Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

@triumph

Μετά τον ένα χρόνο η φοιτητική έκδοση κλειδώνει?

Αν όχι υπό πιο καθεστώς μπορείς να την δουλέψεις?

I) ελεύθερα?

Ii) πληρώνοντας τη συνολική αξία του προγράμματος?

Iii) πληρώνοντας το συμβόλαιο συντήρησης μόνο?

 

Δεν κλειδώνει η έκδοση. Προφανώς και την δουλεύεις όπως και τώρα. Τί εννοείς στην ερώτησή σου??? Μήπως αν κλειδώνει μετά τον χρόνο πώς την δουλεύεις? Αν ίσχυε απλά δεν θα την δούλευες...(Κατάλαβα κάτι λάθος?)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να μην το διατύπωσα σωστά.

Λοιπόν ρωτάω αν μετά τον χρόνο κλειδώνει. Αν όχι έχει καλώς, την δουλεύεις όπως είναι τώρα. Αν κλειδώνει όμως τι ποσό πληρώνεις για να συνεχίσεις να το δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

η φοιτητική έκδοση κρατάει για όσο χρόνο είσαι φοιτητής δηλαδή στο χρόνο πάνω από την αγορά του προγράμματος αν τους στείλεις βεβαίωση πως είσαι ακόμα φοιτητής θα σου ανανεώσουν τον κωδικό για αλλο ένα χρόνο αλλίως κλειδώνει και δεν μπορείς να το δουλέψεις, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα μετά από τηλ. επικοινωνία

 

μετά το κλέιδωμα αν θέλεις να το αγοράσεις υποθέτω πως θα πληρώσεις την τρέχουσα τιμή ή προσφορά του προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
η φοιτητική έκδοση κρατάει για όσο χρόνο είσαι φοιτητής δηλαδή στο χρόνο πάνω από την αγορά του προγράμματος αν τους στείλεις βεβαίωση πως είσαι ακόμα φοιτητής θα σου ανανεώσουν τον κωδικό για αλλο ένα χρόνο αλλίως κλειδώνει και δεν μπορείς να το δουλέψεις, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα μετά από τηλ. επικοινωνία

 

μετά το κλέιδωμα αν θέλεις να το αγοράσεις υποθέτω πως θα πληρώσεις την τρέχουσα τιμή ή προσφορά του προγράμματος

Έχουμε επιβεβαίωση γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω για τα προγράμματα της DLUBAL η εταιρεία διαθέτει στους φοιτητές για τις διπλωματική τους τουλάχιστον, πλήρη τα προγράμματά της (rstab και rfem).

Τους παρέχει την άδεια χρήσης (licence) και το κλειδί (hardlock) για έξι μήνες, με δυνατότητα παράτασης άλλους έξι μήνες ακόμη με την υποχρέωση να τους διαθέσεις και πιθανώς επιτρέψεις την δημοσίευση της εργασίας. Η συνεννόηση γίνεται απ' ευθείας με την DLUBAL (χωρίς την μεσολάβηση του εδώ αντιπροσώπου, για τον οποίο διατηρώ κάποιες αμφοβολίες για την υποστήριξη). Γνωρίζω ένα τουλάχιστον άτομο που έχει αξιοποιήσει την δυνατότητα που της δίνει η dlubal. Κάτι παρόμοιο νομίζω ότι ισχύει για όλες τις σοβαρές εταιρείες του εξωτερικού. Στο τέλος του διατιθέμενου χρόνου, επιστρέφεις το κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την εταιρεία με ενημέρωσε πως το πρόγραμμα δεν κλειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχει κάποιος ο οποίος να έχει δουλέψει το πρόγραμμα αρκετά , ούτως ώστε να μας μεταφέρει τις εντυπώσεις του ?

Εάν μπορούσε να γίνει μια συνοπτική σύγκριση με τα προγράμματα του ανταγωνισμού ,

θα ήταν κάτι παραπάνω από χρήσιμη, ειδικά γι'αυτούς που καλοβλέπουν πλέον την αγορά του . . .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Παρακολουθώ το forum καιρό και γίνεται πάρα πολύ καλή δουλειά. Γενικά δεν είμαι πολύ ενεργός λόγω έλειψης χρόνου. Απαντώ στο forum επειδή είμαι κάτοχος του SCIA Engineer Professional και το ελάχιστο που μπορώ να προσφέρω είναι να αποσαφηνίσω πολλές από τις ανακρίβειες που ακούγονται...

 

Είμαι επίσης κάτοχος του STRAD, ενώ όταν δούλευα σε άλλα γραφεία χρησιμοποίησα επίσης τα Sofistik, SCADA, SAP2000 και ETABS. Επίσης έχω πάρει μια μυρωδιά από το CUBUS αλλά δεν μπορώ να πω ότι το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Συνάδελφοι το πρόγραμμα είναι ΦΟΒΕΡΟ! Δεν θυμίζει τίποτε άλλο που έχω δουλέψει. Συνδυάζει την σχεδιαστική ευχρηστία του AutoCAD με μια φοβερή εποπτεία τόσο στα αποτελέσματα, όσο στους υπολογισμούς, στις φορτίσεις, στους συνδυασμούς, στο τεύχος κτλ. Για να κάνω πλήρες review θα χρειαζόμουν ολόκληρες σελίδες. Αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ είναι πως τα πάντα γίνονται μέσα από ένα εννιαίο περιβάλλον. Τέρμα οι χαοτικές καρτέλες και τα παράθυρα που παραπέμπουν σε περιβάλλον DOS. Απ' ότι μου είπαν οι άνθρωποι της εταιρείας το 2000 περίπου η εταιρεία που είχε ένα πρόγραμμα για μηχανικούς προσέλαβε προγραμματιστές και ξαναέγραψαν το πρόγραμμα καθαρά για Windows, σε αντίθεση με ότι γίνεται με όλα ανεξαιρέτως τα ανταγωνιστικά πακέτα. Μπορεί να ακούγεται απλό, αλλά αυτό το απλό είναι που δεν κάνει κανένας από τους άλλους. Επίσης θα πρέπει να σημειωθεί πως το συμβόλαιο συντήρησης είναι κάτι ουσιαστικό αφού το στο πρόγραμμα προστίθενται συνεχώς modules. Για να καταλάβετε, το τελευταίο module που έγραψαν επιτρέπει να χρησιμοποιεί κανείς φύλλα Excel για υπολογισμούς που τυχόν δεν υποστηρίζει το πρόγραμμα, τα οποία αντλούν δεδομένα από το SCIA τα επεξεργάζονται, το SCIA ξαναπαίρνει τα αποτελέσματα, τα απεικονίζει ΓΡΑΦΙΚΑ και υπάρχει η δυνατότητα ενσωμάτωσης στο τεύχος. Αυτό το module το πήρα ως μέρος του συμβολαίου συντήρησης. Ταυτόχρονα στα άλλα προγράμματα που είμαι κάτοχος νιώθω πως η συντήρηση είναι ένα είδος ενοικίου αφού ούτε bug fixes είδα ποτέ ούτε προσθήκη χαρακτηριστικών.

 

Το συνιστώ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ... Επειδή όπως είπα το πρόγραμμα είναι τεράστιο και κάνει σχεδόν τα πάντα αν κάποιος έχει καμιά απορία ας ρωτήσει και θα την απαντήσω. Σαν μηχανικός αυτό που μπορώ να πω είναι πως η εκτόξευσε στην κυριολεξία την παραγωγικότητα μου (που νομίζω πως είναι και το μέτρο σύγκρισης) σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

 

Cheers...

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνεις με τυχούσες διατομές όσον αφορά το οπλισμένο σκυρόδεμα; Ξέρω πως γίνεται η ανάλυση αλλά διαστασιολόγηση δε μπορεί να κάνει. Το έχεις αντιμετωπίσει; Τι γίνεται όσον αφορά τον ξυλότυπο; Χρησιμοποιείς το allplan;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.