Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γρήγορα αναπτυσσόμενα φυτά και θάμνοι - δέντρα


harristheo

Recommended Posts

Ναι, παιδιά επειδή το ψάχνω και γω τελευταία, ο κισσός είναι γεγονός ότι μαζεύει ποντίκια! εγώ πάντως έβαλα μια ωραιότατη βουκαμβίλια άσπρη. Ψάξε πάντως και για αμπέλωψη στο ιντερνετ. Και από οτι έχω διαβάσει δεν εχεις πρόβλημα με ποντίκια, μόνο κανένα μυρμήγκι θα δείς. Είναι και ένα άλλο αναριχώμενο που κάνει πορτοκαλί άνθη σαν καμπάνες πολύ συνηθισμένο σε φράχτες αλλά και τοίχους, μου διαφεύγει το όνομα αυτή τη στιγμή. Α, και αναρριχώμενες τριανταφυλλιές ίσως.

Ο ρυθμός αναπτυξής τους είναι μεγάλος, αυτό είναι καλό, απλά θέλει την κατάλληλη περιποίηση γιατί εσύ του δίνεις την καθόδήγηση για το που και πόσο θα επεκταθεί.

Link to comment
Share on other sites

γιασεμί = διατηρεί άνθος αρκετό καιρό

 

ρυγχόσπερμα= φθηνό,αναπτύσσεται γρήγορα,άνθος 20 μέρες,δεν ρίχνει φύλλα, 1 μήνα το χειμώνα κοκκινίζει.απόσταση φύτευσης 1 μέτρο

 

λεμονοκυπάρισσο=γρήγορη ανάπτυξη,σε 4 χρόνια 5 μέτρα,το πιο ανθεκτικό από τα κυπαρισσοειδή,απόσταση φύτευσης >3μέτρα

 

δεντρολίβανο=θάμνος που φθάνει το 1.2-1.4 ύψος, γρήγορα, κουρεύεται έυκολα σε διάφορα σχήματα,λίγο νερό,απόσταση φύτευσης 1μ.

 

έχω τοποθετήσει σε μάντρα 40+40 μέτρα μήκος, ρυγχοσπέρματα που πλέον έκλεισαν πλήρως και μπροστά εναλλάξ δεντρολίβανα με τριανταφυλλιές , ωραίο αποτέλεσμα, λίγο πότισμα-συντήρηση-αρρώστιες

Link to comment
Share on other sites

Το ρυγχόσπερμα σε μεγάλη γλάστρα θα πιάσει και θα αναπτυχθεί?Θέλω να καλύψω ένα νότιο τοίχο όπου το καλοκαίρι βράζει ο τόπος.....απ' όσο ξέρω είναι ανθεκτικό στον ήλιο....

Link to comment
Share on other sites

Το ρυγχόσπερμα σε μεγάλη γλάστρα θα πιάσει και θα αναπτυχθεί?Θέλω να καλύψω ένα νότιο τοίχο όπου το καλοκαίρι βράζει ο τόπος.....απ' όσο ξέρω είναι ανθεκτικό στον ήλιο....

 

Επειδή έχω στο σπίτι μου αρκετές ρίζες από αυτό, θα πιάσει στη γλάστρα αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστεί αλλαγή σε βαρελάκι ή κάτι αρκετά μεγαλύτερο.αναπτύσσει μεγάλο ριζικό σύστημα και αναπτύσσεται πολύ αντιστοίχως.επίσης χρειάζεται στήριξη για τοίχο (σίτα,καφασωτό,κτλ) δεν είναι κισσός. νομίζω για τέτοια περίπτωση υπάρχει ένα πλατύφυλλο κισσοειδές,αειθαλές πολύ καλό.

 

 

σσ. στα παραπάνω: Νομίζω ότι ο κισσός δεν έλκει παραπάνω έντομα ή σαύρες από οτιδήποτε άλλο.απλά μέσα στην πόλη ,όταν είναι η μοναδική πρασινάδα ,πχ σε 4 πολυκατοικίες που να πάνε τα καημένα...

Link to comment
Share on other sites

Ρυγχόσπερμα και όχι ρηχόσπερμα όπως πολύ σωστά το έγραψε ο glarkatzis...

Αναγνωρίζω το ορθογραφικό λάθος το οποίο προήλθε από άγνοια της ετυμολογίας της λέξης...

Λέγεται και Τραχυλόσπερμο ή κινέζικο γιασεμί...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συμφωνώ για τον κισσό όσον αφορά στα ποντίκια. Το ρυγχόσπερμα είναι καλή λύση. Επίσης γρήγορα αναπτύσσεται και η καπένσια η οποία είναι ανθεκτική. Αυτά όσον αφορά στα αναρριχητικά.

 

Σε θαμνοειδή θα πρότεινα κάτι μεταξύ σε αγγελική, λιγούστρα, δάφνη, ελέαγνο (ανθεκτικά στο ελληνικό κλίμα) φωτείνια τα οποία όμως θέλουν ήλιο. Ρίξε μια ματιά στο ιντερνετ και βάλε όποιο σου αρέσει πιο πολύ

 

Για την μόδα με τα κυπαρισσοειδή (λέιλαντ, τούγια κλπ) δεν θα συμφωνήσω. ναι μεν αναπτύσσονται γρήγορα και δίνουν και καλό αισθητικό αποτέλεσμα αλλά είναι ευαίσθητα και θέλουν συνήθως ράντισμα με εντομοκτόνα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.