Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικά μπαλκόνια/εξώστες (ισχύων Γ.Ο.Κ.)


nspiropo

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω (ως ποιό αρμόδιοι) τι γίνεται με την δόμηση στην περίπτωση που κατασκευαστεί εσωτερικό μπαλκόνι σε μία μεζονέτα.

Ο β' όροφος δηλαδή είναι μικρότερος απο τον α', κλεισμένος στα όρια του α' αλλα μικρότερος σε εμβαδό και επικοινωνεί με τον α' με εσωτερική σκάλα.

 

Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση έχει δοθεί και παλαιότερα αλλά επειδή δεν υπάρχει ως αυτόνομο θέμα ας μείνει το παρόν για μελλοντική χρήση.

 

Ο ''εσωτερικός εξώστης'' ήταν δώρο (για επαγγελματικούς χώρους και υπό προϋποθέσεις) στους ΓΟΚ '55 και '73. Πλέον ο ''εξώστης'' ως εσωτερική συνθετική επιλογή δεν πρέπει να μας ''γελάει'' λόγω ονόματος: προσμετράται στη Δόμηση κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό? Υπάρχει περίπτωση σε ισόγειο με πατάρι, σε άδεια του 85, το πατάρι να μετρούσε στη δόμηση (προφανώς επειδή δε τηρούσε τις προυποθέσεις) και να μη μετρούσε στον αριθμό των ορόφων? Κι αν πάμε τώρα να κάνουμε προσθήκη ορόφου, αυτός θα μετράει σαν 2ος η 3ος?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με τον ΓΟΚ 85 δεν ετίθετο θέμα αριθμού ορόφων αλλά ύψους και Σ.Δ. (πλην ειδικών περιπτώσεων). Επομένως αν το πατάρι είχε μετρήσει στον Σ.Δ. θεωρείται όροφος. Τώρα αν ρωτάς πως θα ονομάσεις την προσθήκη καλό είναι να ακολουθήσεις την προηγούμενη άδεια. Αν ο τίτλος της είναι "ανέγερση ισογείου" τότε η προθήκη θα είναι "προσθήκη 1ου ορόφου".

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση (εκτός σχεδίου αλλά πριν το σχετικο Π.Δ.85) υπήρχε και τότε περιορισμός στους ορόφους. Μου ήρθε η αμφιβολία γιατί στο στέλεχος αναφέρεται αρ. ορόφων 1 αν και το πατάρι μετράει στη δόμηση. Ισως προκειται για παράλειψη, πάντως ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Αναθερμαίνω το θέμα παραπέμποντας στο άρθρο 11 του ΝΟΚ παρ. 6, ιδ. :  Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται: "Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 10% της δόμησης του κτιρίου και χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο."

Πράγματι στην περίπτωσή μου έχω μια κατοικία 250τμ και συγκεκριμένα 150τμ είναι το ισόγειο και 100τμ ο πρώτος όροφος (χωρίς το εσωτερικό μπαλκόνι). Τα 50τμ διαφορά είναι το "ψηλό" σαλόνι. Το 10% της δόμησης είναι 25τμ. Το μπαλκόνι που υπάρχει, όταν ανεβαίνει κάποιος από την εσωτερική σκάλα στον 1ο όροφο είναι μόλις 11τμ και χρησιμοποιείται για την πρόσβαση στα επάνω δωμάτια, WC κτλ.

Έχω την εντύπωση ότι πλέον με τον ΝΟΚ δεν μετράνε στη δόμηση τέτοιου είδους εσωτερικοί εξώστες, εφόσον τηρείται το 10%. Τι λέτε?

Σχετικά με την εσωτερική κλίμακα? Μετράει ή όχι στη δόμηση?

 

Σην Ο.Α. που είναι του 1987στη δόμηση, για τους ελέγχους στην πολεοδομία, κακώς κατ' εμέ, είχε υπολογιστεί δύο φορές η επιφάνεια του ισογείου.

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποτελεί όροφο και δεν υποκαθιστά τη λειτουργία των χώρων κύριας χρήσης που είναι απαραίτητοι για τη λειτουργία του υποκείμενου ορόφου.

Τυχόν κλειστά τμήματα του εσωτερικού εξώστη με βοηθητική χρήση (όπως π.χ. wc) προσμετρούνται στον σ.δ. χωρίς να θεωρούνται όροφος.

Στο μέγιστο επιτρεπόμενο εμβαδόν του εσωτερικού εξώστη συνυπολογίζεται και η κλίμακα ανόδου σε αυτόν

 

Αναθερμαίνω το θέμα παραπέμποντας στο άρθρο 11 του ΝΟΚ παρ. 6, ιδ. :  Στο σ.δ. δεν προσμετρώνται: "Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 10% της δόμησης του κτιρίου και χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο."

Πράγματι στην περίπτωσή μου έχω μια κατοικία 250τμ και συγκεκριμένα 150τμ είναι το ισόγειο και 100τμ ο πρώτος όροφος (χωρίς το εσωτερικό μπαλκόνι). Τα 50τμ διαφορά είναι το "ψηλό" σαλόνι. Το 10% της δόμησης είναι 25τμ. Το μπαλκόνι που υπάρχει, όταν ανεβαίνει κάποιος από την εσωτερική σκάλα στον 1ο όροφο είναι μόλις 11τμ και χρησιμοποιείται για την πρόσβαση στα επάνω δωμάτια, WC κτλ.

Έχω την εντύπωση ότι πλέον με τον ΝΟΚ δεν μετράνε στη δόμηση τέτοιου είδους εσωτερικοί εξώστες, εφόσον τηρείται το 10%. Τι λέτε?

Σχετικά με την εσωτερική κλίμακα? Μετράει ή όχι στη δόμηση?

 

Σην Ο.Α. που είναι του 1987στη δόμηση, για τους ελέγχους στην πολεοδομία, κακώς κατ' εμέ, είχε υπολογιστεί δύο φορές η επιφάνεια του ισογείου.?? (παρόλο που υπήρχε και τότε -1987-εγκ που έλεγε ότι η κλίμακα μετράει -συμφωνώ μαζί σου ότι λογικά θα έπρεπε να μετράει μια φορά -ή στο ισόγειο ή στον όροφο!

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις

 

Δεν αποτελεί όροφο ( στην περίπτωσή σου αποτελεί όροφο) και δεν υποκαθιστά τη λειτουργία των χώρων κύριας χρήσης?? που είναι απαραίτητοι για τη λειτουργία του υποκείμενου ορόφου.
Τυχόν κλειστά τμήματα του εσωτερικού εξώστη με βοηθητική χρήση (όπως π.χ. wc) προσμετρούνται στον σ.δ. χωρίς να θεωρούνται όροφος.
Στο μέγιστο επιτρεπόμενο εμβαδόν του εσωτερικού εξώστη συνυπολογίζεται και η κλίμακα ανόδου σε αυτόν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.