Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

αν βάζει στην θέση του πεδίλου στροφικό ελατήριο τότε με την εισαγωγή ΣΔ θα πρέπει να μειωθεί η ροπή σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Να μειωθει η ροπη στο πεδιλο ναι..

Αλλα οχι στο στυλο...

 

 

ΥΓ. Οταν εισαγεις μεμονομενα πεδιλα, τοποθετηθει μετακινησιακα και στροφικα ελατηρια. Τα κ των ελατηριων υπολογιζονται βασει του εδαφικου προφιλ που εχεις δωσει..

Link to comment
Share on other sites

στο πεδιλο ναι αυτο ηθελα να πω, sorry λαθος ,αλλα τα συν.δοκ τα αντιλαμβανεται terry, το δοκιμασα σε εκκεντρα πεδιλα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ..

Καλο αυτο..

Το προβλημα το μεγαλο ειναι τα εδαφικα χαρακτηριστικα..

 

Πειραματισου λιγο να δεις πως αλλαζουν και τα εντατικα μεγεθη στα μελη του κτηριο, αναλογα με τις εδαφικες παραμετρους που θα βαλλεις...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεφευγεις απο τις πακτωσεις και πας σε πιο "ελαστικες" στηριξεις επιβαρυνεται το ζυγωμα....

Γενικα ειναι ολοκληρη συζητηση τα περι εδαφικων παραμετρων...

 

ΥΓ. Εγω ειμαι της κλασσικης σχολης με τις πληρης πακτωσεις..(προσπαθω και στην κατασκευη να το "πετυχω"...)

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό εκτός από πακτώσεις κάνεις παραμετρική ανάλυση με σκληρά και μαλακά ελατήρια.

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταιες μελετες το κανω και αυτο....

Καθαρα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, αν η πακτωση δεν συμπεριφερθει σαν πακτωση..

 

Αλλα να "εκτιμησω" εδαφικες παραμετρους με το ματι το βλεπω λιγο αστειο..

Link to comment
Share on other sites

@Terry:

 

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά το θέμα με τις συνδετήριες. Στο μοντέλο εφόσον έχεις πέδιλα (τα οποία είναι ελατήρια) όταν βάλεις συνδετήριες φυσικά και τις καταλαβαίνει. Αποτέλεσμα είναι η μείωση των σχετικών μετακινήσεων μεταξύ των πεδίλων (που είναι και το επιθυμητό).

 

Το ζήτημα είναι η διαστασιολόγηση των συνδετηρίων δοκαριών με τις απαιτήσεις του ΕΑΚ. Εκεί με βάση των ΕΑΚ θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια ειδική διάταξη. Περισσότερα στο κεφάλαιο 5 αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα και στον Ιταλο οτι δεν το εχω δοκιμασει..

Αν δουλευει καλως..

Απλα σε κουβεντα που ειχα με τον αντιπροσωπο στη Θεσ/νικη μου ειχε εξηγηθει οτι δεν επηρεαζει το ΣΔ τα πεδιλα..

Αποτι φαινεται εκανε λαθος..

 

Γενικα ο ΕΑΚ δεν κατι ιδιαιτερο για τα ΣΔ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.