Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γρήγορα αναπτυσσόμενα φυτά και θάμνοι - δέντρα


harristheo

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους

και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν σήμερα,

 

διαμορφώνω μια μάντρα μήκους 20μ και ύψους περίπου 1.20μ-1.50μ ( από συρματόπλεγμα) στην βάση θα τοποθετήσω κοτρόνες (σαν ξερολιθιά) ύψους μόλις 30-40 εκ για διακοσμητικούς λόγους. μεταξύ κοτρονων και συρματοπλέγματος σκέφτομαι να φυτέψω αναρριχώμενα φυτά ( κισσός..σβαιτς κλπ) γνωρίζει κάποιος με τι ρυθμό αναπτύσσονται?

 

τα λειλαντ ( και όποιος γνωρίζει κάτι άλλο ανάλογο δέντρο ή θάμνο σας παρακαλώ το αναφέρει) πόσο γρήγορα αναπτύσσονται?

 

σας ευχαριστώ πολύ

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

αν πρόκειται για ιδιωτική κατοικία, καλό είναι να συμβουλευτείς τους ιδιοκτήτες πριν φυτέψεις κισσό, μερικοί δεν τον θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν προτείνω κάτι πρέπει να ξέρω να το υποστηρίξω γενικότερα....σε σχεση με καθαριότητα, συντήρηση χρόνο ανάπτυξης και κόστος...

 

αλλά αυτό που σε πρώτη φάση θέλω να δω είναι ο χρόνος ανάπτυξης

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει τούγιες λευλαντ τις χρυσοκίτρινες περίπου το 2000.

Τα είχα αγοράσει πολύ μικρά σε γλαστράκια, περίπου συνολικά σε 0,50 μέτρα. Σήμερα έχουν φτάσει γύρω στα 5,0 με 5,5 μέτρα. Τα 2 με 3 χρόνια στην αρχή φαίνεται ότι δεν αναπτύσσονται, αλλά απλά δένει το ριζικό τους σύστημα. Από κει και πέρα αρχίζει η ανύψωση.

 

Ρώτα όμως κάποιον γεωπόνο, γιατί μια νέα αρρώστια έχει εμφανιστεί που τα ξεραίνει. Σε μένα αντέχουν μέχρι στιγμής μόνο οι τούγιες με το καθαρό πράσινο χρώμα και όχι οι χρυσοκίτρινες, που μερικές αναγκάστηκα να τις κόψω και είναι ότι το χειρότερο, να τις κόβεις. Αν δεν βρεθεί κάτι πες μου να ρωτήσω ακριβώς πως λέγεται η ποικιλία τους.

Link to comment
Share on other sites

για τον κισσό παρότι εμένα μου αρέσει

έχω ακούσει πως μαζεύει ποντίκια

δηλ πως στα φύλλα του φωλιάζουν ποντίκια

------

ωραίο link

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι τον θεωρούν "κακότυχο" & με "βαριά σκιά" (τα γράφω όπως μου τα είπανε), μαζί με την συκιά την γαζία και το "κεράκι". Έχω ακούσει διάφορα κατά καιρούς. Οπως πχ. κάποιοι δεν θέλουν με τίποτε το κεφαλάρι του κρεβατιού να "ακουμπάει" στο βοριά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

p.varvaris ωραίο link, έχει και φωτογραφίες! myri επιβεβαιώνω αυτό που λες για τον κισσό... Έχω δει ποντίκια σε κισσό ακόμα και μέσα σε πόλη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.