Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωαναφορά χαρτών ΓΥΣ σε ΕΓΣΑ


axoul

Recommended Posts

Αντί για τα σταυρονήματα (που δεν είναι κάναβος 5αριού) μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις γραμμούλες που είναι δίπλα στις συντεταγμένες αριστερά-δεξιά, πάνω και κάτω. Ενώνοντας τις απένταντι γραμμούλες με Lines στο autocad έχεις έναν πολύ καλό κάναβο, και το κυριότερο, στην περιοχή που σε ενδιαφέρει και όχι σε όλη την επιφάνεια του χάρτη (για να έχεις τοπικά μικρότερες παραμορφώσεις λόγω μετασχηματισμού).

Link to comment
Share on other sites

edw πάντως γράφει ότι ο κάναβος είναι σε προβολή Hatt. Με τον κάναβο φαίνονται μπερδεμένα τα πράγματα.

 

@ axoul

O χάρτης σου δεν έχει συντεταγμένες σε ED50 στις γωνίες?

Link to comment
Share on other sites

To ED50 αφορά τις στρατιωτικές εφαρμογές της ΓΥΣ και δεν έχει σχέση με τα 5χίλιαρα διαγράμματα που είναι σε hatt 30΄ .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπες στο ************. Aν δουλεύεις rasterdesign οι γεωαναφορές είναι εύκολες. Δεν χρειάζεσαι τις γωνίες, απλά 2-3 ΓΥΣ σε HATT & EΓΣΑ.

 

Παρατήρηση: Απαγορεύονται οι διαφημίσεις. Είναι η δεύτερη παρατήρηση που σου γίνεται για το ίδιο θέμα!

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

topolisp ειδες κανεναν αλλο να διαφημιζει το γραφειο του?

Εσυ γιατι 4 δημοσιευσεις, και οι 4 διαφημιση τη σελιδα σου?

Δεν σου εγινε παρατηρηση πριν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ίσως χαζή ερώτηση, αλλά τα σταυρονήματα στις πινακίδες 1:5000 της ΓΥΣ σε τι απόσταση βρίσκονται?

Έχω ένα σκανναρισμένο απόσπασμα και προσπαθώ να βρώ μια κλίμακα που να ανταποκρίνεται όσο είναι δυνατόν στη πραγματικότητα.

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως χαζή ερώτηση, αλλά τα σταυρονήματα στις πινακίδες 1:5000 της ΓΥΣ σε τι απόσταση βρίσκονται?

Έχω ένα σκανναρισμένο απόσπασμα και προσπαθώ να βρώ μια κλίμακα που να ανταποκρίνεται όσο είναι δυνατόν στη πραγματικότητα.

 

ευχαριστώ!

500 μέτρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πιστεύω να γράφω στην σωστή θεματική ενότητα. Είναι κάτι που δεν γνωρίζω καθόλου και θα ήθελα την βοηθειά σας για το πως πρέπει να το αντιμετωπίσω. Έχω ένα σκαναρισμένο τοπογραφικό διάγραμμα που έχει απόσπασμα χάρτη ΓΥΣ 1.5000 και δείχνει το αγροτεμάχιο που με ενδιαφέρει. Για το αγροτεμάχιο υπάρχουν συν/νες σε ΕΓΣΑ. Θέλω να δω εάν το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο ανήκει σε κάποια ζώνη προστασίας (συγκεκεριμένα της Πάρνηθας). Πως πρέπει να κινηθώ για να δω εάν ανήκει σε κάποια ζώνη που φαίνεται στο ΦΕΚ 336Δ/2007? Κάθε βοήθεια είναι πολύ σημαντική για μένα! Ευχαριστώ και συγγνώμη εάν κάποιοι θεωρήσουν την ερωτησή μου χαζή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.