Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύμβαση και δυνατότητα παραίτησης


ernestossdd

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας και θα ήθελα μια διευκρίνηση.

Εργάζομαι σε μια τεχνική εταιρεία εδώ και 5 μήνες ΄με δελτίο παραχής υπηρεσίών. Βέβαια όταν ξεκίνησα υπέγραψα και μια σύμβαση τυπική πρόσλήψης όπου έλεγε ότι προσλαμβάνομαι στην εν λόγω εταιρεία σαν Μηχανολόγος Μηχανικός για τα έργα της εταιρείας,σαν επιβλέπων.

Καταρχήν θα ήθελανα ρωτήσω η σύμβαση αυτή πρόσληψης τι ισχύ΄έχει?Μέσα στην συμβαση δεν υπάρει κάποια ρήτρα σε περίπτωση που έφευγα μόνος μου.

Επίσης τώρα σκέφτομια να φύγω από την εταιρεία και να τους ειδοποιήσω κάνα μήνα πρίν και θα ήθελα να μου πείτε αν εφόσν τουσ ειδοποιήσω είναισε εξέλιξη κάποια έργα της εταιρείασ και μου ποθν δεν μπορείς να φύγεις γιατί έχεισ υπογράψει την σύμβαση αυτή πρόσληψης και υπάρχουν έργα σε εξέλιξη ,θα μπορέσω παρόλα αυτά να φύγω χωρίσ να φοβηθώ ότι θα μου κάνουν μήνυση για αθέτησ συμφωνίας η να μου ζητήσουν αποζημίσωση επειδή έφυγα ενώτο έργο ήταν σε εξέλιξη?Επαναλαμβάνω θα τουσ ενημερλωσω κάνα μήνα πρίν,

Εν τέλει ρε παιδιάτι είναι αυτή η σύμβαση πρόσληψησ που υπογράφουμε στηνα ρχή και τι χρειάζετε αφού είανι ελέυθερος επαγγελματίασ και δουλεύω με δελτιο παροχής υπηρεσιών?γιατί μασ μπερδεύουν τόσ?πόσο δεσεμυτική είανι αυτή η σύμβαση πρόσληψης αφού στην τελική δουλεύω με δελτίοπαροχής υπηρεσίών?

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εξαρτάται από το τι προβλέπει η σύμβαση και τι είδους σύμβαση είναι.

Διάβασέ την και πες μας:

Είναι σύμβαση παροχής μη εξαρτημένων υπηρεσιών;

Είναι σύμβαση έργου;

Είναι σύμβαση χρόνου;

Ή είναι σύμβαση αορίστου χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

συνήθως οι συμβάσεις προστατεύουν τον εργαζόμενο

θέλω να πω είναι δεσμευτικές προς τον εργοδότη αλλά πιο χαλαρές προς τον εργαζόμενο

 

παρόλαυτά, καλό είναι να φερθείς επαγγελμαικά και να ενημερώσεις εγκαιρως

Link to comment
Share on other sites

συνήθως οι συμβάσεις προστατεύουν τον εργαζόμενο

........

 

Εξαρτάται και απο το ποιος έκανε την συγγραφή της σύμβασης..

 

Οσον αφορα την επαγγελματική συμπεριφορά είναι κάτι το οποίο δεν το συζητάω καν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.