Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Intellicad


Recommended Posts

παιδιά καμιά γνώμη γιά κάποιον πού δεν έχει γνώσεις cad και θελει γενικά ένα φθηνό εύχρηστο πρόγραμμα. Το παρόν προτείνεται; ή κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Υπάρχουν διάφορα Intellicad τα οποία ΟΛΑ διαβάζουν τα αρχεία του Autocad (τουλάχιστον ως την έκδοση 2009) και έχουν προσιτή τιμή.

 

Θα πρότεινα :

 

BricsCad : http://www.bricksys.com

zwCad : http://www.zwcad.org

Intellicad : http://www.4m.gr/intellicad.html

 

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις και οι τιμές ξεκινούν από 270Euro χωρίς ΦΠΑ για την απλή έκδοση που ΔΕΝ υποστηρίζει τρισδιάστατη σχεδίαση. Διαθέτουν επαρκή τεκμηρίωση τουλάχιστον στην Αγγλική γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εγχειρίδιο στα Ελληνικά και εξ' όσων γνωρίζω υπάρχει η και επιλογή της Professional έκδοσης με δυνατότητες 3D και προγραμματισμού μέσω Intellicad VBA. Τα menu μπορούν να είναι στα Ελληνικά ή τα Αγγλικά. Οι τιμές είναι προσιτές το είχα αγοράσει πριν 4 χρόνια στην απλή έκδοση σε τιμή γύρω στα 315 Euro χωρίς ΦΠΑ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθεί να έχει τα χάλια του, μετά από τόσα χρόνια που έχω να το δουλέψω.

 

Τώρα που έπιασα το GCAD του ΚΕΝΑΚ τα ξαναβλέπω μπροστά μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

OΚ εκ παραδρομής τα greeklish! -)

καλησπέρα και απο μένα λοιπόν...

 

ηθελα να ρωτήσω αν ενα σχεδιο (καθορισμός κτιρίου) που έγινε με το gcad (σχεδιαστικό πρόγραμμα του KENAK-4M) μπορεί να αναγνωριστεί απο το Fine-intellicad. Έχω σχεδιάσει το κτίριο με το πρόγραμμα του ΚΕΝΑΚ και θέλω πολύ να μην κάνω διπλή δουλειά.

 

Ευχαριστώ κ των προτερων για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατέβασα τη δοκιμαστική Standard έκδοση του 4M Intellicad και διαπίστωσα πρόβλημα με το snap. Δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις αλλά μοιάζει να μην λειτουργεί καλά το snap, είναι πολύ ανακριβές σε σημείο που να απορώ πως γίνεται να συμβαίνει αυτό καθώς πρόκειται για πολύ βασικό εργαλείο για ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα. Θα ήθελα την άποψη από κάποιους που δουλεύουν το συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατί η τιμή του (275 ευρώ) είναι πολύ δελεαστική αλλά αν είναι να μη δουλεύει σωστά δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατά καιρούς έχουν καταγραφεί διάφορα περιστατικά "ελλιπούς" συνεργασίας του προγράμματος με κάποιες κάρτες γραφικών , μήπως κάποια ερώτηση στην εταιρεία που το αντιπροσωπεύει ή μια δοκιμή ανανέωσης των drivers της κάρτας γραφικών έλυνε το πρόβλημα ;

 

Δοκιμάστηκε το πρόγραμμα σε άλλο υπολογιστή ; Τι παρατηρήθηκε ;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχε και φίλος μου στο δικό του υπολογιστή. Αφού μου λες ότι παίζει θέμα με τις κάρτες γραφικών υποθέτω ότι δεν είναι γενικό πρόβλημα του προγράμματος. θα το δοκιμάσω και σε καναδυό άλλους υπολογιστές να δω πως θα δουλέψει εκεί. Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει με ποιες κάρτες δουλεύει σωστά το intellicad ας τις αναφέρει. Θα κάνω και ερώτηση στην εταιρεία αλλά εμπιστεύομαι περισσότερο τις απόψεις των απλών χρηστών γιατί οι εταιρείες λένε και πράγματα που δεν ισχύουν προκειμένου να πουλήσουν τα προϊόντα τους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.