Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στατικός υπολογισμός προβόλου


 
gnthal

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

Σας χαιρετώ ως νέο μέλος στο forum και δίνω πολλά συγχαρητήρια στον εμπνευστή και το συντονιστή.

Συνάδελφοι, ξεκινώ να κατασκευάσω με αυτεπιστασία μια διώροφη οικοδομή με υπόγειο (κάτοψη 127 τ.μ.), δίνω τα σχέδια σε μπετατζή για προσφορά και μου δηλώνει ότι τα σίδερα (Φ10/10) που τοποθετούνται στον πρόβολο (διαστάσεων 2,40x11,22) δεν επαρκούν. Χρειάζονται κατά τη γνώμη του τουλάχιστον Φ12. Να σημειώσω ότι η στέγη είναι ξύλινη, καλύπτει όλο τον πρόβολο και στηρίζεται με ξύλινα υποστηλώματα.

Τι κάνω εγώ; τον αγνοώ ή μήπως πρέπει να το αναφέρω στο Στατικό, τον οποίο φυσικά εμπιστεύομαι; Είναι πράγματι πολύ λίγα τα σίδερα; η πείρα σας τί λέει; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ρωτήσω αντίστροφα: Θα τον αφήσεις μόνο του να σου χαράξει τα θεμέλια; ή θα του τα χαράξεις εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε gnthal

Αν όπως λες εμπιστεύεσαι τον στατικό σου τότε είναι προσβλητικό γι αυτόν και για σένα που συζητάς στατικά με μπετατζήδες όση εμπειρία κι αν έχουν.

Αν ήταν να κάνεις μια εγχείρηση θα το συζητούσες με τις νοσοκόμες;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε gnthal χωρίς να έχει κάνει κάποιος την επίλυση του φορέα, είναι τουλάχιστον άδικο για το συνάδελφο στατικό, να πούμε αν επαρκούν ή όχι, έτσι χωρίς δεδομένα και χωρίς εικόνα του προβλήματος.

Εγώ δεν θα σου πω αν επαρκούν ή όχι, θα σου πω τι κάνω εγώ.

Για πρόβολο λοιπόν πάνω από 1,50 m, τοποθετώ διατομή Φ12 και από κει και πέρα ξανακρίνω και πράττω.

Βέβαια επειδή μπορεί να κάνω λάθος, καλύτερα όλα σου τα ερωτήματα να τα συζητήσεις με το στατικό σου, ο οποίος είναι ο πλέον αρμόδιος και ο πλέον κατάλληλος για να σου απαντήσει.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για 2.40μ πρόβολο μου φαίνονται λίγα (εκτός και αν είναι μη βατός πρόβολος). Ζήτα από τον στατικό να τα ξαναδεί μήπως του έχουν ξεφύγει. Και να βάλεις παραπανω σίδερα στις πλάκες δε δημιουργείς πρόβλημα.

 

Επίσης αφού θα στηρίζεται σε ξύλινα υποστηλώματα να ζητήσεις από τον στατικό να βάλει και κάτω σίδερα στον πρόβολο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Κι οι δικές μου σκέψεις ήταν στο ίδιο πνεύμα δηλαδή να αγνοήσω την παρατήρηση. Το έθεσα στο forum γιατί συνάδελφος Πολιτικός Μηχανικός, που δεν ασχολείται ωστόσο με οικοδομές, μου δήλωσε ότι ο ίδιος για 2,40 πρόβολο θα έβαζε Φ16 και λίγο προβληματίστηκα.

Όπως σας είπα εκτιμώ και εμπιστεύομαι το Στατικό μου και δεν κρίνω τελικά σκόπιμο να του αναφέρω την παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα από τον στατικό να τα ξαναδεί μήπως του έχουν ξεφύγει.

 

Αναθεωρώ! θα ζητήσω από το Στατικο να ξαναδεί την επίλυση αλλά δεν θα αναφερθώ στον μπετατζή .....

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να το συζητησεις με τον μηχανικο σου..

Η αληθεια ειναι οτι και εγω οταν φευγω απο το 1,5 - 1,6 ξεκιναω με Φ12 και ανεβαινω αναλογα την περιπτωση..

 

Θελει προσοχη σε κατι τετοια γιατι ειναι απο τα σημεια που τα προγραμματα δεν ανταποκρινονται 100% τουλαχιστον στην διαισθηση ασφαλους οπλισης..

 

Αληθεια, τι παχος σου εχει δωσει στον προβολο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.