Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πατάρι με μεταλλικές δοκούς


 
ay8airetos

Recommended Posts

@άρη...

δεν μπορώ να σκάψω τόσο βαθιά γιατί θα βρώ στα πέδιλα...εκτός αν αλλάξω (παλι) το δόμημα και το περάσω απ'έξω και μετά θα φαίνεται σαν ανάποδο γαμώτο...

λογικά θα το κάνω με άκαμπτο τελάρο κάτω να δουλέψει εσυτερικά σαν ring και να τελειώνω...

αν ρωτάς για ανοίγματα πλαισίων και μάτια, είναι όλα ανα 5 μέτρα πανω κάτω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως είναι η καλύτερη λύση να πατήσεις στα πέδιλα κατευθείαν? Και στο αμφιβόλου ποιότητος, κατάστασης, αντοχής δάπεδο να πατήσεις και πάλι κάποιο μέρος των φορτίων θα μεταβιβαστεί στα πέδιλα.

Στην τελική για να είσαι σίγουρος, αν σε παίρνει, πάτα στα πέδιλα και κάνε αρθρώσεις. Δεν νομίζω ότι η επιβάρυνση θα είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο που θα πατούσες στο δάπεδο. Με χημικά αγκύρια.

Προσοχή θέλει στον υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα κατασκευάζατε ποτέ δάπεδο χρησιμοποιώντας τραπεζοειδή λαμαρίνα και σκυρόδεμα αλλά χωρίς διατμητικούς ήλους? Απλά δηλαδή να πατάει σε πυκνή διαδοκίδωση η λαμαρίνα με το σκυρόδεμα.

Δεν μιλαω για ένα απλό πατάρι.

Μιλάω για νέο κτίριο με ένα πατάρι (όροφο) και στέγη

Ρωτάω επειδή εδώ κάτω υπάρχει γενικά μια δυσκολία με τους ήλους.

Link to comment
Share on other sites

Αρη έχεις υπόψιν σου το SYMDECK;

 

http://www.elastron.gr/el/index.php?cat_id=322

 

Μπορείς να κατασκευάσεις σύμμικτη πλάκα χωρίς διατμητικούς ήλους.Προφανώς τα δοκάρια θα υπολογιστούν ως απλά μεταλλικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω.

Αυτό είναι το ερώτημα μου...

περί διαφράγματος...περί πιθανότητας κρουστικών φορτίων σε σεισμό (κατακόρυφη συνιστώσα) λόγω μη συνένωσης..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Καλησπέρα......και στα υπόλοιπα παιδία.

Εαν μου επιτρέπεις,έχω επισυνάψη ένα αρχείο για το πατάρι, το οποίο σε ενδιαφέρει.Πάντος, η γνώμη μου είναι ότι δεν θα έβαζα τραπεζοειδή λαμαρίνα χωρίς τους ήλους.Θα πρόσθετα επίσης και οπλισμό(μικρό) για τον κίνδυνο της πυρκαγίας.Εαν δείς το συννημένο μου,θα καταλάβεις.

PATARI.zip

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω ότι ο λόγος που χρησιμοποιούμε σύμμικτες δοκούς είναι για να μειώσουμε τις διατομές των δοκών και άρα να καταλήξουμε σε πιο οικονομική κατασκευή. Χωρίς διατμητικούς ήλους δεν έχουμε συμμικτη λειτουργία συν του ότι θα επιβαρυνθεί η δοκός με το βάρος του σκυροδέματος χωρις αυτό να της μειώνει το ύψος της. Επίσης δεν υπάρχει επαρκής εξασφαλιση έναντι στρεπτοκαμπτικού λυγισμού.

 

Ωστόσο δεν γνωρίζω άλλον τρόπο να γεφυρώνεις άνοιγμα μεταξύ δοκών εκτός απο χαλυβδόφυλλα-μπετόν. Σίγουρα θα υπάρχει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.