Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Digaletos Grigorios

Recommended Posts

@ Breakthru

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι το εξής:

Αν το τιμολόγιο κόπηκε ο 2010, τότε θα μπει στην κατάσταση προμηθευτών που θα υποβάλεις κάπου μέσα στον Αύγουστο του 2011 (εννοείται ότι δηλώνεις όλο το ποσό του τιμολογίου). Οπότε με αυτό είσαι ΟΚ.

Στην τελευταία σελίδα κάνεις ένα πίνακα αποσβέσεων όπου δηλώνεις κάθε χρόνο το ποσοστό της απόσβεσης που κάνεις. Το ποσό το περνάς στα έξοδα του Δεκεμβρίου, με ημερομηνία 31 Δεκεμβρίου για την ακρίβεια. Αυτό το έξοδα θα περαστεί στη στήλη «Πάγια» ή «Χωρίς Δικαίωμα Έκπτωσης», οπότε θα περαστεί στο Ε3 μέσω των εξόδων χωρίς δικαίωμα έκπτωσης. Σε καμιά περίπτωση δεν εκπίπτεις το ΦΠΑ του...

 

Τα παραπάνω είναι η ερμηνεία που έχω δώσει εγώ, μηχανικός είμαι όχι λογιστής. Δυστυχώς το αυτοκίνητο μου το πήρα με χρονομίσθωση οπότε δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά τον τρόπο που κάνεις την απόσβεση.

 

Ίσως να περιμένεις να σου δοθεί απάντηση από ένα αξιοσέβαστο μέλος του forum, που τυγχάνει να είναι λογιστής. Ή ακόμα καλύτερα, μίλα με τον λογιστή σου, σε μερικά θέματα καλύτερα να παίρνεις συμβουλές από επαγγελματίες… όπως απαιτούμε από τους άλλους να φέρονται έτσι και στους μηχανικούς…

 

Επίσης, δοκίμασε να κάνεις μια ανάγνωση στο παρών thread, το θέμα θα έχει συζητηθεί ξανά στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

¨Εχω διαβάσει όλη την συζήτηση και απ ότι λέτε, αν είσαι σύμβουλος μηχανικός ή μελετητής μηχανικός δεν μπορείς να αγοράσεις αυτοκίνητο.Το αναφέρει σε κάποια οδηγία συγκεκριμένα? Στην φορολογία μηχανικών πάντως, αναφέρεται στους ελεύθερους επαγγελματίες και στην αγορά εκ μέρους τους επαγγελματικό αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

@ maranti,

 

Προφανώς έχεις μπερδέψει μερικά πράγματα:

 

Άλλο πράγμα να μπορείς να περάσεις σαν επαγγελματικό έξοδο τα έξοδα αγοράς και χρήσης ενός αυτοκινήτου που θα το χρησιμοποιείς για να κάνεις τη δουλειά σου είτε είσαι σύμβουλος μηχανικός ή μελετητής μηχανικός είτε ότι άλλο. Στην περίπτωση αυτή περνάει το 70% του εξόδου και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ το ΦΠΑ δεν εκπίπτει.

Άλλο πράγμα να μπορείς να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ επαγγελματικό αυτοκίνητο που θα γράφει στα πλάγια: "ΕΔΡΑ: xxxx " και "ΜΕΙΚΤΟ ΒΑΡΟΣ: xxxx" και θα περνάει το 100% του εξόδου και θα εκπίπτει και το ΦΠΑ. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να είσαι είτε Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός είτε Κατασκευαστής.

 

Στα παραπάνω post συζητάμε για την πρώτη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

@ maranti,

 

Προφανώς έχεις μπερδέψει μερικά πράγματα:

 

Άλλο πράγμα να μπορείς να περάσεις σαν επαγγελματικό έξοδο τα έξοδα αγοράς και χρήσης ενός αυτοκινήτου που θα το χρησιμοποιείς για να κάνεις τη δουλειά σου είτε είσαι σύμβουλος μηχανικός ή μελετητής μηχανικός είτε ότι άλλο. Στην περίπτωση αυτή περνάει το 70% του εξόδου και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ το ΦΠΑ δεν εκπίπτει.

Άλλο πράγμα να μπορείς να ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ επαγγελματικό αυτοκίνητο που θα γράφει στα πλάγια: "ΕΔΡΑ: xxxx " και "ΜΕΙΚΤΟ ΒΑΡΟΣ: xxxx" και θα περνάει το 100% του εξόδου και θα εκπίπτει και το ΦΠΑ. Στην περίπτωση αυτή πρέπει να είσαι είτε Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός είτε Κατασκευαστής.

 

Στα παραπάνω post συζητάμε για την πρώτη περίπτωση.

 

 

Καλησπέρα σε όλους.

 

Διάβασα αναλυτικά όλο το νήμα αλλά ένα σημείο δεν είμαι σίγουρη ότι το είδα να αναφέρεται σαφώς. Όποιος γνωρίζει ας διευκρινήσει:

 

Ισχύει ακόμα ότι οι δαπάνες αυτοκινήτου (τέλη, ασφάλεια, βενζίνες, συνεργεία κλπ) που αναγνωρίζονται σε ποσοστό 70%, δεν πρέπει να ξεπερνούν το 3% του τζίρου ή έχει καταργηθεί αυτο το όριο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακόμα ότι οι δαπάνες αυτοκινήτου (τέλη, ασφάλεια, βενζίνες, συνεργεία κλπ) που αναγνωρίζονται σε ποσοστό 70%, δεν πρέπει να ξεπερνούν το 3% του τζίρου ή έχει καταργηθεί αυτο το όριο;

 

Έχει καταργηθεί με βάση τον Ν.3842 23.4.2010 (ΦΕΚ 58Α).

Link to comment
Share on other sites

Topap τώρα το κατάλαβα καλύτερα!!!!!!Για την πρώτη περίπτωση με ενδιαφέρει αλλά υπάρχει τεκμήριο ? Νομίζω όχι...

 

Eγώ πάλι είμαι βέβαιος ότι υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS,

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος τι εννούσε η maranti με το αν υπάρχει τεκμήριο. Αλλά αν κάποιος πρόκειται να αγοράσει αυτοκίνητο θα έχει ούτως ή άλλως τεκμήριο, οπότε το αν θα το περάσει σαν επαγγελματικό έξοδο ή όχι δεν έχει και τόσο σημασία, όχι?

Link to comment
Share on other sites

Είτε το περάσει (αγορά με ΤΔΑ) , είτε όχι (αγορά με ΑΛΠ) το τεκμήριο απόκτησης υφίσταται και επιπλέον με βάση το ν 3842/10 υπάρχει και το "τεκμήριο" της χρήσεως του ΙΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.