Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος κατασκευής WC


gio

Recommended Posts

με την κρίση που ερχεται,μήπως να το σκεφτουμε καλύτερα οτι δεν ειναι και τόσο δύσκολο να κανουμε και τα υδραυλικα ενος WC μονοι μας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω ακόμα. Περιμένω να μου πει. Ομως ειναι μαζι με ενα δωματιο 25 τετραγωνικων με χρηση γραφειου. Οποτε συνολικα θα ειναι η τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ετυχε να φτιαξω ενα μπανιο περυσι τετοια εποχη στα πλαισια μιας ανακαινισης που ειχα, αποφασισα να ασχοληθω εγω ο ιδιος με την αγορα ολων των απαραιτητων υλικων.

Σας πληροφορω οτι συνολο πρεπει να χα δωσει αν θυμαμαι καλα κοντα στα 250 ευρω...

Καταλαβαινετε τι κερδος εχει ενας υδραυλικος που ζηταει μινιμουμ 1000 ευρω για ενα μπανιο.

Σημειωτεον οτι ο υδραυλικος θα τα προμηθευεται και φθηνοτερα τα υλικα του...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν τους τα δίνουμε εμείς ώς μηχανικοί αυτά που ζητάνε θα παίρνουν όλο και πιο πολλά!

 

ειδικά απο εμάς τους Μηχανολόγους οι υδραυλικοί πέρνουν περισσότερα!εμείς δεν χρεώνουμε μελέτες σε ιδιότες για ένα σπιτάκι για να τους βάλουομε τα σώματα, δεν χρεώνουμε εργασία όταν μας παίρνουν τηλέφωνο για βλάβες οι πελατες νυχτιάτικα, δεν χρεώνουμε τους πελάτες extra και με το πέρας 2ετίας διότι σου λέει εσύ μου τα έβαλες και είσια και μηχανικός και και και......!!!αρα φταίμε εμείς που όταν ακούμε παράλογες τιμές δεν τους λέμε να πάνε σπιτάκι τους!

 

η συνεργασία μηχανικού - εγκαταστάτη είναι αμφίδρομη και πρέπει να βγάζουν τα ανάλογα και οι 2.ΟΧΙ να αισχροκερδεί ο ένας εις βάρος του άλλου!πράγμα που γίνεται αν ακούω τέτοιες τιμές!

ειδικά που τώρα οι υδραυλικοί δεν έχουν τόση δουλειά βρίσκεις ότι τιμή θές!

 

ΔΛΔ πόσο θα σου πάρει για ένα Λουτρό?ε?

Link to comment
Share on other sites

παντα υπαρχει διαφορα αν αγοραζεις τα υλικα εσυ και οχι ο οποιοσδηποτε υπεργολαβος ή εγκαταστάτης. Το θεμα ειναι πρωτον αν ο προμηθευτης θα παρει επιταγες απο εσενα που δεν σε ξερει 20 χρονια, δευτερον αν εχεις χρονο να ασχοληθεις και τριτον να μην κανεις λαθος και σου λεει μετα ο υδραυλικος (που θα σε περιμενει και στη γωνια) "αυτο που μου φερες δεν κανει" κλπ

 

Τωρα οταν ακουμε μαστορα να λεει "μα απο τα 10 χιλιαρικα τα 8 ειναι υλικα" εγω σας συμβουλευω να βαζετε τα γελια για να μην νομιζουν οτι ειμαστε και χαζοι.

 

Ολα αυτα βεβαια εχουν να κανουν με τον εκφυλισμο ή την συγχυση που επικρατει για το επαγγελμα μας, που αντι να ειμαστε αυστηρα "agent" του πελατη και ο σκοπος μας να ειναι να εξασφαλιζουμε τις χαμηλοτερες τιμες με την μεγαλυτερη ποιοτητα, ειμαστε λιγο αυτο, λιγο εργολαβοι, παιρνουμε προμηθειες, λιγο απο το ενα, λιγο απο το αλλο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ λέω να πετάξουμε τα πτυχία μας σε ένα παλιοσυρτάρι και να πάμε να μάθουμε την τέχνη του υδραυλικού.

Πραγματικά ζητάνε ότι θέλουνε. Και το κακό για όλους τους υπόλοιπους είναι ότι οι τιμές τους είναι παραπλήσιες, οπότε δεν πιστεύεις ότι σε "κλέβουν".

Συνεργάζομαι συνέχεια με υδραυλικούς και το βλέπω αρκετά συχνά.

Όσο για τα υλικά καλό είναι να τα παίρνετε μόνοι σας ή ακόμα καλύτερα να ζητάτε απόδειξη για αυτά που αγοράζουν.

Αν και καθυστερημένη η απάντησή μου εύχομαι να έδωσα ένα χέρι βοηθείας σε εμάς τους άμοιρους μηχανικούς...(το παράκανα μου φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.