Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεία ίδρυσης και λειτουργίας ηλεκτρολογείου αυτοκινήτων


Recommended Posts

Γεια σας είμαι νέος στην κοινότητα τον μηχανικών και θα ήθελα να μάθω την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω ώστε να ανοίξω το δυκόμου ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι έξις:

 

-Αν έχει καμία διάφορα η άδεια ηλεκτρολογείου αυτοκινήτων με την άδεια ενός συνεργείου αυτοκινήτων.

 

-Τι δικαιολογητικά και διαδικασίες χρειάζονται για να πάρω τις άδειες ίδρυσης και την λειτουργίας ηλεκτρολογείου αυτοκινήτων.

 

- Τι δικαιολογητικά και διαδικασίες χρειάζονται για να βγάλω την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.[Σε ένα εξάμηνο περίπου τελειώνω το ΤΕΙ οχημάτων Θεσσαλονίκης και ο ακριβής τίτλος του πτυχίου μου είναι : ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ]

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες

Διαφορά δεν υπάρχει στον τρόπο έκδοσης, η μόνη διαφορά είναι στον εξοπλισμό των συνεργείων ηλεκτρολογείου-μηχανικών μερών

 

Απευθύνσου στην Νομαρχία σου στην Δ/νση μεταφορών και θα σου δώσουν το έντυπα με τα δικαιολογητικά. Στη συνέχεια θα βρεις έναν Μηχανολόγο για να σου εκπονήσει τις μελέτες ίδρυσης του συνεργείου

 

Σαν απόφοιτος του τμήματος Οχημάτων έχεις δικαίωμα να βγαλεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Τεχνολόγου Μηχανικού Αυτοκινήτων. Καλύπτεις όλο το εύρος των εργασιών των συνεργείων. Σαν δικαιολογητικά :

Θεωρημένο αντίγραφο του πτυχίου σου

Ταυτότητα

Παράβολο 29,5 Ευρώ

2 φωτογραφίες και

1 Αίτηση-Υπεύθυνη δήλωση

Ολα στην Δ/νση μεταφορών της Νομαρχίας

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο πολύ για τις πληροφορίες. Αλλά θα ήθελα να μάθω κάτι ακόμα : χεριάζωντε ένσημα για να πάρω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος; Και αν ναι θα ισχύουν τα ένσημα που βάζω τώρα σε ένα ηλεκτρολογείο που δουλεύω;

Κάτι ακόμα που μπορώ να βρω τις ακριβείς διατάξεις για την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας. Έχω να βγάώ μια άδεια ηλεκτρολογείου αυτοκινήτων σε υπάρχων κτίριο. Ποιές είναι οι διαδικασίες, οι μελέτες και τέλος η αμοιβή μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζεις κάποιος συνάδελφος το ισχύον πλαίσιο για άδεια λειτουργίας ηλεκτρολογείου;

 

Μου είπαν από το γραφείο Συγκοινωνιών ότι πλέον πηγαίνει με γνωστοποίηση,αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό ψάχνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.