Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωτεχνική (εδαφοτεχνική) μελέτη


 
makis

Recommended Posts

Ναι, σε αυτά που έλεγες.

Πάντως εδω κάτω πριν από λίγους μήνες ζητούσαν όπως είπα εδαφοτεχνική μελέτη, και από αυτό προήλθε η απορία μου. Άλλο διάβαζα και εγω και άλλο ήξερα ότι ζητούσε η πολεοδομία.. :D

Link to comment
Share on other sites

Ενίοτε κάνουν και λάθος στην Πολεοδομία ή κατά καιρούς αλλάζουν αυτά που ζητούν, την ερμηνεία νόμων κλπ.

Σπάνιο φαινόμενο έτσι; :lol:

Link to comment
Share on other sites

χαχα

ναι έτσι είναι

δεν φταίνε όμως μόνο αυτοί.

τα είδαμε και με τους νόμους σε άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Παρεμπιπτόντως, ο όρος γεωτεχνική θεωρώ ότι είναι λάθος και ορθότερος είναι εδαφοτεχνική.

 

Μιλάμε για ετεροχρονισμό, αλλά τώρα το είδα...έτσι για την ιστορία:

 

Γεωτεχνική μελέτη είναι ο σωστός όρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : έχω μια μελέτη ενός δυορόφου σε περιοχή σεισμικής επικυνδινότητας ΙΙΙ σε παραλία, άρα ο νόμος απαιτεί γεωτεχνική. Ο πελάτης ρώτησε στην εκεί πιάτσα και του είπαν πως αν και χρειάζεται κανείς δεν την κάνει και πως τα περνάνε έτσι, εγώ ως μελετητής πως μπορώ να εξασφαλιστώ απο τυχόν νομικό ζήτημα εάν ποτέ προκύψει??????

Εννοείται πως στην μελέτη μου θα βάλω ότι χειρότερο έχω ως επιλογές. Παρακαλώ για την απάντησή σας γιατί με πιέζουν και δεν ξέρω τι να κάνω ενω έχω ετοιμάσει ήδη την μελέτη την καταθέτω???

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

chstelios, η ουσία είναι η εξής:

 

Την γεωτεχνική μελέτη θα την «πληρώσεις» ούτως ή άλλως.

Είτε θα την κάνεις και θα επιλέξεις την βέλτιστη θεμελίωση (γλιτώνοντας εκσκαφες, μπετά, οπλισμούς, κλπ), είτε δεν θα την κάνεις και θα επιλέξεις μια θεμελίωση που στην καλύτερη απλώς θα σου κοστίσει παραπάνω (μπορεί παραπάνω από όσο θα κόστιζε η γεωτεχνική μελέτη) ή στην χειρότερη θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω (εργασίες επισκευών, για να μην μπούμε σε θέματα ανθρώπινων ζωών)...

 

Εγώ θα σου πρότεινα να την κάνεις την γεωτεχνική μελέτη. Εξήγησε τα παραπάνω στον πελάτη σου και είμαι σίγουρος οτι θα προτιμήσει να την κάνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως πρέπει να την κάνω και αυτό προσπάθησε και ο αρχιτέκτονας να πείσει τους πελάτες αλλά αυτοί είναι ανένδοτοι. Οπότε έκανα μια γενική κοιτώστρωση 80cm που σίγουρα δεν χρειάζεται αλλά καλύτερα να είμαι ήσυχος εγώ και να πληρώσουν εκείνοι περισσότερα παρά να μην κοιμάμαι απο την πρώτη μελέτη που υπογράφω δε συμφωνείς?

Όταν λες πως θα την πληρώσουν την εδαφοτεχνική τι εννοείς? εικονική μελέτη?

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Topap είναι σαφής:

 

1. Είτε θα την πληρώσεις, θα την κάνεις και θα σε βοηθήσει να επιλέξεις τη βέλτιστη θεμελίωση (γλιτώνοντας εκσκαφες, μπετά, οπλισμούς, κλπ), προσθέτω: και ήσυχο ύπνο το βράδυ

 

2. Είτε θα επιλέξεις να μην την κάνεις, άρα να γλυτώσεις λεφτά...τα οποία όμως θα πληρώσεις ούτως ή άλλως, γιατί θα κάνεις την κατασκευή σου να κοστίσει παραπάνω...Και δεν θα κοιμάσαι και ήσυχος το βράδυ;)

 

Σε συμβουλεύω να πάρεις το θέμα στα χέρια σου...από αυτά που έχω δει, ένας πολ. μηχ. έχει καλύτερη πιθανότητα να πείσει τον πελάτη από έναν αρχιτέκτονα...

 

Αν και θα σε ανησυχήσω λίγο, καλύτερα να προβληματιστείς τώρα, παρά μετά...Είσαι σίγουρος ότι με 80cm κοιτόστρωση δεν θα έχεις προβλήματα καθιζήσεων; Είσαι σίγουρος ότι δεν παίζει το σενάριο της ρευστοποίησης;

 

Και για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημά σου: ο μελετητής προφανώς και έχει ευθύνη για τη μελέτη του...ο ΚτΕ δεν έχει απολύτως καμία...

Link to comment
Share on other sites

Σου εξήγησα:

 

Τα λεφτα θα τα πληρώσεις ειτε με τον εναν ειτε με τον αλλο τροπο.

 

Εαν την κανεις την μελετη τοτε θα τα πληρωσεις στην εταιρια που εχει αναλαβει την δειγματοληψια και την τεχνικη εκθεση που σου προτείνει και την βελτιστη θεμελιωση.

Εαν δεν την κανεις την μελετη θα τα πληρωσεις στην εταιρια που εχει αναλαβει τα μπετα... το ειπες και μονος σου: "γενική κοιτώστρωση 80cm που σίγουρα δεν χρειάζεται".

 

Είσαι σίγουρος ότι με 80cm κοιτόστρωση δεν θα έχεις προβλήματα καθιζήσεων; Είσαι σίγουρος ότι δεν παίζει το σενάριο της ρευστοποίησης;

 

 

Αυτό εννοουμε οταν λεμε οτι την γεωτεχνική μελέτη την πληρώνεις ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά σου λένε οι συνάδελφοι, το καλύτερο είναι να κανείς μια γεωτεχνική μελέτη η οποία θα σου πει και τρόπο θεμελίωσης. Μην ξεχνάς ότι μπορεί να χρειαστούν και πασσάλους!!!

 

Σε πια περιοχή ανήκει το έργο, εγώ παντός μπορώ να σε βοηθήσω και να σου πω κόστος αυτής της μελέτης περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.