Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γεωτεχνική (εδαφοτεχνική) μελέτη


 
makis

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι πως η ειδικότητά μου στο πτυχείο είναι Γεωτεχνικός Μηχανικός και τα έχω σκεφτεί όλα αυτά, αλλά το ζήτημά μου είναι κυρίως το εάν δεν πείσω τους πελάτες μου τότε τί κάνω?

Το έργο είναι στην Λευκάδα πολύ θα ήθελα εάν κάποιος ξέρει τιμές γεωτεχνικών μελετών και εργαστηριακών δοκιμών στο νησί. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Πολιτικός Μηχανικός με κατεύθυνση Γεωτεχνικά? Τότε γιατί δεν το γράφεις βρε πουλάκι μου στο profile σου?

Πίνακας Ελέγχου > Προσωπικό Προφίλ > Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων

Είσαι και γεωτεχνικός!:D:D:D

 

Σου είπα ακριβώς τι πρέπει να πεις στον Πελάτη:

 

Τα λεφτά θα τα πληρώσεις είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο. Εάν την κάνεις την μελέτη τότε θα τα πληρώσεις στην εταιρία που έχει αναλάβει την δειγματοληψία και την τεχνική έκθεση που σου προτείνει και την βέλτιστη θεμελίωση. Εάν δεν την κανείς την μελέτη θα τα πληρώσεις στην εταιρία που έχει αναλάβει τα μπετά... και μάλλον θα τα πληρώσεις ακριβότερα... Διάλεξε και πάρε.

 

Να δείς πως θα τον πείσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, υπάρχουν πολλές απαντήσεις στο ερώτημά σου...

 

1. Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να εκπονήσεις τη μελέτη σου, χωρίς τα στοιχεία από τη γεωτεχνική μελέτη, υπάρχει το ενδεχόμενο να μην αναλάβεις τη δουλειά...αυτό βέβαια στους καιρούς μας γενικά απορρίπτεται...

 

2. Αν νομίζεις ότι έχεις υπερσχεδιάσει, σε λογικά πλαίσια πάντα, και καλύπτεις τις απαιτήσεις ασφάλειας, προφανώς με κάποιο επιπλέον κόστος, τότε γιατί να μην αναλάβεις τη δουλειά;

 

3. Πρέπει όμως να προσπαθήσεις να πείσεις τον πελάτη, ειδικά αφού ο νόμος είναι σαφής...Σου εγγυόμαι ότι ο Αρχιτέκτονας, ακόμη και κολλητός του να είναι, δεν έχει τις δυνατότητες που έχεις εσύ να τον πείσεις...Πες του ότι χωρίς γεωτεχνική, θα βαλουμε 80cm ραντιέ που κοστίζουν τόσο...

 

4. Μιλάς για ένα διοροφάκι...μικρό κτίριο...μικρά προβλήματα...σπάνια κάνουμε γεωτεχνικές μελέτες για διόροφα...βέβαια σπάνια απαιτείται και ραντιέ...Έλα όμως που μιλάς για ζώνη ΙΙΙ...Έλα όμως που μιλάς για παραλία όπου μάλλον θα έχεις πρόσφατες, χαλαρές αποθέσεις...Υποθέτω πάντα ότι Υδροφόρος Ορίζοντας, γειτονικά κτίρια κτλ δεν σε απασχολούν...αν έχεις κι αυτά...

 

5. Αν γίνει γεωτεχνική μελέτη, φρόντισε να έχεις απ'ευθείας επικοινωνία με το γεωτεχνικό μελετητή...να συννενοηθείς εσύ και όχι ο πελάτης ή ο Αρχιτέκτονας...

 

6. Όσον αφορά τη γεωτεχνική έρευνα και μελέτη:

 

-Ελάχιστες αμοιβές δεν υπάρχουν...Οι τιμές στην πιάτσα έχουν μεγάλη διακύμανση...όπως μεγάλη διακύμανση έχει και η ποιότητα δουλειάς του καθενός...γενικά όλοι δίνουν τιμή ανά μέτρο γεώτρησης. Για Λευκάδα, δεν απαιτείται μεταφορά δια θαλάσσης, που θα σου ανέβαζε την τιμή...Μην περιμένεις να βρεις γραφείο γεωτεχνικών μελετών στη Λευκάδα...τα πιο κοντινά είναι στην Πάτρα...

 

-Για να σου δώσει κάποιος συγκεκριμένη προσφορά, πρέπει να έχει μια κάτοψη και μια τομή της οικοδομής και να ξέρει που ακριβώς βρίσκεται...δηλαδή που στη Λευκάδα...προκειμένου να συμβουλευτεί εκ των προτέρων τους γεωλογικούς χάρτες. Αν βρεις γραφείο που δεν σου ζητήσει αυτά τα τρία πράγματα, μην τους προτιμήσεις...

 

-Ποτέ, μα ποτέ, δεν κάνουμε μόνο μία γεώτρηση...μία=καμία...για πολλούς λόγους. Το βάθος των γεωτρήσεων αποφασίζεται από το γεωτεχνικό μελετητή, πάντα σε συννενόηση με τον πολ. μηχ. που έχει αναλάβει τη μελέτη της ανωδομής. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες...

 

-Στο χώρο των γεωτεχνικών ερευνών και μελετών δραστηριοποιούνται γενικά δύο κλάδοι: οι γεωλόγοι και οι μηχανικοί (κυρίως πολ.μηχ. αλλά και μετ.μηχ. και μηχ. ορ. πόρων). Υπάρχουν ιδιώτες και εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

3. Πρέπει όμως να προσπαθήσεις να πείσεις τον πελάτη, ειδικά αφού ο νόμος είναι σαφής...Σου εγγυόμαι ότι ο Αρχιτέκτονας, ακόμη και κολλητός του να είναι, δεν έχει τις δυνατότητες που έχεις εσύ να τον πείσεις...Πες του ότι χωρίς γεωτεχνική, θα βαλουμε 80cm ραντιέ που κοστίζουν τόσο...

 

 

Πριν μιλήσεις με τον Πελατη, για να μπορεσεις να του μιλησεις σε Euro κατσε και υπολογισε:

Ποσο θα κοστισει η θεμελιωση με 80cm ραντιε?

Ποσο θα κοστισει η θεμελιωση με πεδιλοδοκους?

Εννοειται υπολογιζεις μπετο, ξυλοτυπο και οπλισμο.

 

Πχ. Για μια κατοψη 100m2 ειναι 80m3 μπετο για το ραντιε και 20m3 μπετο (εστω κατοψη 10x10 και τυπική διατομη δοκού 0.5m x 1.0m , αρα 40m μηκος x 0.5m2 = 20m3). Βαλε και 120kgr/m3 οπλισμο? Οκ, το καλουπι στη 2η περιπτωση θα ειναι διπλασιο περιπου.

 

Αντιπαρέβαλε το ποσό που γλιτώνεις με το ποσό για την γεωτεχνική μελέτη.

 

Μίλα στον Πελάτη σου με νούμερα σε ευρώ, τότε θα δεις το μάτι του να γυαλίζει όταν δει πόσα θα γλιτώσει... Αυτό και μόνο θα τον πείσει.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου μένει να κάνω είναι ακριβώς αυτό θα μιλήσω με νούμερα και αν δεν πετύχει ούτε αυτό τότε η λύση είναι απλή μια υπερδιαστασιολόγηση και στην φάση της εκσκαφής θα αποφασίσω τι είδους θεμελίωση θα κάνω εάν βρώ πιο καλό έδαφος απο ότι περιμένω.

Συγνώμη κιόλας αλλά δεν μπορώ να βάλω όλα τα στοιχεία μου Πολιτικός Μηχανικός με ειδικότητα Γεωτεχνικού και μεταπτυχιακό στα υπόγεια έργα οπότε έχω μια μικρή εμπειρία που θα την χρησιμοποιήσω.(αλλα παιδιά αυτό το σκηνικό με τους πελάτες δεν περιγράφεται με τίποτα τα ξέρουν όλα τι άλλο να πω).

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο είναι να τους παρεις απο το χεράκι και να τους μιλάς σαν να είναι μικρά παιδια...

Μην το παίρνεις άσχημα, και εγω όταν πηγαίνω στον οδοντίατρο θέλω να μου λέει ακριβώς τη σκοπευει να κάνει, πως λέγεται το ταδε υλικό και απο τι ειναι φτιαγμενο κλπ. Δεν παω να μαθω τι δουλεια ή να του το παίξω έξυπνος, απλα έτσι ειναι η φύση μου: θέλω να ξέρω τι μου γίνεται. Οταν ο οδοντίατρος μου τα εξήγει ήρεμα και απλα, το βουλώνω και τον αφήνω να ήσυχο να εργαστεί. Αυτό πρεπει να κάνεις και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

για την εκδοση οικοδομικων αδειων απο τις πολεοδομιες μπορει να ζητηθει γεωτεχνικη, εδαφοτεχνικη, ερευνα, μελετη. Σε αυτη παρουσιαζονται οι γεωλογικες, γεωτεχνικες, συνθηκες του υπεδαφους, βασει αυτων δινονται προτασεις για την ασφαλη θεμελιωση, τον τυπο, την γεωμετρια θεμελιωσης. Μεσω των δειγματοληπτικων γεωτρησεων, δοκιμαστικων φρεατιων, λαμβανεται η γεωλογικη τομη και δειγματα, πυρηνες, καροτα (δειγματοληψια). Μετα την εκτελεση εργαστηριακων δοκιμων, εδαφομηχανικης, βραχομηχανικης, εμπειρικων συσχετισεων, συντασσεται η γεωτεχνικη τομη με τις γεωτεχνικες, γεωμηχανικες παραμετρους. Σε πολλες περιπτωσεις παρακαμπτεται η εκτελεση δειγματοληπτικων γεωτρησεων λογω κοστους και οι γεωτεχνικες, εδαφοτεχνικες, μελετες καταρτιζονται απο εμπειρικες συσχετισεις, βιβλιογραφικες πηγες ή προυγουμενες μελετες στην ευρυτερη περιοχη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Σκεύο, γενικά συμφωνούμε. Όμως:

 

1. Υπάρχουν και περιπτώσεις, όπου η γεωτεχνική έρευνα και μελέτη είναι απαραίτητη, πέρα από αυτές όπου ζητείται από τις πολεοδομίες ή/και τη νομοθεσία. Ο κάθε συνάδελφος αξιολογεί και κρίνει ανά περίπτωση. Πολλές φορές βέβαια, όπως στην περίπτωση του Στέλιου, δεν είναι στο χέρι του...η ευθύνη βέβαια βαραίνει τον ίδιο...

 

2. Ένα πράγμα το οποίο πολλές φορές παραβλέπεται είναι η σημασία της συνεννόησης με τον μελετητή της ανωδομής. Το έχω πει πολλές φορές...δεν κάνουμε τη γεωτεχνική μελέτη μόνο για το έδαφος...Η γεωτεχνική μελέτη ασχολείται με την αλληλεπίδραση του φορέα με το έδαφος...το μεγαλύτερο φορέα απ' όλους...

 

3. Στο προηγούμενο μήνυμα, να προσθέσω την αξιολόγηση των αποτελεσμάτων των εργαστηριακών και επί τόπου δοκιμών...κάτι το οποίο απαιτεί γνώσης μηχανικής και αντοχής των υλικών...όταν αυτό αμελείται, καταλήγουμε να δίνουμε c και φ, ξεχνόντας τη φυσική τους σημασία...

 

4. Εμπειρικές συσχετίσεις υπάρχουν πολλές...έχω φτιάξει ολόκληρο βιβλίο για να μη χρειάζεται να ανατρέχω στη βιβλιογραφία. Από κει και πέρα, για να χρησιμοποιήσουμε μια εμπειρική συσχέτιση πρέπει να συντρέχουν διάφορες προϋποθέσεις οι οποίες συχνά αμελούνται στην πράξη...

 

5. Η γεωτεχνική έρευνα και μελέτη πάνε πακέτο για μένα...δεν διαχωρίζονται. Με "εμπειρικες συσχετισεις, βιβλιογραφικες πηγες ή προυγουμενες μελετες στην ευρυτερη περιοχη", δηλαδή χωρίς γεωτεχνική έρευνα...δεν γίνεται να εκπονηθεί η μελέτη...από κει και πέρα ισχύει το "ότι πληρώνεις, παίρνεις"...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι μετά από έρευνα για την περιοχή η οποία μου έδειξε πως για το καλό όλων μας απαιτείται εδαφοτεχνική έρευνα (φαινόμενα ρευστοποίησης στον σεισμό του 2003 στην ευρύτερη περιοχή) και μετά από έντονη προσπάθεια να τους πείσω δεν τα κατάφερα οπότε προσωπικά εγώ παραιτήθηκα από την όλη υπόθεση, έκανα τις επισημάνσεις μου και αποχώρησα προς όφελος του εκεί συναδέλφου που θα λάβει την ευθύνη χωρίς εδαφοτεχνική να κάνει την μελέτη.

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με την ερώτησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.