Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Η φοιτητική προσφορά ισχύει για μόνο για όσο χρόνο είσαι φοιτητής και μετά παύει να ανανεώνεται ο κωδικός.

 

Η προσφορά αγοράς του προγράμματος (μέσω του συμβολαίου) για την έκδοση Professional (σκυρόδεμα+μεταλλικά) ανέρχεται στα 1825€ από αρχική περίπου 10000€!!!

 

Θεμελίωση λύνει

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά αγοράς του προγράμματος (μέσω του συμβολαίου) για την έκδοση professional (σκυρόδεμα+μεταλλικά) ανέρχεται στα 1825€ από αρχική περίπου 10000€!!!

:?: Εννοείς μόνο για τους φοιτητές-νέους μηχανικούς που θα συνεχίσουν να το χρησιμοποιούν ή γενικά για όλους μέσω κάποιου προγράμματος συμβολαίου?

Link to comment
Share on other sites

Η φοιτητική προσφορά ισχύει για μόνο για όσο χρόνο είσαι φοιτητής και μετά παύει να ανανεώνεται ο κωδικός.

Η προσφορά αγοράς του προγράμματος (μέσω του συμβολαίου) για την έκδοση Professional (σκυρόδεμα+μεταλλικά) ανέρχεται στα 1825 από αρχική περίπου 10000!!!

Δύο ερωτήσεις iogeo:

1. Δηλαδή ένας φοιτητής πληρώνει τα 50 ευρώ και μετά από ένα χρόνο δεν έχει δικαίωμα να ανανεώσει? Και αν θέλει δεν μπορεί πληρώνοντας το συμβόλαιο συντήρησης 1825 ευρώ?

2. Ένας που το αγοράζει σαν νέος Μηχανικός και πληρώνει τα 1850 ευρώ, πρέπει να τα πληρώνει κάθε χρόνο σαν ετήσιο συμβόλαιο συντήρησης ή αν θέλει δεν τα πληρώνει και τρέχει το πρόγραμμα κανονικά χωρίς βέβαια τις τυχόν ανανεώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το email που στέλνουν :

Κε *************,

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

 

Σε οποιαδήποτε από τις 3 διαθέσιμες εκδόσεις του Scia Engineer μπορούν να προστεθούν επιπλέον modules, είτε με την

παραγγελία του προγράμματος, είτε και μελλοντικά.

 

Φυσικά, μπορείτε επίσης να κάνετε και την δική σας επιλογή από modules χωρίς να επιλέξετε καμία από τις εκδόσεις (στο

συνημμένο αρχείο θα βρείτε τον πλήρη κατάλογο των διαθέσιμων modules).

 

Η προσφορά για νέους μηχανικούς δεν περιλαμβάνει την Expert Edition καθώς αυτή απευθύνεται κυρίως σε τεχνικά γραφεία που

ασχολούνται με μελέτες γεφυρών.

 

Το κόστος αγοράς για την έκδοση που θα αποφασίσετε, είναι μηδενικό, αφού παίρνετε το πρόγραμμα εντελώς δωρεάν, και η μόνη

οικονομική υποχρέωση σας είναι το συμβόλαιο αναβάθμισης, το οποίο εξαρτάται από την έκδοση που θα πάρετε.

Για να έχετε μία τάξη μεγέθους, το κόστος του συμβολαίου για τις εκδόσεις Consept και Professional, είναι 913,00€ και

1.825,00€ αντίστοιχα ανά έτος.

 

Μετά το πέρας του 1ου χρόνου, δεν έχετε καμία άλλη υποχρέωση, και θα διαθέτετε όλες τις νέες εκδόσεις που θα έχουν βγει

σε αυτό το χρονικό διάστημα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορούμε να ορίσουμε μία συνάντηση για να σας γίνει μία demo παρουσίαση του προγράμματος,

ή εναλλακτικά μπορείτε να μπείτε στο αυτόματο σύστημα εκμάθησης <http://e-learning.scia-online.com/> e-learning το οποίο περιλαμβάνει πολλά video παρουσίασης

του προγράμματος (movie center).

 

Είμαι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.

 

 

Φιλικά,

 

Τσιροζίδης Θεόδωρος

 

TechScience

Κοιμ. Θεοτόκου 12

19400, Κορωπί

Ταχ. Θυρίδα 5727

Τηλ. 210 6625268

Κιν. 6947 815232

<http://www.techscience.gr> www.techscience.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι αλλά με το φοιτητικό πακέτο τι παίζει?

 

Μόλις πριν μια εβδομάδα πήρα τη φοιτητική έκδοση. Δεν το έχω δουλέψει πολύ λόγω περιορισμένου ελεύθερου χρόνου. Από όσα έχω προλάβει να δω και να καταλάβω, κάνει ΠΟΛΛΑ πράγματα. Συνολικά τα manual που έχει υπερβαίνουν τις 1000! σελίδες. Πιστεύω ότι για ερευνητικές εφαρμογές και απόκτηση εμπειρίας πάνω σε οποιονδήποτε φορέα σου κατέβει στο μυαλό, είναι μια χαρά (εξάλλου γι αυτό το αγόρασα). Βέβαια το έχω δουλέψει πολύ λίγο για να δω τυγχόν μειονεκτήματα. Σίγουρα όποιος μπορεί να αποκτήσει τη φοιτητική έκδοση αξίζει. Να συμπληρώσω ότι η φοιτητική έκδοση περιέχει ΟΛΑ τα modules που υπάρχουν διαθέσιμα, περισσότερα και από την Expert έκδοση. Όσο για την θεμελίωση, χωρίς να έχω προλάβει την εφαρμόσω ακόμα, μέχρι και εδαφικό προφίλ καθορίζεις...άρα πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μην πιστεύεται γενικά τίποτα αν δεν το δείτε οi ίδιοι. Εμένα πριν το πάρω μου είπαν ότι δεν έχει σεισμό!!!!! Είπα "είναι δυνατόν?"......Προφανώς και έχει ό,τι γουστάρεις από δυναμική ανάλυση, εν χρόνω ολοκλήρωση, αρμονικά φορτία κλπ. Απλώς δεν έχει τον ΕΑΚ (ποσώς με ενδιαφέρει μιας και από του χρόνου μόνο ΕC).

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με ενημέρωσαν ότι το πρόγραμμα δεν έχει δυνατότητα ελέγχου θεμελίωσης :!:

.

 

Όσο για την θεμελίωση, χωρίς να έχω προλάβει την εφαρμόσω ακόμα, μέχρι και εδαφικό προφίλ καθορίζεις...άρα πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μην πιστεύεται γενικά τίποτα αν δεν το δείτε οι ίδιοι. Εμένα πριν το πάρω μου είπαν ότι δεν έχει σεισμό!!!!! Είπα "είναι δυνατόν?"......Προφανώς και έχει ό,τι γουστάρεις από δυναμική ανάλυση, εν χρόνω ολοκλήρωση, αρμονικά φορτία κλπ. Απλώς δεν έχει τον ΕΑΚ (ποσώς με ενδιαφέρει μιας και από του χρόνου μόνο Εc).

Link to comment
Share on other sites

@triumph

Μετά τον ένα χρόνο η φοιτητική έκδοση κλειδώνει?

Αν όχι υπό πιο καθεστώς μπορείς να την δουλέψεις?

i) ελεύθερα?

ii) πληρώνοντας τη συνολική αξία του προγράμματος?

iii) πληρώνοντας το συμβόλαιο συντήρησης μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.