Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηχομόνωση δαπέδου (πλακάκια)


nlan

Recommended Posts

Υπάρχει κανείς με εμπειρία σε ηχομονωτικά υλικά τοποθετούμενα μεταξύ πλάκας και πλακιδίων (π.χ 50χ50 πλακάκια γρανίτη) ;

 

Η απόδοση αυτών των στρωμάτων δικαιολογεί το κόστος τους; Επίσης επηρεάζεται αρνητικά η αντοχή του στρώματος πλακιδίων από ένα τέτοιο υπόστρωμα?

 

Ευχαριστώ

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Στην ΟΙΚΟΔΟΜΗ 2008 είχε ένα περίπτερο με ηχομονωτικά υλικά υποστρώματος τα οποία ήταν πολύ μικρού πάχους (2-5mm) διαφόρων υλικών. Θα ψάξω το προσπεκτους και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nlan,

το δικαιολογεί και με το παραπάνω! Αυτοί που δεν έχουν ηχομόνωση κτυπογενών, υποφέρουν! Το κακό είναι ότι εξαρτάται κανείς από το τι θα κάνει ο επάνω του!

Το να μονώσουμε το δικό μας δάπεδο, ωφελεί τον κάτω μας. Εάν τυχαίνει ο κάτω να είμαστε πάλι εμείς, όλα ΟΚ!

Εάν τοποθετήσεις ηχομόνωση, πρόσεξε τα παρακάτω:

1) Μη χρησιμοποιήσεις διογκωμένο πολυαιθυλένιο σε καμία περίπτωση. Βάλε κάτι καλύτερο. Μια πολύ καλή λύση δεν κοστίζει πάνω από 3 €/m2.

2) Στα σοβατεπί να χρησιμοποιήσεις απομονωτικές λωρίδες για να κόψεις τη μεταφορά του ήχου προς τους τοίχους.

3) Ομοίως, απομόνωσε τυχόν κάθετες σωληνώσεις.

4) Εάν έχεις σωληνώσεις δαπέδου, πρώτα θα τις εγκιβωτίσεις σε ένα στρώμα γαρμπιλομπετόν, μετά θα τοποθετήσεις το ηχομονωτικό και ύστερα θα ξαναρίξεις γαρμπιλομπετόν.

5) Η επάνω πλευρά του ηχομονωτικού φύλλου πρέπει να είναι αδιάβροχη.

6) Πρόσεξε τις επικαλύψεις: είναι απολύτως απαραίτητο να μην δημιουργηθούν ηχογέφυρες. Κράτησε τα φύλλα στη θέση τους με χαρτοταινία. Εννοείται ότι τα φύλλα μπαίνουν με απλή παράθεση.

7) Το γαρμπιλομπετόν πρέπει να έχει πάχος τουλάχιστον 4-5 εκ. ανάλογα με το υλικό που θα χρησιμοποιήσεις. Ενίσχυσέ το με το ελαφρότερο δομικό πλέγμα.

8 ) Εάν έχεις διαστάσεις χώρων άνω των 6m, μάλλον θα αναγκασθείς να αφήσεις αρμούς διαστολής.

9) Όταν τελειώσεις με τα πλακάκια, γύρισε επάνω τους τις περιμετρικές λωρίδες, τοποθέτησε τα σοβατεπί και μετά ξύρισέ τις με ένα ξυράφι.

Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι εντυπωσιακό!

Εάν έχεις πρόβλημα, στείλε μου ένα email ή ψάξε στο http://www.macon.gr.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας συνάδελφοι,

Είμαι νέα μηχανικός και θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα ηχομονωτικά υλικά μιας και δεν εχω καλή γνώση του αντικειμένου. Σε υπάρχουσα μονοκατοικία εχει προστεθεί νέος όροφος και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το εξής ερώτημα: Τι υλικό θα μπορουσε να μπεί ανάμεσα στην πλάκα και το πλακάκι (ή το μάρμαρο) προκειμένου να επιτευχθεί η ηχομόνωση μεταξύ των δύο ορόφων.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δες το προηγούμενο post. Τα υλικά αυτά συνήθως είναι φύλλα πάχους λίγων χιλιοστών από συγκολλημένους κόκκους ελαστομερούς υλικού ή μείγματος ελαστομερούς και φελλού (Δηλαδή περιλαμβάνονται και ανοικτές κοιλότητες με αέρα). Όπως ήδη αναφέρθηκε χρειάζεται συνήθως και κάποιες μεμβράνες για να μην τρέξουν τα "ζουμιά" από γκρο μπετό...

Τα υλικά δεν είναι ιδιαίτερα δαπανηρά. Απαιτείται όμως έντεχνη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας πρόκειται να γεμισω το δαπεδο μου,ειμαι σε 4όροφη οικοδομή οπότε αναζητώ ηχομόνωση.Τι είναι καλύτερα να ρίξω γκρο μπετον με κάποιο ηχομονωτικό,περλομετον s,η

περλομετον s με ηχομονωτικό υλικό.Περιμένω απαντησεις!!!!!!Επίσης θέλω να μου προτείνετε ηχομονωτικά υλικά,αν γίνετε όχι διογκωμένο πολυαιθυλένιο.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα πρεπει να ξερουμε το ειδος του τελικου πατωματος.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ειδα τον γρανιτη. Πρωτα θα πρεπει να κανεις εξομαλυνση και επιπεδωση.

Link to comment
Share on other sites

για ξυλινο πατωμα. Σου λεω την καλυτερη λυση που ξερω.

 

1. εξομαλυνση και επιπεδωση

2. Ρυθμιστης υγρασιας για να μην φουσκωσουν με τα χρονια.

3. Ελαστικο συστημα συγκολλησης με ηχομονωση κτυπογενης -16db, αντικραδασμικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.