Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Digaletos Grigorios

Recommended Posts

Είτε το περάσει (αγορά με ΤΔΑ) , είτε όχι (αγορά με ΑΛΠ) το τεκμήριο απόκτησης υφίσταται και επιπλέον με βάση το ν 3842/10 υπάρχει και το "τεκμήριο" της χρήσεως του ΙΧ.

 

 

Άρα λοιπόν, αν κάποιος έχει "πρόβλημα" με τα τεκμήρια αγοράζοντας ένα αυτοκίνητο θα έχει, ούτως ή άλλως, πρόβλημα αν το περάσει σαν επαγγελματικό έξοδο. Αυτό δεν λέω και εγώ? Όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν κατέχω και πολύ καλά το θέμα.Απλά πείτε ότι πέρσι είχα 2000 ευρώ καθαρά κέρδη και φέτος θέλω να πάρω αυτοκίνητο αξίας 12.000 Ε.Προτιμώ να το βάλω σαν έξοδο της δουλειάς μου γιατί εκεί το χρησιμοποιώ κυρίως και σε περίπτωση που βγάλω καμιά άδεια της προκοπής να μειωθούν τα έσοδα προς φορολόγηση.Αν όμως τα φετινα μου έσοδα είναι μόνο 5000 Ε , ουσιαστικά δεν θα με ρωτήσουν -τεκμήριο-πόθεν έσχες- που βρήκα τα υπόλοιπα λεφτα για να το αγοράσω??? Το θέμα διορθώνεται αν έχει κάποιος εισοδήματα από άλλες πηγές?Αν δεν έχει και βοήθησαν οι γονείς π.χ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατέχω και πολύ καλά το θέμα.Απλά πείτε ότι πέρσι είχα 2000 ευρώ καθαρά κέρδη και φέτος θέλω να πάρω αυτοκίνητο αξίας 12.000 Ε.Προτιμώ να το βάλω σαν έξοδο της δουλειάς μου γιατί εκεί το χρησιμοποιώ κυρίως και σε περίπτωση που βγάλω καμιά άδεια της προκοπής να μειωθούν τα έσοδα προς φορολόγηση.Αν όμως τα φετινα μου έσοδα είναι μόνο 5000 Ε , ουσιαστικά δεν θα με ρωτήσουν -τεκμήριο-πόθεν έσχες- που βρήκα τα υπόλοιπα λεφτα για να το αγοράσω??? Το θέμα διορθώνεται αν έχει κάποιος εισοδήματα από άλλες πηγές?Αν δεν έχει και βοήθησαν οι γονείς π.χ?

 

Καλησπέρα,

 

για ό,τι γράψω παρακάτω δε μπορώ να σε παραπέμψω σε συγκεκριμένη νομοθεσία. Είναι όλα από προσωπικές εμπειρίες με την εφορία.

 

Σίγουρα θα πρέπει να εμφανίσεις πόθεν έσχες. Το πόθεν έσχες όμως έχει να κάνει με τα ετήσια κέρδη σου φέτος. Αν φέτος αγοράσεις αυτοκίνητο τότε πρέπει φέτος να εμφανίσεις έσοδα (ή πιο σωστά κέρδη) μεγαλύτερα της αξίας του αυτοκινήτου. Αντίστοιχα στη φορολογική δήλωση που θα κάνεις το 2012 θα τους λες "έβγαλα μέσα στο χρόνο 20.000 ευρώ και αγόρασα αυτοκίνητο 10.000 ευρώ".

 

Αν τώρα αυτό δεν είναι δυνατό (τα κέρδη σου υπολείπονται της αξίας του αυτοκινήτου) μπορούν να σου δώσουν χρήματα συγγενείς ή ακόμα και τρίτοι, αλλά αυτή η δωρεά είναι αφορολόγητη μέχρι ενός ορίου (δεν το ξέρω πόσο είναι). Πάνω από αυτό επιβαρύνεσαι με φόρο δωρεάς.

 

Μία άλλη λύση για να καλύψεις το πόθεν έσχες είναι η ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών. Αν λοιπόν φέτος κάνεις κέρδη π.χ. 5.000 ευρώ (αφού έχεις αφαιρέσει δαπάνες, οικογενειακές δαπάνες, έξοδα κ.λπ κ.λπ.) και το αυτοκίνητο που αγόρασες κοστίζει 10.000 ευρώ μπορείς να πεις "Κύριοι εγώ πρόπερσι είχα βγάλει 2.000 ευρώ και αντιπρόπερσι 1.000 ευρώ και αντι-αντιπρόπερσι 3.000 ευρώ (καλό είναι το κεφάλαιο που αναλώνεται να υπερβαίνει λίγο την αξία αγοράς) και χρησιμοποιώ αυτά τα λεφτά για να κάνω την αγορά".

 

Πρακτικά απλά συμπληρώνεις μία λίστα που λέει ποια ήταν τα κέρδη τις αντίστοιχες χρονιές και τι ποσό χρησιμοποιείς από αυτά και τη συνυποβάλεις με τη φορολογική δήλωση. Το συνολικό αυτό κεφάλαιο (στο παραπάνω παράδειγμα 6.000 ευρώ) που χρησιμοποιείται για να καλύψει την αγορά μπαίνει στον κωδικό 787/788 του Ε1.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μία άλλη λύση για να καλύψεις το πόθεν έσχες είναι η ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων ετών. Αν λοιπόν φέτος κάνεις κέρδη π.χ. 5.000 ευρώ (αφού έχεις αφαιρέσει δαπάνες, οικογενειακές δαπάνες, έξοδα κ.λπ κ.λπ.) και το αυτοκίνητο που αγόρασες κοστίζει 10.000 ευρώ μπορείς να πεις "Κύριοι εγώ πρόπερσι είχα βγάλει 2.000 ευρώ και αντιπρόπερσι 1.000 ευρώ και αντι-αντιπρόπερσι 3.000 ευρώ (καλό είναι το κεφάλαιο που αναλώνεται να υπερβαίνει λίγο την αξία αγοράς) και χρησιμοποιώ αυτά τα λεφτά για να κάνω την αγορά".

 

 

 

Με τέτοια εισοδήματα δεν μένει κεφάλαιο για να αναλωθεί σε επόμενες χρήσεις.

Από την άλλη πλευρά η αγορά ενός ιχ αξίας 10000 ευρώ με δηλούμενο εισόδημα τις 5000 ευρώ , αν δεν υπάρχουν άλλα τεκμήρια δεν βλέπω τι πρόβλημα δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ειμαι μηχανικος Η/Υ με ΑΠΥ μπλοκ. Ρωταω 2 περιπτωσεις:

1) Μπορω να αγορασω μεταχειρισμενο με καροτσα αγροτικο ως επαγγλεματικο?

2) Μπορω να αγορασω επιβατηγο ΙΧ καινουριο (κανονικο με καθισματα πισω)?

 

Τι πρεπει να κανω σε καθε περιπτωση που μπορει να εφαρμοσω? π.χ. να κοψω τιμολογιο, κτλ

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω, επαγγελματικό αυτοκίνητο δικαιούνται μόνο οι αγρονομοι τοπογράφοι μηχανικοι.

Τώρα, μπορείς να βγάλεις επαγγελματικό αυτοκίνητο αν πχ δηλώσεις εργολάβος (θα βρεις σε περασμενα posts το πως και τι χρειάζεται) αλλά εσύ σαν μηχανικός Η/Υ δεν ξέρω αν μπορείς να δηλώσεις εργολάβος... εκτός και αν και καλά ασχολείσαι με εμπορία Η/Υ... αλλά και πάλι θα χρειαστει να το αποδείξεις κάπως...

 

Για επιβατικό αυτοκίνητο μπορείς να το αγοράσεις για επαγγελματικη χρήση, τουτέστιν δεν θα εκπέσεις το ΦΠΑ, μόνο το 70% θα θεωρηθει επαγγελματικό έξοδο και θα περαστεί στα βιβλία σου και αυτό θα γίνει με απόσβεση. Ρίξε μια ματια στο παρών thread και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω, επαγγελματικό αυτοκίνητο δικαιούνται μόνο οι αγρονομοι τοπογράφοι μηχανικοι.

 

Topap δε βλέπω το λόγο να μη δικαιούστε κι εσείς οι ΠΜ. Όλα μας τα δικαιώματα όσον αφορά τα τοπογραφικά δεν έχετε κι εσείς; Νομίζω πρέπει να αποδείξεις απλά ότι έχεις εξοπλισμό ο οποίος δικαιολογεί φορτηγό για το κουβάλημά του. Θα ρωτήσω λεπτομέρειες και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι κάτι που έχει μείνει από παλιά. Μόνο οι ΑΤΜ δικαιούνται να αγοράσουν επαγγελματικό αυτοκίνητο σαν ελευθεροι επαγγελματίες (όχι πχ αν δηλώσουν εργολάβοι οικοδομών) για την μεταφορά εξοπλισμού. Μπορούν να αγοράσουν jeep, φορτηγάκι, κλπ.

 

Ακούγεται λογικό να μπορούν και άλλες ειδικότητες να έχουν επαγγελματικό αυτοκίνητο αλλά δεν είναι έτσι. Ένα από τα στρεβλά του φορολογικού συστήματος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.