Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

FESPA- Λεπτομέρειες Αγκυρώσεων


terry

Recommended Posts

Η φωτογραφία που επισυνάπτω είναι από κάποιες έτοιμες λεπτομέρειες που έχει το ΦΕΣΠΑ. Προσπαθώ να καταλάβω πως υπολογίζει το L2 αλλά δεν βγάζω άκρη. Καμία βοήθεια? Και γεωμετρικά να το πάρεις δεν βγαίνει.

 

 

agiroseis.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι 100%, αλλά από διερεύνηση που έκανα παλαιότερα δεν βγαίνουν με τίποτα.

Κάνε σύγκριση με Ιγνατάκη πίνακα 2.9α για Lbmin=321 και 2.10α για Lbtot=603...Lbnet-Lbtot-5Φ=593

 

Το Lbmin δεν βγαίνει με τίποτα..λίγο μόνο το πλησιάζει στον 2.9α

Link to comment
Share on other sites

(edit στο αρχικό μου μήνυμα)

 

@terry

Ανεβάζω το αντίστοιχο σχηματάκι που χρησιμοποιώ εγώ στο υπόμνημα των μελετών μου, και σου γράφω τον τύπο που υπολογίζεται το L2 (ή το L1 με βάση το δικό μου σχήμα, το οποίο το παραθέτω μόνο και μόνο γιατί έχω προσαρμοσμένο τον τύπο που θέλω να σου γράψω πάνω στους δικούς μου συμβολισμούς, αλλά επί της ουσίας είναι όλα ίδια).

 

L1 = [Lbnet - 2πR/4 + R] - (Lbmin + Φ/2 - R)

π.χ. για Φ14 προκύπτει:

L1 = (66 - 2πx10x1,4/4 + 10x1,4) - (20 + 1,4/2 - 10x1,4) = 51,31 cm --> 51 cm

(Οι μικρές διαφορές που προκύπτουν σε σχέση με τις τιμές του πίνακά σου, οφείλονται στην ακρίβεια που θα θεωρήσεις για την τιμή του π και στο αν θα λάβεις υπόψη σου τα Φ/2).

 

99566704.png

Link to comment
Share on other sites

ilia ωραίο το σχήμα σου (και η σχέση είναι πλέον σωστή).

 

Δεν έχει σοβαρά λάθη ο πίνακας (εκτός από την τιμή του L1 για Φ18 ) αλλά αποκλίσεις.

Σωστότερο είναι να έχουμε δύο πίνακες, έναν για κάθε περιοχή συνάφειας.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω...Αλλα για να το σκεφτουμε λιγο.

 

Για Φ20 για παραδειγμα:

 

To L2 προκύπτει 70εκ περιπου. Θα το κανατε τόσο???Σε δοκαρι με υψος 50εκ. Αν ηταν κατω σιδερο θα προεξειχε απο την πλακα 25εκ. Αν ηταν πανω σιδερο θα επρεπε η κολωνα να σκυροδετηθει 25εκ χαμηλοτερα.

 

Οκ το Lbmin. Aλλά μήπως θα έπρεπε στη θεση του να βαλλουμε το πλάτος της στηριξης μείον τα 5Φ, μειον την επικάλυψη?

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα μην τολμήσεις να σκυροδετήσεις χαμηλότερα.

Αύξησε το πλάτος την κολώνας

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτό λέω ΑΡΗ.

 

Τα ερωτηματα μου ειναι γενικου ενδιαφεροντος...

 

Υπολογιζεις το Lbnet. Βλεπεις τι στηριξη εχεις και το υπολοιπο το βαζεις L2 (χοντρικα το λεω).

 

Για επιπλεον πληροφοριες στο τοπικ με τις αγκυρωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.