Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου;


Digaletos Grigorios

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι αυτό είναι κάτι που έχει μείνει από παλιά. Μόνο οι ΑΤΜ δικαιούνται να αγοράσουν επαγγελματικό αυτοκίνητο σαν ελευθεροι επαγγελματίες (όχι πχ αν δηλώσουν εργολάβοι οικοδομών) για την μεταφορά εξοπλισμού. Μπορούν να αγοράσουν jeep, φορτηγάκι, κλπ.

 

Δε διαφωνώ μαζί σου. Το γνωρίζω, έχω παραδείγματα ΑΤΜ που το έχουν κάνει και το έχω υποστηρίξει και στο παρελθόν εδώ. Απορία εκφράζω στο γιατί δεν ισχύει και για εσάς (αν το έχετε ψάξει δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποκλείεται να υπάρχει δικαίωμα σε κάποιον μηχανικό και να μην το έχουν ΚΑΙ οι πολιτικοί.

 

Πες τα ssouanis.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Σε λίγο καιρό θα ανοίξω και μαγαζι με πωλήσεις hardware. Για χονδρική πώληση αποκλειστικά. Πραγματικά χρειάζομαι επαγγελματικό αυτοκινητο. Κάτι στα 2000 ευρω. Δεν ειμαστε για πολλα-πολλα τωρα! Σε περιπτωση που δεν παρουσιασω εσοδα σαν επιχειρηση (δεν ειναι και οι καλυτερες εποχες για εσοδα τωρα!) υπάρχει περίπτωση να μου πει το κράτος "δε χρειάζεσαι αυτοκινητο και το έχεις για να πηγαινεις βολες"? Μιλάω για εντελώς επαγγελματικό (κλουβί)!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε λίγο καιρό θα ανοίξω και μαγαζι με πωλήσεις hardware. Για χονδρική πώληση αποκλειστικά. Πραγματικά χρειάζομαι επαγγελματικό αυτοκινητο. Κάτι στα 2000 ευρω. Δεν ειμαστε για πολλα-πολλα τωρα! Σε περιπτωση που δεν παρουσιασω εσοδα σαν επιχειρηση (δεν ειναι και οι καλυτερες εποχες για εσοδα τωρα!) υπάρχει περίπτωση να μου πει το κράτος "δε χρειάζεσαι αυτοκινητο και το έχεις για να πηγαινεις βολες"? Μιλάω για εντελώς επαγγελματικό (κλουβί)!

 

Το κρατος λεει "εχεις σπιτι? πληρωνε χαρατσι γιατι σου κοβω το ρευμα"...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και το 2011 προχώρησα στην αγορά ΕΙΧ αυτοκινήτου 1400 κυβικών εκατοστών.

 

 

Πέρασα στη στήλη δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του βιβλίου εσόδων εξόδων το 70% της αξίας του τιμολογίου πώλησης του αυτοκινήτου.

 

 

Έχω κάνει κάτι λάθος ;

 

Μήπως έπρεπε να έχω περάσει στα πάγια το 70% του τιμολογίου πώλησης και να το αποσβαίσω χρόνο με το χρόνο.

 

Εάν ναι τώρα τι πρέπει να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα στα πάγια και αποσβεσεις με τον σωστό συντελεστή χρόνο - χρόνο

 

Το αν απορριφθεί ή όχι σαν δαπάνη ειναι άλλου παπά ευαγγέλιο

Edited by zefuros
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Είμαι πολιτικός μηχανικός και πριν λίγες μέρες αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο 1400cc. Ένα μέρος του ποσού καλύφθηκε με δάνειο. Έχω το τιμολόγιο πώλησης με ολόκληρο το ποσό και τρόπο πληρωμής επί πιστώσει. Γνωρίζει κανείς πως το περνάω στα βιβλία μου; Ολόκληρο το ποσό (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) σαν πάγιο και το κάνω απόσβεση κάθε χρόνο με τι συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα το θέμα και επειδή έχω περάσει ως έξοδο το αυτοκίνητό μου (μικτής χρήσης) σας παραθέτω τρόπους:

 

1) Αυτοκίνητο μικτής χρήσης: Μπορεί να θεωρηθεί ένα SW ή ένα jeep υπό προυποθέσεις. Ένας συνάδελφος μηχανολόγος είχε πάρει ένα sw ως μικτής χρήσης και μου είπε τον τρόπο και το προχώρησα. Απλά ο λογιστής μου για να είμαστε 100% καλυμμένοι εκτός από τον ΚΑΔ για υπηρεσίες μηχανικού, πρόσθεσε έναν ΚΑΔ για υδραυλικές εγκαταστάσεις. Απλά αν μεταφέρω υλικά θα πρέπει να έχω δελτίο αποστολής. Και φυσικά με το μικτής χρήσης δεν έχεις υποχρέωση να βάλεις λασπωτήρες ή να κολλήσεις αυτοκόλλητα με μικτό βάρος κλπ όπως τα επαγγελματικά και φυσικά περνάει σαν κανονικό έξοδο.

ΠΡΟΣΟΧΗ: αν το μεταβιβάσετε πριν περάσουν 5 χρόνια επιστρέφετε ποσοστό του ΦΠΑ. π.χ. το πουλάς στα 4 χρόνια... επιστρέφεις το 1/5 του ΦΠΑ. Και φυσικά όταν το πουλήσεις κόβεις τιμολόγιο και αποδίδεις ΦΠΑ.

 

2)Leasing: Πιστεύω είναι φνωστό σε όλους ότι η μίσθωση περνάει σαν έξοδο στα περισσότερα ελεύθερα επαγέλματα

Edited by peg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι πολιτικός μηχανικός και πριν λίγες μέρες αγόρασα καινούργιο αυτοκίνητο 1400cc. Ένα μέρος του ποσού καλύφθηκε με δάνειο. Έχω το τιμολόγιο πώλησης με ολόκληρο το ποσό και τρόπο πληρωμής επί πιστώσει. Γνωρίζει κανείς πως το περνάω στα βιβλία μου; Ολόκληρο το ποσό (συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) σαν πάγιο και το κάνω απόσβεση κάθε χρόνο με τι συντελεστή;

 

Θα καταχωρήσεις το σύνολο της τιμολογιακής αξίας στα πάγια και κάθε χρόνο θα κάνεις απόσβεση επί της συνολικής αυτής αξίας. Ο συντελεστής που ισχύει σήμερα είναι κατώτερος 11% , ανώτερος 15%. Διαλέγεις έναν ανάμεσα στο όριο αυτό και τον χρησιμποποιείς πάγια. Η απόσβεση του ΙΧ αυτοκινήτου υπόκειται σε φορολογική αναμόρφωση στη φορολογία εισοδήματος , σύμφωνα με τα ισχύοντα στο άρθρο 31 του ν 2238/1994.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ: αν το μεταβιβάσετε πριν περάσουν 5 χρόνια επιστρέφετε ποσοστό του ΦΠΑ. π.χ. το πουλάς στα 4 χρόνια... επιστρέφεις το 1/5 του ΦΠΑ. Και φυσικά όταν το πουλήσεις κόβεις τιμολόγιο και αποδίδεις ΦΠΑ.

 

 

1) Το 1/5 κατα έτος θα καταβληθεί (με την εκκαθαριστική ΦΠΑ) , εφόσον με βάση το εκδοθέν τιμολόγιο πώλησης χρεώθηκε λΙγότερος ΦΠΑ κατά την πώληση.

2) Στην περίπτωση της πώλησης υπάρχει και η υπεραξία μεταβίβασης καθώς και ο σχετικός φόρος επί αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.