Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Digaletos Grigorios

Recommended Posts

@georgegaleos σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ως προς το α) ερώτημά μου, βρήκα την απάντηση στα α) & γ) link σου.

Ως προς το β) που επίσης με ενδιαφέρει (δηλαδή αν επηρεάζεται κάπου ο ιδιώτης), νομίζω βρήκα την απάντηση από το β) link σου: "ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η αγορά ΕΙΧ εταιρίας (όχι εμπορίας αυτοκινήτων) από ιδιώτη, θα πραγματοποιηθεί από την εν λόγω εταιρία με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΑΓΑΘΩΝ ΑΝΕΥ ΦΠΑ ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ.". Να υποθέσω από την παραπάνω πρόταση πως δεν επηρεάζεται ούτε ο ιδιώτης λοιπόν, καθότι από το google δε μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 11/7/2019 at 2:37 ΜΜ, Ghostrider said:

Καλησπέρα. Διάβασα όλο το παρόν & -δηλώνοντας ευθύς εξαρχής πως είμαι άσχετος- παρακαλώ όποιος συνάδελφος γνωρίζει ας κάνει έναν κόπο να μου απαντήσει έστω & μονολεκτικά:

Έστω ότι εταιρεία ΕΕ αγοράζει μεταχειρισμένο ΙΧ από ιδιώτη (<1600cc) με τιμολόγιο αγοράς.

α) Πληρώνει η εταιρεία χαρτόσημο για την αγοραπωλησία;

β) Εμπλέκεται ο πωλητής του ΙΧ καθόλου με το α) ή με το ΦΠΑ; Ουσιαστικά η ερώτηση είναι αν ο ιδιώτης πωλητής έχει κάποια επιβάρυνση επειδή αγοράζει το ΙΧ του εταιρεία & όχι ένας άλλος ιδιώτης.

1) Δεν υπάρχει χαρτόσημο αγοράς στη συναλλαγή αυτή εδώ και πολλά χρόνια (κοντά στα 20) , επειδή είναι ενσωματωμένο στα έξοδα μεταβίβασης του ιχ (ΠΟΛ 13000/2000).

2) Η εν λόγω συναλλαγή είναι εκτός πεδίου εφαρμογής ΦΠΑ . Ο ιδιώτης (μη επαγγελματίας) ως πωλητής αντικειμένου της προσωπικής του περιουσίας δεν σχετίζεται με τις διαδικασίες του ΦΠΑ..

3) Ακόμη και αν αγοράζατε το ιχ μεταχειρισμένο και πωλητής ήταν ένας άλλος επαγγελματίας (όχι εμπορος αυτοκινήτων) φυσικό ή νομικό πρόσωπο , πάλι δεν θα υπήρχε χρέωση ΦΠΑ επί του τιμολογίου πώλησης , επειδή αυτοί δεν εξέπεσαν τον ΦΠΑ αγοράς όταν το αγόρασαν (δεν είχαν δικαίωμα έκπτωσης).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Σχετικά με την χρονομίσθωση (leasing) ισχύουν όσα αναφέρει ο TOPAP στα αρχικά post ή έχει αλλάξει η νομοθεσία; 

Το ΦΠΑ εξακολουθεί να μην εκπίπτει (αναφέρομαι σε ελεύθερο επαγγελματία μηχανικό); 

Εάν επιλέξουμε αγορά με ΑΛΠ θα μπορούμε να περνάμε τα έξοδα χρήσης μόνον ενώ εάν κόψουμε τιμολόγιο μπορεί να γίνεται απόσβεση και της αξίας του αυτοκινήτου; 

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παρακάτω, λαμβάνοντας υπόψη ότι είσαι ατομική επιχείρηση με τους λίγο πολύ κοινούς ΚΑΔ που βάζουμε ως μηχανικοί.

1. Ναι, δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ. Για την περίπτωση του leasing, εκπίπτει το μηνιαίο μίσθωμα ως έξοδο και μόνο (χωρίς τον ΦΠΑ).

2.  Ακριβώς. Ενδεικτικά αλλά όχι αποκλειστικά, τακτικά σέρβις, πιθανά ανταλλακτικά, ΚΤΕΟ, κάρτα καυσαερίων, ασφάλεια αυτοκινήτου (έναντι αστικής ευθύνης μόνο), μπορούν να περαστούν στα έξοδα.

3. Τιμολόγιο δεν ξέρω υπό ποιό καθεστώς μπορείς να κόψεις ή μάλλον μπορείς, απλά δεν ξέρω πώς θα φανεί σε πιθανό έλεγχο της Εφορίας. Όλο και κάποιος συνάδελφος όμως θα το έχει κάνει, οπότε θα σου πει και κάτι πιο συγκεκριμένο. Εμένα πάντως η λογίστρια, ήταν εντελώς αποτρεπτική σε ο,τι αφορά το σενάριο έκδοσης τιμολογίου. 

Edited by Directionless
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2019 at 4:32 ΜΜ, JasonK said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Σχετικά με την χρονομίσθωση (leasing) ισχύουν όσα αναφέρει ο TOPAP στα αρχικά post ή έχει αλλάξει η νομοθεσία; 

Το ΦΠΑ εξακολουθεί να μην εκπίπτει (αναφέρομαι σε ελεύθερο επαγγελματία μηχανικό); 

Εάν επιλέξουμε αγορά με ΑΛΠ θα μπορούμε να περνάμε τα έξοδα χρήσης μόνον ενώ εάν κόψουμε τιμολόγιο μπορεί να γίνεται απόσβεση και της αξίας του αυτοκινήτου; 

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Aν υπάρχει σύμβαση leasing ...υπό τις προυποθέσεις του άρθρου 24 ν 4172/2013 , θα εκπέσεις από τα ακαθάριστα έσοδα τον τόκο της δανειοδότησης και την απόσβεση του παγίου ....οπότε προσοχή αν είναι με ΑΛΠ ......

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλημέρα,

επειδή το έψαξα αρκετά με το leasing. Πως μπορεί να μπει ένα στοιχείο στα πάγια σου, τη στιγμή που δε σου ανήκει?

Αν έχεις κάποιο αναλυτικό τρόπο για πως καταχωρείτε η δαπάνη του leasing παρακαλώ να τον παραθέσεις.

πχ στη σύμβαση που έχω εγώ, δεν αναφέρεται πουθενά ο τόκος, ούτε η αξία του παγίου. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πολλαπλασιάσω το μηνιαίο κόστος μίσθωσης επί τους συνολικούς μήνες της μίσθωσης.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, terry said:

Σωτήρη καλημέρα,

επειδή το έψαξα αρκετά με το leasing. Πως μπορεί να μπει ένα στοιχείο στα πάγια σου, τη στιγμή που δε σου ανήκει?

Αν έχεις κάποιο αναλυτικό τρόπο για πως καταχωρείτε η δαπάνη του leasing παρακαλώ να τον παραθέσεις.

πχ στη σύμβαση που έχω εγώ, δεν αναφέρεται πουθενά ο τόκος, ούτε η αξία του παγίου. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πολλαπλασιάσω το μηνιαίο κόστος μίσθωσης επί τους συνολικούς μήνες της μίσθωσης.

 

Το πως γίνεται από άποψη δυνατότητας περιγράφεται στο άρθρο 24 του Ν 4172/2013 και στην ΠΟΛ 1073/2015.

Η τεχνική είναι ένα ζήτημα που θα λύσει ο λογιστής της επιχείρησης .

Εχεις μια σύμβαση οκ . Ολες οι συμβάσεις δεν είναι συμβάσεις χρηματο-οικονομικής μίσθωσης   ..για τις οποίες πρέπει να διαχωρισθεί ο τόκος και η αξία του παγίου , προκειμένου να υπολογισθούν αποσβέσεις . Μπορεί να είναι λειτουργική η μίσθωση , οπότε η σχετική δαπάνη προκύπτει από το εκάστοτε τιμολόγιο. Η φορολογική έκπτωση της δαπάνης εξαρτάται από την κάλυψη των  προυποθέσεων  των  άρθρων  22  και 23 του ΚΦΕ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.