Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aναγνώριση πτυχίων εξωτερικού στην Ελλάδα


Recommended Posts

Καλησπέρα, διαβάζοντας τα post στο site απογοητευτικά λίγο για την κατάσταση που επικρατεί με τον ΔΟΑΤΑΠ. Απλά επειδή με ενδιαφέρει και έμενα, θα ήθελα αν γνωρίζεται να με βοηθήσετε με το θέμα μου. Έχω τελειώσει ΑΤΕΙ τηλεπικοινωνιών και δικτύων στην Ελλάδα και έφυγα για Μεταπτυχιακό σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στην Αγγλία στους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς. Με ενδιαφέρει να τελειώσω και το ΒEng στο ίδιο πανεπιστήμιο για να θεωρούμαι κανονικός Ηλ. Μηχανικός. Μου είπαν ότι με το πρώτο πτυχίο μου και το Msc.Eng μπορούν να με βάλουν στο τρίτο έτος του προπτυχιακού τους. Το ερώτημα μου είναι ότι αν γυρίσω Ελλάδα ο ΔΟΑΤΑΠ θα αναγνωρίσει κανονικά τα πτυχία του Πανεπιστήμιο και θα συνυπολογίσει και το πτυχίο του ΑΤΕΙ για να πάρω αναγνώριση Ηλ. Μηχανικού. Στην συνέχεια θα μπορώ να γραφτώ στο ΤΕΕ ή θα έχω προβλήματα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα κάνεις μαστερ και μετά bachelor;

Θέλω να είμαι από μια γωνιά την ώρα που το ρωτάς αυτό στο ΔΟΑΤΑΠ...

Το πιο πιθανό είναι να σου πουν ότι δεν αναγνωρίζουν τίποτα γιατί έκανες πρώτα μεταπτυχιακό τίτλο και μετά προπτυχιακό...

Link to comment
Share on other sites

Ο sterzam έχει δίκιο. Έτσι θα γίνει. Δεν μπορεί η ημερομηνία του master να είναι προγενέστερη του bachelor. Το πρόβλημα αυτό οφείλεται στο σύνθετο και δαιδαλώδες εκπαιδευτικό μας σύστημα και την αδυναμία της χώρας μας (λόγω του ΤΕΕ) να συμμορφωθεί με την Ευρωπαϊκή πρακτική. Δηλαδή, εφόσον το πτυχίο ΤΕΙ αποτελεί με Νόμο πρώτο ακαδημαϊκό τίτλο σπουδών απολύτως ισότιμο με bachelor η όλη συζήτηση είναι σχεδόν κωμική. Δηλαδή : έχεις bachelor (πτυχίο ΤΕΙ), δίνεσαι δεκτός για μεταπτυχιακό (MSc), μπορεί μετά να κάνεις διδακτορικό (Phd) αλλά μετά για να σε αναγνωρίσουν στη χώρα που σου έδωσε το πρώτο πτυχίο πρέπει να παρουσιάσεις bachelor από ξένο πανεπιστήμιο.... Αυτή είναι η ξεφτίλα της χώρας και του αλοπρόσαλου εκπαιδευτικού μας συστήματος. Το πτυχίο σου να αναγνωρίζεται ως ισότιμο με bachelor σε ολη την Ευρώπη, πλην της ίδιας της χώρας που το χορηγεί.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειναι κωμικοτραγικο με ποια αιτιολογια μου στερουν το δικαιωμα να παρω και ενα δευτερο πτυχιο.. Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αντι για Bsc σκεφτομαι να κανω Phd, αν γυρισω στην Ελλαδα παλι δεν μπορω να γραφτω στο ΤΕΕ, για αυτους δεν ειμαι Μηχανικος και ας εχω παρει Διδακτορικο. Το οτι τελειωσα ΤΕΙ για πρωτο πτυχιο ειναι σαν καταρα στην Ελλαδα απο οτι εχω καταλαβει και να θελω να προχωρησω δεν με αφηνουν..Τι να πω... μαλλον εχουν δικιο η Ελλαδα πνιγει τα παιδια της...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... μαλλον εχουν δικιο η Ελλαδα πνιγει τα παιδια της...

 

Μπορεί σε πολλά να υστερούμε αλλά στο brain drain όχι. :P

ακόμα και σε "εσωτερικό" brain drain μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ειναι κωμικοτραγικο με ποια αιτιολογια μου στερουν το δικαιωμα να παρω και ενα δευτερο πτυχιο.. Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αντι για Bsc σκεφτομαι να κανω Phd, αν γυρισω στην Ελλαδα παλι δεν μπορω να γραφτω στο ΤΕΕ, για αυτους δεν ειμαι Μηχανικος και ας εχω παρει Διδακτορικο. Το οτι τελειωσα ΤΕΙ για πρωτο πτυχιο ειναι σαν καταρα στην Ελλαδα απο οτι εχω καταλαβει και να θελω να προχωρησω δεν με αφηνουν..Τι να πω... μαλλον εχουν δικιο η Ελλαδα πνιγει τα παιδια της...

 

Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να προχωρήσεις στο Phd εφόσον το θες και σε ενδιαφέρει. Δεν χρειάζεται να εγκαταλήψεις ή να τροποποιήσεις τις σπουδές σου. Προχώρα μπροστά στη ζωή σου και μην ασχολείσε καθόλου με τις ανοησίες που λέει το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν γράφεσαι σαν chartered μηχανικός στο Η.Β και στην συνέχεια να μεταφέρεις εδώ τα δικαιώματα σου? (Με το ελληνικό Τ.Ε.Ι + MSc ,με το αγγλικό BSc+ Master με ότι μπορείς τέλοςπάντων

Δεν νομίζω οτι αν είσαι chartered θα έχεις πρόβλημα να ασκήσεις το επάγγελμα εδώ το θέμα είναι πόσο εύκολα γίνεσαι όμως ...

Link to comment
Share on other sites

+1 για Zahoys

 

Επίσης σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο προσόντων με Phd πας στο επίπεδο 8 οπότε είσαι φουλ καλυμμένος σε επ. δικαιώματα. Και μέχρι να πάρεις το Phd το πλαίσιο αυτό θα εφαρμοστεί και στην Ελλάδα, αν υπάρχει Ελλάδα μέχρι τότε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.