Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωαναφορά χαρτών ΓΥΣ σε ΕΓΣΑ


axoul

Recommended Posts

Χωρίς να είμαι γνώστης της περιοχής, είδα ότι οι χάρτες του συγκεκριμένου ΦΕΚ έχουν συντεταγμένες ΕΓΣΑ. Οπότε αν εσύ γνωρίζεις τις συντεταγμένες του γηπέδου σου κάνε ζούμ στους χάρτες να εντοπίσεις με τις συντεταγμένες που αναγράφονται  ποιο τμήμα τους είναι αυτό που περιέχει την ιδιοκτησία σου και μετά δες  ποια ζώνη αναφέρεται στο συγκεκριμένο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι γνώστης της περιοχής, είδα ότι οι χάρτες του συγκεκριμένου ΦΕΚ έχουν συντεταγμένες ΕΓΣΑ. Οπότε αν εσύ γνωρίζεις τις συντεταγμένες του γηπέδου σου κάνε ζούμ στους χάρτες να εντοπίσεις με τις συντεταγμένες που αναγράφονται  ποιο τμήμα τους είναι αυτό που περιέχει την ιδιοκτησία σου και μετά δες  ποια ζώνη αναφέρεται στο συγκεκριμένο σημείο.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το είδα αυτό αλλά είμαι στο όριο και δεν μπορ.ω να το εντοπίσω με ακρίβεια. Ψάχνοντας βρήκα  http://www.geodata.gov.gr/maps/ και τσέκαρα περιβάλλον - ζώνες προστασίας ορεινού όγκου πάρνηθας και δε΄'ιχνει ότι είμαι εντός ζώνης. Γνωρίζεις εαν είναι έγκυρη ιστοδελίδα? και εαν ναι υπάρχει ακρίβεια?

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι να βρείς τον (τους) πρωτοτυπο χαρτη απο την υπευθυνη υπηρεσια και να δουλεψεις με αυτον ειτε γραφικα, ειτε σκαναρισμα και γεωαναφορα σε καποιο προγραμμα (εγω κανω συνηθως το δευτερο)....σε γενικες γραμμες ιντερνετικα με το geodata δεν υπαρχει αξιοπιστια εαν εισαι πολυ κοντα στο οριο της περιοχης....θα βοηθηθεις πολυ ομως για να βρεις σε ποιον χαρτη ανηκεις .....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...

Αυτόν της περιοχής που φαίνεται από την αριστερή πλευρά του φεγγαριού όταν έχουμε πανσέληνο και να έχει το σημείο που το "χ" είναι 400000.οο.

 

Τώρα χωρίς την πλάκα. Έχει η ΓΥΣ χάρτες 1:5000 σε ΕΓΣΑ87 ?? Αν ναι από πότε? Μακάρι και να έχει !

Link to comment
Share on other sites

άσχετο: την τελευταία φορά που πήγα ΓΥΣ, κάποιος αγόρασε 5000αρο ψηφιακό με γεωαναφορά σε ΕΚΧΑ, απευθείας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.