κατω μου ποντικια τρωγανε την σιλικονη, και φυσικα δεν ειχε τουαλετα...οποτε γκασμας ανα χειρας - χωραφι - σκαψιμο - πετρελαιο και "φοκο" μεσα στην νυχτα. """"""' Χ - Λ - Ι - Δ - Α""""""

Φοβερη εμπειρια...σε φυλακιο ή ταγμα ανεπιθυμητων καλυτερα θα ημουν.

Αλλα ο κερατας ο ΕΦΔ λοχιας το αξιζε και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξηλώνουν κανένα,απλά την τελευταία εβδομάδα της θητείας έρχεται η μετάταξη για πεζικό.

 

Λοιπόν,τώρα άκου αυτό κ ψόφα στο γέλιο:φίλοι μου από σχολείο πήγαν στα 18 τους.Σειρά 250(18μηνο).Οι 2 αλεξιπτωτιστές,ο άλλος ορεινός.Ο ένας από τους 2 αλεξιπτωτιστές (2α ΜΑΛ),αφού πέρασε τα ΠΕΝ,αφού πέρασε ΣΒΕΑ,αφού πέρασε ΛΥΒ,αφού πάλιωσε κ τον πήγαινε 1-1 κ γύριζε μέρα παρά μέρα σπίτι του,αποφασίζει ότι δεν του είναι αρκετό κ ψαχνόταν για αναρρωτική.Κ καλά ακούει το παραμύθι ότι ''τη μέση δεν στη βρίσκουν ποτέ'' κ δηλώνει ότι τον πονάει η μέση του.Τον πάνε 401 κ του βρίσκουν σπονδυλοκήλη (!!:lol:),τον βγάζουν Ι3 κ φυσικά ΤΟΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΠΕΖΙΚΟ!!!!Κ ήταν ο μοναδικός τζίτζικας με πουλάδα!!!:lol::lol::lol:Μιλάμε για μεγάλο βλάκα!

 

Ξέχασα να σου πώ ότι πέσαμε σε μετακόμιση στη Χίο,πήγαμε Καρδάμυλα κ φυσικά μας είχε φύγει ο πάτος να κουβαλάμε 1 μήνα πριν απολυθούμε.....

Link to comment
Share on other sites

98 ΣΤ ΕΣΣΟ

 

ΚΕΜΧ Ναύπλιο -> ΣΜΧ Λουτράκι (ΥΕΑ, ΥΕΑ, α-ε-τοί!) -> ΔΕΑ ΜΧ -> Ιωάννινα 708 ΤΜΧ (μπουρλοτιέρης Σουλίου :P )

 

Κανείς συνοδοιπόρος; ;)

 

257 σειρά ΥΕΑ στο Λουτράκι? Γιεεεεεέ μου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέχασα να σου πώ ότι πέσαμε σε μετακόμιση στη Χίο,πήγαμε Καρδάμυλα κ φυσικά μας είχε φύγει ο πάτος να κουβαλάμε 1 μήνα πριν απολυθούμε.....

.

 

 

Εγω παλι ετυχα σε αλλαγη ταξιαρχου... μαλλον ηταν και ο ιδιος ταξιαρχος οταν υπηρετουσες, εαν θυμαμαι καλα την επομενη που ανελαβε στις 23 Απριλη του 2004 διεταξε αναδιοργανωση σε ολες τις μοναδες της Χιου...για τεσσερις μερες περναγανε αρματα - χαμερ και σταγερ μεσα απο την πολη και τα χωρια...μαλιστα ετυχα και σε φαλλαγκα 80 αυτοκινητων... ολοι οι παππουδες και οι γιαγιαδες νομιζαν οτι πηγαιναμε σε πολεμο....ολο το σκηνικο μου θυμησε ταινιες για το 1940.

 

Υ.Γ. Το φιλαρακι σου δεν υπαρχει, η ειρωνια σε ολο της το μεγαλειο... και απ' οτι φανταζομαι, θα τον ειχατε τρελανει στην καζουρα...

Link to comment
Share on other sites

Σειρά 270.

ΚΕΜΧ μετά Λουτράκι, πάλι ΚΕΜΧ, μετάθεση 724 ΤΜΧ Τοξότες Ξάνθης και απόλυση από 733 ΔΣΕ στην Κοζάνη (πολύ ξάπλα εκεί)

 

Σειρές φίλος και ίδιες μεταθέσεις (σχεδόν) αλλά ανάποδα (πρώτα 721 ΤΜΧ Κοζάνη και μετά 724 ΤΜΧ Ξάνθη). Ποιός να 'σε?

 

(Μάλλον άργησα λίγο να διαβάσω το μήνυμα σου και να απαντήσω)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αχ ρε μάγκες!Ηρωική 305 σειρά,2008 Δ ΕΣΣΟ.Οι τελευταίοι δωδεκαμηνίτες του Ε.Σ.Παρουσιάστηκα 11/11/08 στο ΚΕΜΧ Ναυπλίου.Δηλώνω προτιμήσεις για μετάθεση:Βάλτο,Λαγό,Κουφόβουνο και Μυτιλήνη.Είχαν τα περισσότερα μόρια και έτσι μετά την παραμεθώριο θα γύρναγα κοντά στο σπίτι μου.Περίμενα λοιπόν να καταλήξω σκαπανέας στον Εβρο.Αμ δε.Βγαίνουν οι ειδικότητες- μεταθέσεις και με πάνε οδηγό στη Ρόδο,95ΤΜΧΕΘ.

-Πατέρα έβαλες κάνα βύσμα να πάω Ρόδο;(το μέσον είναι κάτι που πραγματικά σιχαίνομαι)

-Οχι παιδί μου,σου ορκίζομαι.Μπορεί να σουνα τυχερός.

Βεβαίως αυτά στον Ε.Σ. δεν γίνονται.Ρωτάω μια ΛΧ που ήταν αξιωματικός πύλης στο ΚΕΜΧ, Ρόδο τι λέει;Μαύρα.Γ*** την π****** μου λέω σιγά μην ήμουνα τόσο κ***φαρδος.Λέω κάτσε να πάρουμε και μια άλλη γνώμη.Ρωτάω και τον ΑΝΘΛΓΟ που ήταν ΑΥΔΜ,μου λέει κατάμαυρα.Εχει υπόδικα καταδρομέα και τους έχει σκίσει.Ενας γνωστός μου που πήγε έχασε 20 κιλά.Ω ρε π***** μου λέω, τη γ*******.Τι να κάνουμε,ότι βρέξει ας κατεβάσει.

Κάθομαι 4 βδομάδες στο Ναύπλιο για εκπαίδευση οδηγού,μας πήγε αίμα το σκοπέτο.Παραμονή Χριστουγέννων σκοπιά,ανήμερα σκοπιά,δεύτερη μέρα σκοπιά,παραμονή Πρωτοχρονιάς σκοπιά (ο χρόνος με βρήκε να φυλάω την κεντρική πύλη του ΚΕΜΧ),ανήμερα Πρωτοχρονιά σκοπιά.Ας όψονται τα τοπικά βύσματα,μην πω τίποτα για την Αργολίδα...

Τέλως πάντων,μέσα Γενάρη μπαίνουμε στο καράβι και βουρ για Τσαμπικία (η Ρόδος στη διάλεκτο των φαντάρων).Τραβήξαμε των παθών μας των τάραχο...Εμπλοκή,αγγαρεία,καψόνι,όλα στο φουλ.Τι να πρωτοθυμηθώ για το 95ΤΜΧΕΘ...Τις 18 μέσα,τις τρεις μέρες στο φυλάκιο χωρίς νερό και ρεύμα,τα σκηνάκια στην Κατταβιά που ξεστήσαμε και ξαναστήσαμε όλον τον καταυλισμό την πρώτη μέρα γιατί μας είχαν δείξει λάθος μέρος και μετά από τρεις μέρες πλυμμηρίσαμε,την πορεία στο Πρασσονήσι,την καθολική στο Χαράκι που ο υπόδικας ούρλιαζε:θέλω ρεαλισμό,πετάξτε τα φτυάρια και σκάψτε με τα χέρια,τα συγχαρητήρια του επίλαρχου για την άσκηση ΠΕΛΕΚΥΣ,την πλάκα που έπαθε ο Λγος των καταδρομέων όταν μας έκανε εξωτερική έφοδο στο τάγμα και είπε στη μεραρχία οτι είμαστε το πιο προβλεπέ στρατόπεδο του νησιού,τις κάμψεις μέσα σε λάσπες,γραφεία και ΚΨΜ,τα πιάτα που πλύναμε με όπλο χιαστί,κράνος,εξάρτηση και σακίδιο για καψόνι,την καθημερινή ταγματική με πλήρη φόρτο (μέχρι και πτυοσκάπανο!),τη φρουρά με άδειασμα Μ71 και λύσιμο όπλου,τις 8 ώρες τη μέρα που φοράγαμε το κράνος,τις πουλάδες του υπόδικα και του Αλχια λόχων,το μοναδικό υπηρεσιακό που για να το πάρω,πήρα πρώτα τα 2 τελευταία ψηφία του όπλου μου μέσα στο γραφείο του Υπλγου,τα πολεμικά δρομολόγια με τις καναδέζες,το γρασσάρισμα στον όρχο,την τσικνοπέμπτη στα σκηνάκια,την Καθαρά Δευτέρα στο φυλάκιο,την σκοπιά το Μεγάλο Σάββατο (έκανα Ανάσταση φυλάσσοντας την κεντρική πύλη του 95ΤΜΧΕΘ,η ιστορία συνεχίζεται),τη σκοπιά ανήμερα και δεύτερη μέρα του Πάσχα,μα πάνω απ όλα τους ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ,σας ευχαριστώ παιδιά,ήμουν πολύ τυχερός που σας γνώρισα...

Επόμενος σταθμός ΣΜΧ,Λουτράκι.Σκοπιές μηδέν,ωστόσο συντήρησα και οδήγησα όλα τα οχήματα του στρατοπέδου:τζιπάκια,καναδέζες,στάγιερ μονά και τριαξονικά,βόλβο φορτηγά,τάτρα ανατρεπόμενα,Μ812 γεφυροφόρα (αυτά τα βάψαμε κιόλας λόγω της γιορτής για τα 180 χρόνια του Μηχανικού,μέχρι και αυτό μας έπιασε),ΜΑΝ ρυμουλκά και βέβαια τον μεγάλο μου έρωτα,άρμα Leopard1!Εκανα 12000 χλμ με στρατιωτικά οχήματα στο Λουτράκι,με κορυφαίες στιγμές:κλιμάκιο για αντιπυρικές στο Σοφικό,Κοζάνη (!) με καναδέζα για μεταφορά υλικών,Τρίπολη,Αθήνα και Μεγάλο Πεύκο με στάγιερ,Πόρτο Γερμενό για τις φωτιές,Κύμη Ευβοίας για τις πλυμμήρες...Οταν απολυθήκαμε,στο γραφείο κινήσεως ΚΛΑΙΓΑΝΕ...

Πού θέλω να καταλήξω;Πήγα στρατό σε σχετικά μεγάλη ηλικία (24),μετά από σπουδές στο Πολυτεχνείο,παρόλα αυτά ούτε βύσμα χρησιμοποίησα,ούτε σε γραφεία χώθηκα.Προσπάθησα να πάρω όσες περισσότερες εμπειρίες μπορούσα αυτούς τους 12 μήνες.Πηγαίνετε στρατό και υπηρετήστε περήφανα την πατρίδα σας...Ο χρόνος περνάει,η στιγμή κολάει...Παρόλα αυτά στο τέλος μένουν μόνο αναμνήσεις και φιλίες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.