Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεωτεχνική (εδαφοτεχνική) μελέτη


 
makis

Recommended Posts

Πάνο, αν υπήρχε τομέας γεωτεχνικών στο ΕΜΠ θα τον ακολουθούσα αλλά τότε δεν είχε.... και δεν έτυχε να ασχοληθώ πάρα πολύ μέχρι στιγμής (πέρα από κάτι υπόγειες δεξαμενές τοίχους αντιστήριξης). P@nos χαίρομαι που σαν ειδικός με βρίσκεις σαφή. Ένας με τον οποίο είχε συνεργαστεί ένας πελα΄της μου είναι ο Αβραμίδης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να ασχοληθώ με στατικά πλέον. Και αν κάθεται και κανα γεωτεχνικό έχει καλώς. Καλά τα γεωτεχνικά,αλλά δεν μου αποφέρουν χρήματα. Άσε που έχεις να πληρώσεις γεωτρυπανιστές, γεωτρύπανα με τον εξοπλισμό τους και πολλά άλλα, ενώ τη στατική μελέτη την πληρώνεσαι αμέσως (ή σχεδόν αμέσως) χωρίς να έχεις έξοδα για άλλους!!!

Link to comment
Share on other sites

p@nos και γω σκεφτομαι να ασχοληθώ με τις γεωτεχνικές μελέτες αφού τέτοια κατευθυνση επέλεξα στο δίπλωμα και στις περαιτέρω σπουδές. Λες οτι δεν είναι συμφέρουσες. Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις τα αρνητικά της υπόθεσης πιο συγκεκριμένα? Να αγοράσεις δικό σου εξοπλισμό ξεφεύγει πολύ οικονομικά?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον p@nos. Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι ότι αποτελεί εξειδικευμένο τομέα με τον οποίο ασχολούνται λίγοι. Όσο για την αγορά εξοπλισμού, πενετρόμετρο παίζεται (παρόλο που οι αμοιβές είναι μικρές) για εργαστήριο ή/και γεωτρύπανο ξεφεύγει (μόνο μέσω επιδοτήσεων).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λεέι ο σωτήρης για το εξειδικευμένο προσωπικό είναι σημαντικό. Γιατί στα στατικά...καληνύχτα, γι'αυτό υπάρχει και μεγάλος ανταγωνισμός

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καλημέρα κατ'αρχάς και καλή Ανάσταση!

Για εξοπλισμό μην το συζητάς. Ένα καλό καινούριο γεωτρύπανο κοστίζει 300.000Ευρώ (Άσε που ο εξοπλισμός είναι πανάκριβος.Π.χ. μία κορώνα T6S101D έχει τουλάχιστον 600Ευρώ).Υπάρχουν και μεταχειρισμένα γεωτρύπανα (βρίσκεις κάτι παλιά Boyles 37 κτλπ. 30 ετών με 10.000Ευρώ),αλλά επέιδή έχω επιβλέψει τέτοια μηχανήματα, σου βγαίνει η πίστη, χαλάνε συχνά και δεν είναι τόσο αποδοτικά.

Για εργαστήριο δίνουν επιδότηση,αλλά αργεί πολύ να την πάρεις. Μπορεί να σου δώσουν και 1 εκατομμύριο Ευρώ,ανάλογα με το τι θα αγοράσεις ΑΛΛΑ και πόσα θα χρειαστεί να βάλεις από την τσέπη σου.Στην περίπτωση του 1 εκατομμυρίου υπολόγιζε ακόμα τόσα να βάλεις καί απο την τσέπη σου. Άσε που αν θες να ανοίξεις δικό σου γραφείο δύσκολα θα έχεις δουλειά,γιατί ποιος ιδιώτης κάνει γεωτεχνική έρευνα και μελέτη?Και αν κάνει γιατί να έρθει σε σένα και να μην πάει σε μια οργανωμένη εταιρεία???Και αν τελικά θελήσει και σου δώσει τη δουλειά, θα πρέπει να βρείς υπεργολάβο γεωτρυπανιστή με δικό του γεωτρύπανο,αν δεν έχεις εσύ. Μετά θα χρειαστείς εξιδικευμένο εργαστήριο εδαφομηχανικής (και βραχομηχανικής) για τα δείγματα και τις δοκιμές. Αυτά ΟΛΑ πρέπει να τα πληρώσεις από την τσέπη σου, ενώ δεν θα έχεις πάρει ούτε ένα Ευρώ από τον ιδιώτη. Και μπορεί μετά να τον κυνηγάς για να στα δώσει τα λεφτά σου,γιατί θα θέλει να τα δώσει αλλού να ξεκινήσει την οικοδομή του.

Αυτά είδα εν ολίγεις με τα γεωτεχνικά και αποφάσισα να πάω στα στατικά. Λέω λοιπόν να ξεκινήσω με Fespa και βλέπουμε. Α,και κάτι ακόμα. Αν κάποιος ξέρει Fespa και έχει όρεξη να μου δείξει λίγο στην αρχή ,πολύ ευχαρίστως.

Αυτά προς το παρών

Καλή Ανάσταση εύχομαι σε όλους.

Εγώ θα την κάνω για το πατρικό μου στο Αίγιο

Τα λέμε από βδομάδα

C u boys

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως γνωρίζει κανείς αν σε κτίρια με κάλυψη >500μ2, υπάρχει καμία περίπτωση να μην απαιτηθεί γεωτεχνική μελέτη από την πολεοδομία??

 

Επίσης αν ένα κτίριο >500μ2 είναι πρόσθήκη σε υφιστάμενο με άδεια του 1994 απαιτείται γεωτεχνική ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η ανάγκη εδαφοτεχνικής μελέτης είναι πλέον ανεξάρτητη του εμβαδού και του όγκου του κτηρίου.

 

Σε προσθήκες καθ' ύψος δε μου έχουν ζητήσει ποτέ μέχρι τώρα εδαφοτεχνική μελέτη. Όλα τα υφιστάμενα ήταν με τους αντισεισμικούς του 1959 και 1984, αν αυτό έχει καμιά σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα υφιστάμενα ήταν με τους αντισεισμικούς του 1959 και 1984, αν αυτό έχει καμιά σημασία.

Eχει, διότι κάνεις μελέτη (στατικής επάρκειας) με τους τότε ισχύοντες κανονισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.