Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Digaletos Grigorios

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άμα είναι επαγγελματικό εκπίπτει. νομίζω ότι η καθαρή αξία αποσβαίνεται σε πενταετία.

Η καθαρη αξια ανευ ΦΠΑ αποσβαινεται κλιμακωτα αν ειναι ανω των 1200€

 

Εγω σκοπευω να παρω ενα φορτηγακι που δε θα κοστιζει πανω απο 600-700€

Link to comment
Share on other sites

τότε θα το αποσβαίσεις μέσα στο χρόνο. ΦΠΑ κλπ εκπίπτει 100% εφόσον είναι επαγγελματικό, που είναι όπως το θέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξεψαχνιζοντας το topic επεσα πανω σε αυτα τα δυο πολυ απολυτα posts του terry...

 

Απλα οι λογιστες ΔΕΝ γνωριζουν οτι οι μηχανικοι ΔΕΝ μπορουν να βγαλλουν αδεια για επ. αυτοκινητο (ουτε ο δικος μου φυσικα)....Εκτος απο του τοπογραφους....Αλλα και αυτοι δεν μπορουν να παρουν οτιδηποτε αυτοκινητο για επαγγελματικο (νομιζω...)

 

Δεν μπορει μηχανικος να βγαλλει επαγγελματικο αυτοκινητο..μονο οι τοπογραφοι νομιζω...(εκτος απο αγροτικο...)

 

Και ξαναρωταω εγω, ποσο σιγουροι ειμαστε οτι ΔΕΝ δικαιουμαστε επαγγελματικο αυτοκινητο εμεις οι ΜΗ τοπογραφοι μηχανικοι?

 

Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο και για την ακριβεια ξερω και μηχανικους που εχουν επαγγελματικο αυτοκινητο στην κατοχη τους...

 

Ενδιαφερομαι πολυ για αγορα επαγγελματικου αυτοκινητου αλλα θελω να ειμαι σιγουρος πως δικαιουμαι για να μην κανω καμια βλακεια και -εκτος του κοστους της αγορας- φαω και κανα προστιμο για καταχωρηση των εξοδων του στα βιβλια....

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

 

Ο terry αναφέρεται σε επαγγελματικά αυτοκίνητα που δεν μπορείς να αγοράσεις ως μελετητής, εκτός από τους ΑΤΜ.

 

Δεν σε εμποδίζει τίποτα να αγοράσεις ένα επαγγελματικό αυτοκίνητο ως κατασκευαστής, ως Ε.Δ.Ε. για παράδειγμα.

Αν κοιτάξεις μερικά post πιο πίσω, είχα κάνει μια ερώτηση σχετικά με το τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να πάρεις επαγγελματικό αυτοκίνητο ως κατασκευαστής. Μάλιστα άκουσα ότι πλέον δεν χρειάζεται να έχεις τα κλασικά πλαστικά στα πίσω παράθυρα, διαχωριστικά για το πίσω κάθισμα, κλπ και ότι μπορείς να αγοράσεις όποιο αυτοκίνητο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Και δηλαδη εγω θα πρεπει να ειμαι ΕΔΕ για να εχω επαγγελματικο αυτοκινητο?

Νεος πολιτικος μηχανικος ειμαι, απασχολουμενος σε εργοταξια εκτος πολης και θελω να παρω ενα μικρο φορτηγακι για να μη φθειρω το αυτοκινητο μου στα βουνα και στα λαγκαδια...

θα πρεπει να αποδειξω με καποιον τροπο πως ειμαι κατασκευαστης και οχι μελετητης?

Και αν ναι με ποιο τροπο...?

 

Μεταχριρισμενο ειναι αυτο που βρηκα και μου ζητησαν μονο χαρτι απο τη ΔΟΥ μου οτι ασκω το επαγγελμα του Πολιτικου Μηχανικου για να γινει η μεταβιβαση της επαγγελματικης αδειας στο ονομα μου...

 

Μην εχω κανα μπλεξιμο με τα βιβλια και τα εξοδα μου...

 

Μπορεις να με βοηθησεις με το ποστ που λες οτι δημοσιευσες πριν καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν σε άλλο thread: Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού , διάβασε από το post 159 του akerman79 και πέρα.

 

Δώσε βάση στο post του TheoTDM900... (Νο 162)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν σε άλλο thread: Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού , διάβασε από το post 159 του akerman79 και πέρα.

 

Δώσε βάση στο post του TheoTDM900... (Νο 162)

 

Τα ξαναδιαβασα ολα αυτα τα post (με ιδιαιτερη εμφαση σε αυτο που λες).

Η αληθεια ειναι πως θελω να κανω οτι προτεινε ο tpanag μετα απο παροτρυνση και του λογιστη μου. Τωρα αμα θα το χρησιμοποιω κιολας ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

 

Τη μεταβιβαση, φυσικα, θα μου την προσφερει η αντιπροσωπεια απο την οποια θα το αγορασω (μεταχειρισμενο) κι ετσι δε θα πληρωσω τιποτα παραπανω. Απλως θα μου στειλουν καποια στιγμη την αδεια, αφου τους εχω παει το χαρτι της ΔΟΥ με το επαγελμα που ασκω...

 

Απλως με προβληματισαν τα posts του terry που επεμενε οτι μηχανικος, πλην, τοπογραφων, δεν δικαιουται να εχει επαγγελματικο αυτοκινητο....

Και οπως ελεγε και η myri< δηλαδη εγω δε δικαιουμαι επαγγελματικο αυτοκινητο για να μετακινουμαι απο υπηρεσια σε υπηρεσια?

 

Να μεταφερω τον εαυτο μου, την τσαντα μου, μετρα, μετροταινιες, γεωδαιτικους σταθμους, αν εχω, η ακομα και υλικα οικοδομων, αμα δουλευω σε εργοταξια και χρειαστει να μεταφερω κατι για λογαριασμο της εταιρειας στην οποια κοβω ΑΠΥ....

 

Νομιζω τα πραγματα ειναι πολυ απλα...

ΦΠΑ απο βενζινες εκπιπτει ολοκληρος, απο σερβις του αυτοκινητου επισης, τελη κυκλοφοριας για κατω 1500kg μεικτο ειναι 75€, ασφαλεια μονο δεν ξερω ποση ειναι και αν διαφοροποιειται αναλογα με το αν ειναι επαγγελματικο η επιβατηγο το οχημα...

 

Θα μαθω...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τα πραγματα ειναι πολυ απλα...

ΦΠΑ απο βενζινες εκπιπτει ολοκληρος, απο σερβις του αυτοκινητου επισης, ...

 

Θα μαθω...

 

 

Μερικές φορές όμως η απλότητα δημιουργεί προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές όμως η απλότητα δημιουργεί προβλήματα.

Θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος σε παρακαλω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.