Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Το ξερω διοτι το προγραμμα συνοδευεται απο ενα πακετο παραδειγματων..

 

ο ψηλός λέει ότι δεν βρήκε παράδειγμα με πέδιλο

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο.Δουλεύει;

 

 

ναι δουλευει παιδια μια χαρα,εγω εχω λυσει πεδιλα,και το εχω τσεκαρει και στο χερι...

 

οσο για το ερωτηματολογιο εγω τα τσεκαρα ολα σαν απαραιτητα!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα!

Καταρχάς συγγνώμη αν η ερώτηση εχει επαναληφθεί, αλλά έκανα αναζήτηση στο θέμα για στοιχεία autocad και ενώ είδα οτι έχει σχολιαστεί η δυνατότητα εισαγωγής αρχείων της μορφής dwg, δεν είδα πως.

Εχω μπερδευτεί και παιδευτεί αρκετά με το συγκεκριμένο ζήτημα, γιατί στην γραμμή εντολών βρίσκω "import" για πολλές μορφές αρχείων, αλλά όχι το συγκεκριμένο.

Προσπάθησα επίσης να το εισάγω μετατρέποντας στο στο revit, αλλά ενώ το revit 2009, φαίνεται να έχει αρχείο κατάληξης .rvt στην εντολή εισαγωγής για αρχείο revit με την κατάληξη .r2v

Τι κάνω λάθος?

Και κάτι τελευταίο. Όταν πρόκειται για τρισδιάστατο και σχετικά περίπλοκης γεωμετρίας σχέδιο, είναι καλύτερα να προσπαθήσω να εισάγω ένα 3d απλά με κεντροβαρικούς άξονες, ή αν εισάγω το σχέδιο με τα πραγματικά πάχη υπάρχει περίπτωση να μπορώ να τα ορίσω στο περιβάλλον του scia, ως στοιχεια? Εχει κανεις σχετική εμπειρία?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για το πώς εισάγουμε αρχεία AutoCAD κοίταξε αυτά τα δύο:

http://www.scia-online.com/webhelp/html/Import_into_the_Paperspace_gallery.htm

http://www.scia-online.com/webhelp/html/Import_into_the_graphical_window.htm

Για τα υπόλοιπα περίμενε να μπουν στο forum αυτοί που ξέρουν το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

 

Εχω μπερδευτεί και παιδευτεί αρκετά με το συγκεκριμένο ζήτημα, γιατί στην γραμμή εντολών βρίσκω "import" για πολλές μορφές αρχείων, αλλά όχι το συγκεκριμένο.

 

Ευχαριστώ!

 

μην πας απο το file>import αλλα δοκιμασε απο το structure>modelling/drawing>dimensions tools>import dwg

Link to comment
Share on other sites

Το 3δ σχέδιο μπαίνει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως και το 2δ. Αυτό που χρειάζεται είναι να τα δίνεις layer-layer ώστε τα αντικείμενα που φέρνεις, δοκοί, στύλοι, πλάκες να παίρνουν κατευθείαν τις ιδιότητες που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.