Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος υφιστάμενης πλάκας


 

Recommended Posts

Ρε τέρυ τι είναι αυτά που λες ?! Μιλάμε για πλάκα μίας διεύθυνσης άρα λύνεται σαν δοκός πλάτους 1,00μ. Η συνεχής δοκός δύο ίσων ανοιγμάτων, με ίσα φορτία στην μεσαία στήριξη έχεις ροπές μονόπακτης. Δες μπετόν καλέντερ !!! Ακόμη και αν λύσεις σαν 4εριστη πλάκα την κάθε μία με πίνακες Czerny, με (έδραση, έδραση, έδραση, πάκτωση), εκεί κοντά θα είσαι στις ροπές. 

 

Πέρα από το στατικό του πράγματος....

 

Ο έλεγχος αν γίνει με νέο κανονισμό και όχι με έλεγχο επιτρεπόμενων τάσεων γίνεται για 1.35G+1.50Q ? Δεν μπορούμε να θεωρήσουμε απλά G+Q δεδομένου του ότι δεν υπήρχαν τέτοιοι συνδυασμοί το 1967 και τότε λύνανε με G+Q ? Δηλαδή να κάνω μία μείξη των παλαιών και των νέων κανονισμών κατά κάποιο τρόπο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νικ, η ενσταση μου ηταν ως προς τον ορο "μονοπακτη".

Το μεγεθος της ροπης στη στηριξη δεν το ξερω, μπορω ευκολα να το υπολογισω, ισως ειναι ιδιο με τη ροπη του προβολου δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αν σου ζήταγαν να ελέγξεις μία πλάκα παλαιάς κατασκευής π.χ. 1970 για άσχετους λόγους και όχι για πολεοδομία. Π.χ. ένας ιδιοκτήτης φοβάται επειδή ο από πάνω έχει πολλές γλάστρες και σου ζητάει μία τεχνική έκθεση με βάση τους οπλισμούς που γράφει ο ξυλότυπος....(ξέρω μπακαλοδουλειά αλλά αφού αυτό ζητάει..!).

 

1) Θα έλυνες βάσει ΕΚΩΣ2000 για 1.35G+1.50Q και με fck=12, γcd=1.50 και fyk=220, γsd1.15 ?

 

2) Θα έλεγχες με επιτρεπόμενες τάσεις όπως όριζε ο ΚΩΣ 54' ?

 

3) Θα έλεγχες με την μεθοδολογία του ΕΚΩΣ2000 αλλά για G+Q και αγνοώντας τα γcd=1.50 και γsd1.15 ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις έλεγχο ανάλογα με τη γνώση που έχεις για την κατασκευή.

 

Γνωρίζεις ακριβώς τις διατομές και την κατάσταση του οπλισμού?

Υπάρχει εκτίμηση της αντοχής και της ποιότητας των στοιχείων οπλισμένου σκυροδέματος?

Ακριβής γνώση φορτίων?

 

Ανάλογα εκτιμάς και χρησιμοποιείς τους συντελεστές ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τίποτα από αυτά. Ο ιδιοκτήτης μου έχει δώσει μόνο έναν ξυλότυπο που γράφει τα υλικά B160 και STI και όπου φαίνονται οι οπλισμοί. Κανονισμοί είναι ΚΩΣ 54' και αντισεισμικός 59'. Αυτά τα στοιχεία έχω και μου ζήτησε έναν έλεγχο επάρκειας της πλάκας της ταράτσας γιατί έχουν τοποθετηθεί πολλές γλάστρες. Φυσικά εγώ θα γράψω στην Τ.Ε. ότι ελέγχω βάσει ξυλοτύπου και όχι πραγματικότητας.

 

Ο ΚΑΝΕΠΕ για "ανεκτή" ΣΑΔ που ανήκω (αφού δεν κάνω έλεγχο υλικών και πάω βάσει σχεδίων)  δίνει δυσμενέστερες τιμές από ΕΑΚ-ΕΚΩΣ:

 

γg=1.50 αντί για 1.35 , γc=1.65 αντί για 1.50 και γs=1.25 αντί για 1.15 ! 

 

Όμως ο έλεγχος με ΚΑΝΕΠΕ είναι προαιρετικός από ότι έχω καταλάβει και πόσο μάλλον για μία τεχνική έκθεση που δεν πάει σε κάποια δημόσια αρχή. Επομένως το δυσμενέστερο είναι να λύσω με συντελεστές ασφαλείας ΕΑΚ-ΕΚΩΣ.

 

Γνωρίζω όμως ότι πολλοί συνάδελφοι όταν κάνανε π.χ. αλλαγή χρήσης και λύνανε υπάρχουσες πλάκες για 5kN/m2 , τις λύνανε για G+Q με το αιτιολογικό ότι στους παλιούς κανονισμούς δεν υπήρχαν συντελεστές ασφαλείας. 

 

Να το θέσω αλλιώς, προ ΚΑΝΕΠΕ, όταν κάνατε έλεγχο υπάρχουσας πλάκας για αλλαγή χρήσης πως την λύνατε ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Νικ, οπως στα ειπε ο Αλεξανδρος.

Τσεκαρε τι αναφερει ο ΚΑΝΕΠΕ περι σ. ασφαλειας κτλ, ομοως και ο ΕΚ8-3.

 

 

Φυσικα δεν λυνεται το προβλημα αν οι πλακες ειναι οκ.

Προφανως πρεπει και οι δοκοι στις οποιες μεταβιβαζονται τα φορτια να ειναι οκ, ομοιως και οι στυλοι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

... έλεγχο επάρκειας της πλάκας της ταράτσας γιατί έχουν τοποθετηθεί πολλές γλάστρες.

.....................................

Να το θέσω αλλιώς, προ ΚΑΝΕΠΕ, όταν κάνατε έλεγχο υπάρχουσας πλάκας για αλλαγή χρήσης πως την λύνατε ?

Όπως θα έλεγε και ο Ροδόπουλος

οι πολλές γλάστρες - αυξημένη παρουσία αμμωνιακών και νιτρικών αλάτων - είναι ένας άκρως επιβαρυντικός παράγοντας για τον οπλισμό.

Άρα, τουλάχιστον για οπλισμό, πάρε γs=1.25. Δεν είναι θέμα ΚΑΝΕΠΕ, αλλά είναι η φύση τέτοια του φορτίου του δώματος...

Και όπως λέει και ο terry, είναι και ό,τι παραλαμβάνει τα φορτία από τις πλάκες.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

...........Φυσικά εγώ θα γράψω στην Τ.Ε. ότι ελέγχω βάσει ξυλοτύπου και όχι πραγματικότητας............

 

Εγώ θα έκανα το "αντίθετο",  δλδ θα έλεγχα την υπάρχουσα κατάσταση με τα φορτία ως έχουν (Πραγματικά G) και θα έκανα έναν έλεγχο ώστε να προσδιορίσω το max "q" (δλδ συνεχές ομοιόμορφο φορτίο) που μπορεί να αντέξει η πλάκα μου, και να μπορέσω να προσδιορίσω έναν "συντελεστή ασφαλείας" . Νομίζω πως αυτό είναι το ζητούμενο. 

 

Πάντα με τα απαραίτητα disclaimer, ότι τα υλικά και οι οπλισμοί έχουν ληφθεί βάσει ξυλοτύπων χωρίς επιβεβαίωση, δεν ελέγχθηκε η επάρκεια του υπόλοιπου Φ.Ο. κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα,

 

Έχω όροφο πολυκατοικίας του οποίου το ένα μπαλκόνι μεγάλωσε κατά 20 cm. Δηλώθηκε στον 4178 και για το οποίο θα βγει ΔΕΔΟΤΑ όταν βγει το αντίστοιχο ΦΕΚ. Από την Πολεοδομία (στην οποία πήγα για αλλαγή χρήσης, χωρίς να αλλάξει η εσωτερική διαρρύθμιση, προσκομίζοντας και τη δήλωση 4178 και με επιβεβαίωση από αυτούς ότι δεν χρειάζεται στατική μελέτη διότι το ωφέλιμο φορτίο δεν αλλάζει με την αλλαγή χρήσης) με βάλανε να ελέγξω τον πρόβολο αυτό. Διαθέτω έναν ξυλότυπο του '62 απο μικροφίλμ και μια Στατική Μελέτη του '62 από μικροφίλμ.
1) Τον έλεγχο θα τον κάνω βάσει ΚΑΝ.ΕΠΕ. ή ΕΚΩΣ? Παρουσίασα δε τα φορτία πριν και με τα σημερινά δεδομένα, βάσει ΕΚ1, ο οποίος μου είπε ότι δεν ισχύει (?) ακόμα στην Ελλάδα.
2) Θα πρέπει να κάνω έλεγχο και με σεισμικά φορτία?
Μπορεί να φαίνονται απλά αυτά που ρωτάω, απλά δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με μελέτη beton (με εξαίρεση τα φοιτητικά χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.