Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ε.Σ. Μηχανικό


giannisp

Recommended Posts

Σειρά 247.

ΚΕΜΧ μετά Λουτράκι, πάλι ΚΕΜΧ, μετάθεση 724 ΤΜΧ Τοξότες Ξάνθης και απόλυση από Βρυσικά Έβρου (στα βρυσικά 3 ένοπλες σε 4 μήνες βάλαμε 12 κιλά)

Link to comment
Share on other sites

Και ένας Τεχνικάριος....

Σειρά 265 (200Β)

6ο Σ.Π. Κόρινθο - Παιδική Χαρά

310 ΣΠΤΧ (Ιωάννινα)-6 μηνες στο σπιτι μου - 12 μεσα - 1 έξω. Πίκρα

21 ΕΥΠ Κομοτηνη - 10 τέλειοι μήνες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

2001Γ (272). ΚΕΜΧ>ΣΜΧ (Πλωτά)>ΚΕΜΧ (ΛΥΒ)>79 ΛΜΧΕΘ (Κοκκάρι Σάμου) για 8 μήνες> ΣΜΧ (ΛΔ) για τους 4 τελευταίους μήνες. 16 μήνες σύνολο. Τοπογράφος-Σκαπανέας (ο μοναδικός με αυτή την ειδικότητα από τη 269 ώς τουλάχιστον και την 273 από όσο θυμάμαι). One of a kind λόγω ειδικότητας σε όλη τη θητεία. Στο δε Λουτράκι σαν δευτερομετάθετος με αποκαλούσαν οι αξιωματικοί "ο λοχίας" (δεν υπήρχε άλλος έφ. Λχιας στο στρατόπεδο από τη μέρα που έγινα σειρά απολύσεως). Με εξαίρεση 5 μήνες στη Σάμο που ασχολήθηκα (κατά κάποιον τρόπο) με το αντικείμενο μου, την υπόλοιπη θητεία διατέλεσα από ΚΨΜιτζής μέχρι γραφέας στη στρατολογία...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πυροβολικό 263 με ειδικότητα τοπογράφος μηχανικός (αν και πολιτικός μηχ.) στο διδυμότειχο.

 

Τον οργώσαμε τον Εβρο.

 

Τρελλός τοπ. εξοπλισμός στη μονάδα μου. Δεν κάνω πλάκα!!

Link to comment
Share on other sites

Πυροβολικό ε? και εγώ επίσης (μαυρίλα) 247 σειρά, 199 αυτοκινούμενη μοίρα βαρέως πυροβολικού και πολλαπλών εκτοξευκτών πυραύλων (ΠΕΠ), Νομός Έβρου, Αλεξανδρούπολη. Ειδικότης : μάχιμος πυροβολήτης. "Αποστολή μου στο πόλεμο η υπεράσπιση της πυροβολαρχίας μου στο χώρο τάξης αυτής νοτιοδυτικά του χωριού Κοίλα....." (πάνε 11 χρόνια κοντά αλλά ακόμα τα θυμάμαι).

Link to comment
Share on other sites

285 2004 Δ' EΣΣΟ ΚΕΜΧ-Λουτράκι-ΚΕΜΧ ΛΥΒ-98 ΤΜΧΕΘ Καλλονή Λέσβου (απάλευτα)-Αθήνα 731 ΔΣΕ Ειδικότητα Λχιας Σκαπανέας Πολ. Μηχ (αγκαριομάχος)

Link to comment
Share on other sites

Πυροβολικό ε? και εγώ επίσης (μαυρίλα) 247 σειρά

 

Εχεις καλή μνήμη!

 

Γειά σου GeorgeS "συμπολεμιστή"!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.