Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ε.Σ. Μηχανικό


giannisp

Recommended Posts

2008 Α΄ ΕΣΣΟ ΚΕΜΧ ΝΑΥΠΛΙΟ

1ος Λόχος.Ειδικότητα...Μάγειρας.2 μηνάκια στο ΣΕΜ στο Γύθειο και μετά ανηφόρα για Πολύκαστρο (33 ΛΜΧ). Απόσπαση στην Εδεσσα και επιστροφή στο μαγευτικό Πολύκαστρο των διακοπών.Πολύ μαυρίλα.Σχηνάκια στην Κάρπη με κινητά μαγειρία στα οποία δέν δουλεύουν οι βραστήρες αλλά μόνον ο φούρνος...(κοτόσουπα σε λαμαρίνα σπέσιαλ!!).Δεύτερη μετάθεση Αλεξανδρούπολη στη ΛΑΦΑ..Καλά ήταν. Όπως είπε και ο συνάδελφος, τα καλά μένουν.

 

Σε ποια διμοιρία ήσουν αδερφέ? Κι εγώ ομοίως 08 Α' ΕΣΣΟ 302 σειρά 1ος λόχος,1η διμοιρία...

Link to comment
Share on other sites

Λουτράκι για ΛΥΒ,

ΛΥΒ εχω την εντύπωση πάντα στο ΚΕΜΧ ηταν.απλά πήγαιναν μετα στο Λουτρακι ,οι μεν λοχιες,δεκανεις για εξειδικευση στα πλωτα,οι δε λοιποι για ΥΕΑ .(διοτι ΛΥΒ σημαινει Λοχος Υποψηφιων Βαθμοφορων.και πάντα ηταν στο Ναυπλιο)και οι ΥΕΑ απο ΛΥΒ στο ΚΕΜΧ περνουσαν πρωτα .τουλαχιστον το 85 που ημουν εγω ,νομιζω ετσι ηταν.

(απορία:καλά υπάρχουν σειρές του 2008?ειναι δυνατόν?)

Link to comment
Share on other sites

Σε μας ηταν αναποδα.

ΚΕΜΧ 1ος λΟΧΟΣ ολοι γενικως,μετα ΛΥΒ (ολοι και οι μελοντικοι λοχιες αλλα και ΥΕΑ.)Μετα Λουτρακι οι μεν αυτοι που θα παρεμεναν Λοχιες για εξειδικευση στα πλωτα,οι δε που θα συνεχιζαν για ΥΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναί.και οι ΥΕΑ βεβαια στο Λουτρακι ηταν.ακριβως απεναντι απο του υπαξ.οι υπαξ (που ημουν εγω )ηταν πολυ αραχτοι.καθομασταν και χαζευαμε το τρεξιμο και τα καψονια των ΥΕΑ.πιθανον και οι ΥΕΑ που εμεναν πολυ παραπανω στο Λουτρακι απο οτι οι υπαξ να εκπεδευονταν καποια στιγμη και στα πλωτα-αφου ηταν εκει. για τους απλούς δεν θυμαμαι αν υπηρχε ξεχωριστος λοχος στο Λουτρακι.Δεν νομίζω αλλα και δεν βαζω το χερι μου στην φωτια.Αν υπηρχε αυτοι θα πηγαιναν οταν ξεχωριζαν απο τους υπολοιπους στο ΚΕΜΧ(μετα το πρωτο διμηνο).αλλα δεν θυμαμαι κατι τετοιο.αλλα γιατί μερικοί απο αυτους να μην πήγαιναν?παντως σε καμια περίπτωση δεν πηγαιναν ολοι στα πλωτα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα; Γιατί αρκετά χρόνια μετά εμείς οι νέοι (:smile:), ΛΥΒ περάσαμε στο ΚΕΜΧ. ΣΜΧ για πλωτά είχαμε πάει.

 

Σωστά... Εχεις δίκιο... Οσο για τους ΥΕΑ, πραγματικά τους είχαμε λυπηθεί... Αλλά ήταν και μερικοί κολλημένοι βρε παιδί μου, το ζητούσε ο οργανισμός τους το τρέξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.