Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σε τι ωφελεί ο Μ/Σ 1:1 ;


akouv

Recommended Posts

Η σωστή εγκατάσταση για φωτισμό κήπου είναι :

 

1. ...

4. Αν πρόκειται για τροφοδοσία 220V, υποχρεωτικά με Μ/Σ 1:1 (για μένα) και όχι από το δίκτυο της ΔΕΗ απευθείας.

 

 

Καλησπέρα,

 

Για ποιό λόγο το αναφέρεις αυτό? (ρωτάω για ενημέρωση)

Link to comment
Share on other sites

@akouv

 

Ο GeorgeS το λέει γιατί μετά από Μ/Σ 1:1 το ρεύμα παραμένει μεν AC220V, δεν σκοτώνει δε. Μου το είπε ο πατέρας μου (τεχν. πολιτικός μηχανικός & ηλεκτρολόγος παλιότερα) χωρίς όμως να μου εξηγήσει το πώς και γιατί.

 

Οπότε αναμένω και εγώ από κάπου αυτή την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το κύκλωμα μετά από τέτοιον μετασχηματισμό δεν "κλείνει" με την γείωση όπως συμβαίνει με το δίκτυο της ΔΕΗ. Αυτό σημαίνει ότι είναι απίθανο να υποστεί ηλεκτροπληξία ο εργάτης εκτός και αν πιάσει και τον ουδέτερο ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μετασχηματιστή: Διαφορά δυναμικού υπάρχει μεταξύ φάσης και γης. Αν πατάς στη γη δηλαδή και πιάσεις καλώδιο κλείνει κύκλωμα.

 

Με μετασχηματιστή: Διαφορά δυναμικού υπάρχει μεταξύ φάσης και "ουδέτερου" (δεν είναι ουσιαστικά ουδέτερος, μάλλον επιστροφή ταιριάζει καλύτερα). Άρα αν πιάσεις καλώδιο, πατάς δεν πατάς στη γη δεν κλείνεις κύκλωμα, και όπως προείπε ο cna πρέπει να πιάσεις και τα 2 καλώδια για να κλείσεις κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μετασχηματιστής αυτός λέγεται και μετασχηματιστής απομόνωσης, για τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Βέβαια, τα άδεια όπλα σκοτώνουν, δηλαδή αν είναι φτηνιάρικος και χαλάσει η μόνωση μεταξύ του πρωτεύοντος και δευτερεύοντος τυλίγματος, θα σκοτώσει...

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο του Ντοκόπουλου πάντως αναφέρει ότι δε συνιστάται η χρήση Μ/Σ 1/1 (είναι μάλιστα επικίνδυνο λέει) και θα πρέπει να χρησιμοποιούμε 24 ή 48V για τα κυκλώματα φωτισμού κήπου.

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση χαμηλής τάσης για τον εξωτερικο φωτισμο ειναι πολυ πιο ασφαλης απο Μ/Σ 1:1 230V. Μειονεκτημα οι λιγοτερες επιλογες σε λαμπτηρες ομως.

Link to comment
Share on other sites

Απλα αν καει ο μετασχηματιστης δε το παιρνεις χαμπαρι και εισαι εκτεθειμενος χωρις να το ξερεις...

Καποιος ηλεκτρολογος παλιοτερα μου χε πει οτι κατ αυτον τον τροπο μετατρεπεις το εναλασσομενο 220V σε συνεχες αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει....

Link to comment
Share on other sites

Καποιος ηλεκτρολογος παλιοτερα μου χε πει οτι κατ αυτον τον τροπο μετατρεπεις το εναλασσομενο 220V σε συνεχες αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει....

 

Όχι δεν ισχύει φυσικά. Πάλι εναλασσόμενη τάση προκύπτει. Χρειάζεται όμως προσοχη η όλη εγκατάσταση μετά από αυτόν.

 

Η χρησιμότητά του έγκειται ακριβώς στην "απομόνωση" που δημιουργεί από το κύκλωμα φάση-ουδέτερος,γη της ΔΕΗ (βέβαια αν αγγίξει κάποιος την μια του έξοδο, πάλι θα νιώσει το κατιτίς του).

 

Αν η εγκατάσταση έχει κάπου διαρροές προς γη, τότε χάνεται η "απομόνωση" που προσφέρει και μπορεί να γίνει το ίδιο επικίνδυνος με την τάση δικτύου ΔΕΗ. Και επειδή σε κήπους και λοιπές τέτοιες εγκαταστάσεις είναι εύκολο να υπάρξει διαρροή για κάμποσους λόγους, πιστεύω ότι είναι καλύτερη λύση η χρήση Μ/Σ υποβιβασμού 24 ή 48 V.

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές ηλεκτροκόλλησης έχουν τέτοιο μετασχηματιστή. Για να χτυπήσει κάποιον το ρεύμα πρέπει ταυτόχρονα να πιάσει και τους δύο πόλους, σε αντίθεση με το δίκτυο της ΔΕΗ όπου ακουμπώντας έναν αγωγό γειώνεται το κύκλωμα και μας χτυπά το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.