Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωτεχνική (εδαφοτεχνική) μελέτη


 
makis

Recommended Posts

Τελικά συνάδελφοι μετά από έρευνα για την περιοχή η οποία μου έδειξε πως για το καλό όλων μας απαιτείται εδαφοτεχνική έρευνα (φαινόμενα ρευστοποίησης στον σεισμό του 2003 στην ευρύτερη περιοχή) και μετά από έντονη προσπάθεια να τους πείσω δεν τα κατάφερα οπότε προσωπικά εγώ παραιτήθηκα από την όλη υπόθεση, έκανα τις επισημάνσεις μου και αποχώρησα προς όφελος του εκεί συναδέλφου που θα λάβει την ευθύνη χωρίς εδαφοτεχνική να κάνει την μελέτη.

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με την ερώτησή μου.

 

@chstelios,

Κρίμα που δεν τη πήρες τη δουλειά, ιδίως στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, αλλά σωστά έκατσες και σκέφτηκες εάν άξιζε το ρίσκο.

 

Αυτό δες το σαν μάθημα για την επόμενη φορά που θα το ξανασυναντήσεις. Να απαιτήσεις την εδαφοτεχνική μελέτη από την πρώτη στιγμή.

 

Και άσε τον άλλο συνάδελφο να κοιμάται τα βράδια με τον φόβο της ρευστοποίησης στον επόμενο σεισμό...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπροστά μου μία γεωτεχνική μελέτη που αφορά κάποια θεμελίωση με πασσάλους. Μιας και δεν τα γνωρίζω και καλά....έχει διαγράμματα αντοχής πασσάλων σε θλίψη κλπ...και κάπου έχει ένα τmi=0.250 τη μία φορά και τmi=0.125 την άλλη σε ΜPa. Aυτό προφανώς είναι κάποιος δείκτης διατμητικής αντοχής έτσι; Το θέμα είναι ότι προφανώς η αντοχή λόγω λόγω πλευρικής τριβής είναι διπλάσια στη μία περίπτωση από την άλλη...

 

Τί προτείνεται; Είναι έτσι τα πράγματα;;

Link to comment
Share on other sites

jackson δεν σε πολυπιάνω...

 

1. Έχεις μια γεωτεχνική μελέτη θεμελίωσης...ΟΚ. Αυτή τη μελέτη κάποιος την έχει υπογράψει...η σφραγίδα του σίγουρα έχει και το τηλέφωνό του...για οτιδήποτε δεν καταλαβαίνεις, έχεις απορία, δεν είσαι σίγουρος κτλ ή έστω και για γνωριμία πάρτον ένα τηλ. Είναι καλύτερο από το να μαντεύεις...

 

2. Έχεις διαγράμματα...ΟΚ. Τι διαγράμματα; Τι μεταβλητές έχεις στους άξονες;

 

3. Γενικά, σαν τmi = ... ΜPa, θα μπορούσε κάποιος να συμβολίζει την αντοχή σε τριβή ανά μέτρο μήκους πασσάλου...θα μπορούσε όμως να συμβολίζει και κάτι άλλο...αυτό πρέπει να το λέει η έκθεση...

 

4. Θα μπορούσε η αντοχή των πασσάλων στο Βόρειο τμήμα του οικοπέδου για παράδειγμα να είναι διπλάσια από αυτή στο Νότιο...γιατί όχι; Αυτό πρέπει να το λέει η έκθεση...

 

5. Ξανά, σου συνιστώ να μιλήσεις με το μελετητή...

Link to comment
Share on other sites

1. Λείπει και το βιάζομαι

 

2. Θλιπτική αντίσταση - καθίζηση

 

3. Αμ δε το λέει....σίγουρα έχει να κάνει με τη διατμητική αντοχή γιατί με τη μία τιμή η αντοχή σε πλευρική τριβή είναι ακριβώς μισή σε σχέση με την άλλη.

 

4. Αμ δε το λέει...

 

 

Και κάτι ακόμα...για πασσάλους υπό μόνιμο εφελκυσμό...αναφέρει ότι η αντοχή σε τριβή είναι 50% μειωμένη. Άρα λογικά στα διαγράμματα τα παραπάνω, η αντοχή σε εφελκυσμό του πασσάλου θα αποτελείται από το 50% της αντίστοιχης σε θλίψη έτσι; Και φυσικά αγνοώντας την αντίσταση λόγω αιχμής...

 

Μια γνώμη cv...

Link to comment
Share on other sites

Λίγα-ελάχιστα πράγματα για το σχεδιασμό θεμελιώσεων με πασσάλους...στις "συνηθισμένες" περιπτώσεις...

 

1. Ο Γεωτεχνικός Μηχανικός, έχοντας τη γεωτεχνική έρευνα και την αξιολόγηση αυτής, δίνει στον επόμενο το "γεωτεχνικό σχεδιασμό"

 

2. Ο επόμενος ειναι φυσικά ο Δομοστατικός Π.Μ., ο οποίος σχεδιάζει θεμελίωση και ανωδομή πακέτο

 

3. Συνήθως, τα στοιχεία που δίνονται στο γεωτεχνικό σχεδιασμό είναι:

 

- Eπιτρεπόμενο φορτίο στην κεφαλή μεμονωμένου πασσάλου (συνήθως δίνονται φορτία παραμετρικά για διάφορα μήκη-διαμέτρους πασσάλων)

 

- Eπιτρεπόμενο φορτίο στην κεφαλή πασσάλου σε πασσαλομάδα (συνήθως παραμετρικά για διάφορες διατάξεις πασσάλων)

 

- Κατακόρυφο ελατήριο στην αιχμή του πασσάλου (συνήθως παραμετρικά με τη μετακίνηση του πασσάλου=διαγράμματα, συνήθως χρησιμοποιείται ένα ελατήριο στη βάση και μόνο)

 

- Οριζόντια ελατήρια για την πλευρική φόρτιση των πασσάλων (πάλι παραμετρικά)

 

4. Για σχεδιασμό με ΕC, τα νέα DIN κτλ, αντί για επιτρεπόμενα δίνονται τα φορτία σχεδιασμού...για τις αντίστοιχες οριακές καταστάσεις...αστοχία και λειτουργικότητα

 

5. Για την αντοχή σε εφελκυσμό, αγνοούμε προφανώς την αντοχή της αιχμής. Όσον αφορά την αντοχή της τριβής, προσωπικά δεν την μειώνω...παίρνω την ίδια με την αντοχή σε θλίψη...Μερικοί συνάδελφοι βέβαια τη μειώνουν...εξαρτάται...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι μετά από έρευνα για την περιοχή η οποία μου έδειξε πως για το καλό όλων μας απαιτείται εδαφοτεχνική έρευνα (φαινόμενα ρευστοποίησης στον σεισμό του 2003 στην ευρύτερη περιοχή) και μετά από έντονη προσπάθεια να τους πείσω δεν τα κατάφερα οπότε προσωπικά εγώ παραιτήθηκα από την όλη υπόθεση, έκανα τις επισημάνσεις μου και αποχώρησα προς όφελος του εκεί συναδέλφου που θα λάβει την ευθύνη χωρίς εδαφοτεχνική να κάνει την μελέτη.

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε με την ερώτησή μου.

 

Το καλύτερο πράγμα έκανες. Ειδικά αν είναι νότια (π.χ. κοντά στο χωριό Βασιλική) χωρίς γεωτεχνική, ούτε θεμελίωση σπιτόσκυλου μην υπογράψεις. Έχει μία άμμο από κάτω..... χαλαρή και κουνιστή. Έχω κάνει δουλειά εκεί και ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εστω οτι ξεκινω μια καινουρια οικοδομη. Δεν ειναι απαραιτητο να κανω γεωτεχνικη εφοσον εχει γινει απο αλλο κατασκευαστη εκει κοντα, σε γειτονικο οικοπεδο κ μου τη δωσει. Ποια ειναι η αποσταση που πρεπει να εχει η γεωτρηση απο το δικο μου οικοπεδο, 100-200 μ? Καπου το εχω ξαναδει αλλα δεν το βρισκω τωρα. Γνωριζει καποιος συναδελφος?

Link to comment
Share on other sites

1) Συμφωνα με τον ΕΑΚ κατ αρχην.

Εκει προβλεπεται ποτε εισαι υποχρεωμενος να κανεις .Δεν εχει σχεση με την αποσταση απο τον κοντινο σου

Αν δεν εισαι υποχρεωμενος και δεν θελεις τοτε μονο πας για τα στοιχεια υπολογισμου της θεμελιωσης με στοιχεια γειτονικων κατασκευων (δεν εχω δει πουθενα ποσο πρεπει να ειναι αυτη η αποσταση).

2) Αν ομως θελεις (ανεξαρτητα απο την υποχρεωση σου απο τον ΕΑΚ ) να υπολογισεις τη θεμελιωση σου με στοιχεια γεωτεχνικης μελετης πρεπει να κανεις δικη σου και οχι παραπλησιου οικοπεδου.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κανονισμός εάν θέλεις να κάνεις σωστή δουλεία, κανείς καινούργια, αλλιώς ρισκάρεις, ειδικά εάν πρόκειται για μαλακά εδάφη!!! (π.χ μοσχάτο) θα έχεις προβλήματα!

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

Την γεωτεχνική μελέτη θα την «πληρώσεις» ούτως ή άλλως.

Είτε θα την κάνεις και θα επιλέξεις την βέλτιστη θεμελίωση (γλιτώνοντας εκσκαφες, μπετά, οπλισμούς, κλπ), είτε δεν θα την κάνεις και θα επιλέξεις μια θεμελίωση που στην καλύτερη απλώς θα σου κοστίσει παραπάνω (μπορεί παραπάνω από όσο θα κόστιζε η γεωτεχνική μελέτη) ή στην χειρότερη θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω (εργασίες επισκευών, για να μην μπούμε σε θέματα ανθρώπινων ζωών)...

 

 

-Ποτέ, μα ποτέ, δεν κάνουμε μόνο μία γεώτρηση...μία=καμία...για πολλούς λόγους. Το βάθος των γεωτρήσεων αποφασίζεται από το γεωτεχνικό μελετητή, πάντα σε συννενόηση με τον πολ. μηχ. που έχει αναλάβει τη μελέτη της ανωδομής. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες...

 

Ακομα και σε διπλάνα οικόπεδα μπορεί να υπάρχει διαφορετικό προφίλ. Το ξέρω, λίγο τραβηγμένο αλλά έχει συμβεί.

 

Τις γεωτρήσεις απο γειτονικά οικόπεδα τις λαμβανεις υπόψιν στο desk study σου, όντας δηλαδή στο γραφείο οπου μελετάς τι προφίλ αναμένεις να συναντήσεις στην ΔΙΚΗ σου γεώτρηση.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.