Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Δυστυχώς η εισαγωγή dwg, δεν πέτυχε, ενώ ακολούθησα επακριβώς το εγχειρίδιο χρήσης του λογιδμικού. ισως να φταίει οτι έχω student έκδοση.

Δεν πειράζει όμως, γιατί πιθανότατα να είχατε δίκιο για τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν αν εισάγω 3d μοντέλο και επιχειρήσω να στήσω solid υλικά από εκεί.

Ευτυχώς το πρόγραμμα, έχει πολύ εύχρηστο σχεδιαστικό, οπότε δεν παίρνει πολύ χρόνο να στηθεί.

Μου έχει προκύψει καινούριο πρόβλημα. Εχω στήσει ένα μοντέλο με τοίχους και θόλους. Για να σχεδιάσω τους θόλους, σχεδίασα τις καμπύλες με συντεταγμένες (απόλυτα ακριβείς, η αποτύπωση είναι αναλυτικότατη) και στη συνέχεια όρισα τρισδιάστατο στοιχείο με την εντολή general solid. Για να μετατραπεί αυτό σε στοιχείο προς ανάλυση ακολούθησα τα παρακάτω:

 

transfer,break,unify>general solid into beam

 

ο πρώτος είναι οκ, ενώ ο τρίτος θόλος μετατράπηκε σε δοκό με μικρότερο μήκος στη μια πλευρά και δεν "πατάει" πάνω στον υποκείμενο τοίχο. Εχει κανείς ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό???

 

Εκανα μια απόπειρα να αλλάξω και τις συντεταγμένες για να "έρθει" το solid στοιχείο σε κατάλληλη θέση και...τζίφος!

 

Σας στέλνω και μια εικόνα από το καθένα για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται.

 

(με γαλάζιο χρώμα είναι τα στοιχεία general solid, με πράσινο στοιχεία προς ανάλυση)

 

Ευχαριστώ!

post-34568-131887279278_thumb.jpg

post-34568-131887279314_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου απαντησω δεν ξερω..

Αλλα θα μπορουσες να εξηγησεις πως προσομοιωνονται στην αναλυση τα general solid στοιχεια??? Με γραμμικα στοιχει??

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δεν προσομοιώνονται. Το general solid είναι σχεδιαστικό εργαλείο. Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο γίνεται η μετατροπή σε κάποιο άλλο της μορφής beam,slab κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!

 

Νέο πρόβλημα:

Με τα στερεά στοιχεία δεν τα κατάφερα λόγω της μετατροπής που ορισμένες φορές δημιουργεί προβλήματα.

Στήνω τον ίδιο φορέα πλέον με επιφανειακά στοιχεία (SHELL) που όμως δημιουργεί ένα άλλο πρόβλημα. Εχω συνεχείς θόλους που "πατάνε " έκκεντρα πάνω στους τοίχους και αν η σχεδίαση γίνει με τη σωστή γεωμετρία ενώ στο κατασκευαστικό μοντέλο φαίνεται οτι θόλοι και τοίχοι έχουν επαφή, στην ανάλυση τα φορτία δεν μεταβιβάζονται στους τοίχους.

Προσπάθησα να βάλω πάνελ φόρτισης, αλλά τελικά αυτή η λειτουργία είναι για εισαγωγή φόρτισης χειροκίνητα και δεν παραλαμβάνει τα φορτία,

δοκίμασα επίσης να εξαρτήσω τους κόμβους, αλλά πάλι δεν μεταφέρονται.

 

Αν αυτό το πρόβλημα δε λυθεί, αναγκαστικά θα πρέπει να πατήσω τους θόλους στον κεντροβαρικό άξονα, κάτι που αλλάζει τη γεωμετρία του κτιρίου και δεν ξέρω πόση απόκλιση μπορεί να έχει από την πραγματικότητα...

Εχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι τέτοιο?

τι μπορώ να κάνω για να κατεβάσω τα φορτία κάτω χωρίς να εισάγω κάποιο στοιχείο που θα ληφθεί υπ όψιν στην ανάλυση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1. Πατας κεντροβαρικα και δινεις εκκεντροτητα απο τις ιδιοτητες.

2. Σχεδιαζεις κανονικα εκκεντρα και χρησιμοποιεις "rigid arms"

Link to comment
Share on other sites

To 1o δε γίνεται γιατί έχω διαφορετική εκκεντρότητα δεξιά αριστερά,

το 2ο το έκανα (το αναφέρω ως εξάρτηση κόμβων πιο πάνω, εχω την ελληνική έκδοση...)

 

Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εχει βγει η νεα εκδοση...

Συναδελφος μου ειπε οτι δουλευουν κανονικα τα ελληνικα..

Εγω την εχω βαλλει, αλλα δεν ειδα ελληνικα..ΑΛΛΑ δεν το εψαξα και καθολου να πω την αληθεια..

 

Αν βγαλλεις ακρη μςα λες και μας..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα την καινουργια εκδοση (11.0.1102 αν λεμε τη ιδια) αλλα ελληνικα δεν υπάρχουν. Τι να πω δεν ξερω.

Πάντως γυρνώντας το licence σε student εμφανιζονται κανονικα όπως και με την προηγουμενη εκδοση. Μάλλον θέμα κλειδιου είναι και όχι update.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προς τους αξιότιμους χρήστες του Scia!

Θα μπορούσε κάποιος να μας πληροφορήσει, σχετικά με τη δυνατότητα του προγράμματος να διενεργεί ελέγχους φορέα, κατά (EC 8-)?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.